İnternette Alan Adı Alırken Kullanılabilecek Araçlar ve Nelere Dikkat Edilmeli

Eğer bir internet sitesi kurmak istiyorsanız ilk yapacağınız iş siteniz için bir alan adı (domain name) belirlemek. Birçok internet emekçisi bu iş için saatlerini ve hatta günlerini harcamakta. Ayrıca, internet piyasasında adına domain parselleme dediğimiz şekilde sadece domain adı ticareti yaparak geçinen ve hatırı sayılır paralar kazanan insanlar var. Bu yazımızda alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Domain Adı alırken Dikkat Edilecekler

İlk dikkat etmeniz gereken, alacağınız alan adının “temiz” bir kaydı olmasıdır. aşağıda bir alan adının temiz olup olmadığını sorgulayabileceğiniz bazı araçları sıraladık:

 • Archive.org : Internet Archive Wayback Machine, internet üzerinde değişik zamanlarda rahatça dolaşmanızı sağlayan bir nevi zaman makinesi. Bu araç sayesinde alan adında önceki zamanlarda gösterilen içeriği rahatça görebiliyorsunuz. Size tavsiyemiz geçmişinizi gördüğünüz sitelerden özellikle porno içerik ve nefret söylemi barındıranları hiç düşünmemeniz.
wayback machine, internet zaman makinesi

WayBack Machine sadece internet üzerinde de olsa sizi zaman kısıtından kurtarıyor

 • Dogpile : İkinci adım ise genel içeriğinin alan adında geçtiği sayfaları bulmak. Bu da size domain adının geçmişi ve önceki sahipleri konusunda fikir verecektir. Aramak istediğiniz alan adını Google, Yahoo ve bing gibi arama motorlarında aratınız veya daha kolayı Dogpile sizin için hepsinde birden aratsın.
 • AdSense Sandbox : alacağınız alan adının Google AdSense tarafından yasaklanmadığından emin olun. bunun için alan adınızın URLsini Sandbox’a girmeniz yeterli. Eğer düşündüğünüz isim yasaklıysa almaktan kaçının ki ileride siteniz üzerinden para kazanma fırsatını tepmiş olmayın.
 • Yahoo! Site Explorer : Bu araç belirli bir alanla bağlantılı sitelerin listesini çıkarır. Bu şekilde alan adınızın herhangi bir olumsuz komşuluğunun olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu araçlara ek olarak size bir kaç ek tavsiyemiz daha olacak:

 • alan adi alirken dikkat edilecekler

  Eğer parlak bir fikriniz var ise fikirlerinizi kendinize saklamanız en iyisi

  Hiç bir zaman forumlarda veya internet üzerinde herkesin görebileceği yerlerde “şu alan adı şu kadar para eder mi” gibi sorular sormayın. Başkaları parlak fikirlerinizi çalmak isteyebilir.

 • Alan adını alacağınız site ile alakalı küçük bir araştırma yapın. Bazı hilekar siteler sizi kandırabilir veya sizin almak istediğiniz alan adını önce kendileri alabilir. Bu sebeple marka olmuş yabancı Domainname, HostGator gibi siteleri tercih edin veya Google’da küçük çaplı bir araştırma yapın.
 • Alan adı ile alakalı fikirlerinizi e-posta ile iletmemeye çalışın. Telefon daha güvenli olacaktır.
 • Marka isimlerin siteleri üzerinden alan adı almayın. Bu durumda telif hakları için şirketlerin avukatlarıyla uğraşmanız gerekebilir.
 • Akılda kalıcı ve kısa isimler tercih edin. Alan adında geçen noktalama işaretleri sitenizin akılda kalıcılığını oldukça düşürecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*