Google AdSense Optimizasyonu İpuçları

Blogu olan pek çok kişi artık sitesine reklam alarak internet üzerinden para kazanmanın yolunu bulmuş gözüküyor. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da ciddi bir uzmanlığa ihtiyaç bulunuyor. Bu yazımızda güvenilirliği sebebiyle reklam verenler ve alanlar tarafından çokça tercih edilen Google AdSense uygulamasını ele alacak Google Adsense optimizasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız.

google adsense optimizasyonu

Reklamlarınızı optimize etmeniz kazancınız üzerinde oldukça etkili oluyor

Google AdSense Optimizasyonu

  • Reklam yerleştirme konusunda utangaç olmayın, reklamlarınızın yerini ziyaretçilerin farkedebileceği şekilde yerleştirin. İnternette dolaşanların pek çoğu sitelere bir göz atıp çıkar bu sebeple kırmızı bölgeler denilen ve gözün en çok odaklandığı bölgelere reklamlarınızı yerleştirmeye çalışın.
  • AdSense reklamlarınızın boyutu için en uygun ebatlar 160×600, 336×280 and 300×250’dir. Sadece metinden oluşan (text-only) reklamlar için 336×380 boyutlarını tercih edebilirsiniz fakat diğer tüm formatlar için 300×250 daha uygundur. Bunun sebebi reklam verenlerin de bu boyutlara yönelik bir eğilimi olmasıdır. Blogunuzun kenar çubuğuna reklam koymak istiyorsanız 160×600 boyutu buna uygun olabilir.
  • Blogunuzun yapısına göre değişmekle beraber yazılarınızın orta veya son kısmına reklam koymayı deneyin. Bunu sebebi yazılarınızı okuyan ve okumakta olanların konuyla alakalı başka kaynak veya sitelere müracaat etme ihtimallerinin yüksek olmasıdır.
  • Reklamlarınızın çerçevesinin olmaması ve reklamlarınızın arka plan rengiyle blogunuzunkinin uyuşması tıklanma oranlarınızı artırır. Aksi durumlar da olduğu görülmüştür. Örneğin eğer koyu bir arka plan renginiz var ise size tavsiyemiz kontrast oluşturacak şekilde açık renkli arka planlar kullanmanızdır. Reklamlarınızın metin rengini mavi yapmayı deneyin. Kullanıcılar mavi ve mavi tonundaki renklere daha aşinadır.
  • Sayfanıza sitenize özel arama butonu koymayı ihmal etmeyin. Eğer sayfa dikine uzuyorsa aşağı tarafa ikinci bir arama butonu koymanız faydanıza olacaktır.
  • Görsellerden çekilen trafik bazen metne dayalı trafikten fazla hale gelmektedir. O yüzden kaliteli görsellerle blogunuzu zenginleştirin ve görsel aramalarında çıkmak için görsellerin caption kısmını metinle alakalı bir biçimde doldurun.
  • Flickr özellikle Yahoo’ aramaları için trafik çekmenize yarayan çok kullanışlı bir kaynaktır. Flickr kullanarak organik aramalardaki şansınızı artırın.
  • Sitenizde  çıkan Google reklamlarının metinde geçen konuyla olan ilgisini artırmak için o alanda otorite sayılabilecek sitelere açıklayıcı metinle beraber link verin. Bu durum arama motorunun gözünde sitenizi daha güvenilir kılacaktır.
  • Reklamları yatay yerleştirin. Bunun sebebi dikey reklamların okunurluğunun daha az olmasıdır. Reklamları sitenizin üst bölümlerine yerleştirmeye çalışın, Google AdSense tarafından sunulan ısı haritası hizmeti işinize yarayacaktır.
  • Metin reklamlarını tercih edin. Özellikle son yıllardaki trend metin reklamlarından yana olup, görsel reklamlara tıklama oranında bir azalma göze çarpmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*