SEO Nedir

SEO webmasterlar açısından son derece önemli bir konu. Birçok web sitesi sahibi sitesi ile ilgilenirken SEO ile yatar, SEO ile kalkar. Peki bu internet sitesi sahipleri için bu kadar önemli olan SEO nedir? SEO’nun İngilizce açılımı, Search Engine Optimization’dır. Yani Türkçe karşılığı, Arama Motoru Optimizasyonu. SEO nedir, ne işe yarar, yenir mi, içilir mi, yazımızın devamında hep beraber görelim.

SEO, internet sitelerizdeki içeriklerin arama motorları tarafından daha kolay bulunmasını sağlayan, arama sonuçlarında internet sitelerini daha önde çıkmalarına yarayan tekniklerdir.

Google’da bir arama yaptınız diyelim, aynı konuda onlarca internet sitesinde benzer içeriklere rastlarsınız. Google bu internet sitelerinin bazılarını üst sıralarda çıkarır, bazılarını alt sıralarda. Arama yapan kullanıcılar ise genelde en üstteki internet sitelerini ziyaret ederler.

İnternet sitesi sahipleri ise, sitelerinin üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla Arama Motoru Optimizasyonu, yani SEO yaparlar. İnternet siteleri için SEO yapmak iyi bişeydir, bir siteyi bir aramada Google’da üst sıralarda çıkarmak için o sitede ya da sitenin sayfasında o konuda yeterli ve özgün bilgi vermek gerekir. Sonra verilen bilgiyi resim ve video ile desteklemek gerekir. Yani SEO yapılan sayfa kullanıcılar açısından okuması kolay ve bilgilerin güvenilir ve faydalı olduğu sayfalardır.

Google gibi arama motorları açısından ise SEO, internet sitesini taramayı ve arama sonuçlarında göstermeyi kolaylaştırır. Siz SEO yaparken aslında arama motorlarının da işini kolaylaştırıyorsunuz demektir.

SEO yapmak kötü bişey değildir, SEO yapılması ve SEO taktiklerinin uygulanmasını Google bizzat teşvik etmektedir.

Aşağıda Google Arama biriminde çalışan, Matt Cutts’ın SEO konusunda verdiği bir eğitim videosunu görebilirsiniz. Matt Cutts’a sorulan soru, Google neden SEO konusundaki çalışmalara destek vermektedirdir. Cevaben ise Matt, SEO’nun kötü bir şey olmadığını, internet sitelerini daha ulaşılabilir, daha okunaklı, daha sade ve daha işe yarar hale getirdiğini ifade etmektedir.

 

2 yorum

  1. eline sağlık güzel bir yazı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*