Android Kullanıcıları İnternette Gezinmek Yerine Mobil Uygulamaları Tercih Ediyor

Tüketici davranışlarını ölçen Nielsen firmasının Google Android işletim sistemine sahip akıllı telefon (smart phone) kullanıcıları üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, Android işletim sistemi kullananlar toplam telefon kullanım zamanlarının 3’te 2’sini internet yerine mobil uygulamaları kullanarak harcıyorlar. Yani kullanıcılar çoğu zamanını browser aracılığı ile internette surf yapmak yerine, oyun oynamak gibi aktivitelere harcıyor. Mobil yani cep telefonu uygulama geliştiriciliği ve Mobil uygulamaların geleceği açısından oldukça faydalı bir araştırma diyebiliriz. Android kullanıcılarının internette surf yaparak harcadıkları zamanla, uygulama kullanarak harcadıkları zamanı gösteren grafik aşağıda.

android uygulama internet

ortalama bir android kullanıcısı günde 1 saatini mobil uygulamalara, yarım saatini ise internete ayırıyor.

Araştırmadan mobil uygulamaların internet kullanımından daha fazla vakit aldığı sonucunu çıkarabilir. Buna ek olarak, Android telefon sahibi kişilerin günde ortalama 1.5 saati cep telefonu kullanarak geçtiği sonucuna da varabilir. Hiç de azımsanacak bir süre değil.

Mobil uygulamaların önemi

Aslında araştırmanın ortaya koyduğu bir gerçek daha var. İnsanlar cep telefonu ile internet siteleri kullanırken, tarayıcıdan o internet sitesine gitmek yerine, internet sitesinin uygulamasını kullanmayı tercih ediyor.

Yani gmail.com login olup epostalarını kontrol etmek yerine, gmail uygulaması, twitter.com a gitmek yerine twitter uygulaması ya da haber sitesini açmak yerine haber sitesinin uygulamasını tercih ediyor.

Yani bir internet siteniz var ve Mobil dünyaya da hitap etmek istiyorsanız, internet sitenizi cep telefonlarına göre düzenlemek kadar, internet siteniz için uygulama geliştirmek de önem arz ediyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*