Sitelere Facebook Like Butonu Eklemek Almanya’da Yasaklanıyor Mu?

Facebook Like butonunu bilirsiniz, hemen her internet sitesinde bu yazıyı beğenin, bu sayfayı beğenin, bu makalemizi tavsiye edin gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Şahsen internet sitelerinde Facebook Like ve ReTweet gibi butonların sitelerin görselliklerini bozduğu ve kullanıcılar açısından da rahatsız edici boyutlara ulaştığı düşüncesindeyim. Eğer yazınızı birisi beğenmiş ise, zaten linki kopyalayıp Facebook’ta paylaşır. Beğenmemişse de kullanıcıyı zorlamaya gerek yok. Neyse konumuz farklı, Facebook like butonu ne kadar güvenilir, aslında internet siteniz ve kullanıcıları açısından casusluk yapan zararlı bir kod parçacığı mıdır ve Almanya’da yasaklanıyor mu?

Almanya’nın Schlewsing-Holstein eyaleti Kişisel Bilgi Güvenliği Merkezi tarafından tüm Alman sitelerinden Facebook like butonlarının kaldırılması yönünde bir çağrı yaptı. Çağrıya göre Facebook like butonu Federal bilgi güvenliği yasalarına aykırı olarak hareket ediyor. Alman vatandaşlarının bilgilerini Amerika’ya gönderiyor ve kullanıcı bilgilerini yasal olmayan bir şekilde takip edip kaydediyor.

Schleswig-Holstein eyalet yetkilileri yaptığı basın açıklamasında, tüm eyalet internet sitelerinden Facebook ile ilgili entegrasyonların derhal kaldırılmasını ve aksi takdirde internet sitelerinin yasalara aykırı hareket ettiğini belirtiyor. 2011 Eylül ayına kadar Facebook like ve recommend gibi butonları sitelerinden kaldırmayanlar hakkında cezai işlem başlatılacağından söz ediliyor. Basın bildirinsinin orjinal metnine alağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, google translate ile Türkçe ya da İngilizce okuyabilirsiniz.

https://www.datenschutzzentrum.de/presse/20110819-facebook.htm

metnin ingilizcesi: https://www.datenschutzzentrum.de/presse/20110819-facebook-en.htm

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*