KCK Nedir – KCK Davası Hakkında Merak Edilenler

Son zamanlarda terör örgütü PKK’nın artırdığı saldırılar örgüt hakkında merak edilenleri artırdı. Merak edilen hususların başında ise medyada PKK’nın şehir yapılanması olarak lanse edilen KCK geliyor. Bu yazımızda KCK ne demek sorusuna cevap arayacak, KCK davası ve iddianamesi ile alakalı merak edilenlere değineceğiz.

KCK Yapılanması Nedir

KCK aslında medyada ifade edildiği şekliyle PKK’nın şehir yapılanmasından fazlasını oluşturuyor. Örgür şemasından da anlaşılacağı üzere açılımı Koma Ciwaken Kurdistan olan KCK Türkçe olarak Kürdistan Topuluklar Birliği anlamına geliyor. Liderliğini PKK çevrelerinde “Önder” tabiri ile abdullah Öcalan’ın yaptığı örgüt kendisine devlet yapısını örnek almış görünüyor. Yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşan yapılanmanın fiili liderliğini ise KCK Yürütme Konseyi Başkanı sıfatıyla Murat Karayılan yapıyor. Örgütün sözde yasama faaliyetlerini başında Zübeyr Aydar’ın bulunduğu Kongra-Gel icra ederken, yargı erkinin başında İran Kürtlerinden eski bir savcı bulunuyor.

kck nedir

Burada herkesin aklına gelen peki PKK bu işin neresinde sorusu. Başlangıç itibarıyla “4 parçada özgürlük” sloganıyla yola çıkan örgütün, 4 parça olarak nitelendirdiği Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de 4 ayrı partisi bulunuyor. Türkiye’de PKK çatısı altında bulunan örgüt unsurları; İran, Irak ve Suriye’de sırasıyla PJAK (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi), PÇDK (Kürt Demokratik Çözüm Partisi) ve PYD (Demokratik Birlik Partisi) adları altında faaliyet gösteriyor.

KCK sivil anlamda siyasi, sosyal, ideolojik ve kadın alanı olarak faaliyetlerini odaklaştırıken, askeri anlamda Halk Savunma Merkezi çatısı altında HPG (Halk Savunma Güçleri) adıla terör eylemlerini gerçekleştiriyor.

kck örgür şeması

Örgütün devlete yakın bir yapılanması bulunuyor

KCK Ne Amaçlıyor


KCK sadece bir terör örgütünden ibaret değil. Yapılanmanın temel amacı hayatın her alanından devleti çıkarmak ve bu alanlarda kendi paralel yapılanmalarını kurmak. Bu şekilde devlet olan güveni sarsmayı amaçlayan örgüt, halk nezdinde devletin itibarını sarsmayı amaçlamakta. Zaten halihazırda özellikle Hakkari ve Şırnak gibi illerde örgüt mensuplarının halka devletin mahkemelerine gitmemeleri yönünde telkinde bulundukları ve kendi yargılamalarını yaptıkları bir sır değil. Yakın zamanda yaşanan bir olayda, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in belediyede KCK mensubu bir işçi tarafından sorgulanmasına dair ses kaydı, örgütün ne denli etkili olduğunu gözler önüne sermişti.

KCK Davası Nedir

Diyarbakır’daki Özel Yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada ilk tutuklamalar 14 Nisan 2009 tarihinde başladı ve o zamandan beri 5 dalga halinde gerçekleştirilen tutuklamalarda 103 kişi içeri alındı. Davanın tutuksuz yargılanan 49 sanığı daha bulunuyor. Aralarında BDP üyesi pek çok belediye başkanı ve siyasetçinin de bulunduğu tutuklu “PKK örgütü üyesi olmak, PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak” suçlamasıyla yargılanmaktalar. Medyada liberal isimler tarafından sıklıkla eleştirilen davanın amacı halkın üzerindeki örgüt baskısını kırmak olarak gösteriliyor.

 

kck davası

KCK davası kapsamındaki toplu tutuklama görüntüsü büyük tartışma yaratmıştı

4 yorum

  1. atalay konur.alp

    Kara Cahiller Komitesi diye bir çakallar birliği.sömürüyü benmimseyen stalin,engels,marks,mao,tito,hitler,feslefelerinin karışımı.çakal devleti kurmaya yönelik,barıştan demokrasiden uygarlıktan insan haklarından özgürlükten çook uzak,cinayet ve gaddarlık üzerine bir yapı.bölünmeye tezgah bir yapı.karayılan vahsisinin başı çektiğibarbar zalim yapı.sömürücü ilkel zalimler yapsı. hileli sakat vahşi ve cahiller yapısı…mka

  2. Sömürüyü benimsemiş olsalardı lazlar gibi kendi dillerini unutur, konuşanlarından utanır ve her yerde türk olduklarını söylerlerdi. hitlerin üstün ırk felsefesi apaçıkki türklerin üstün ırk felsefesiyle aynıdır ki sen kckye hitler felsefesinin karışımı diyemezsin. kaldıki diğer isimleri ilk cümlemde açıkladım. bölünmeye tezgahtan kastın bölünebilir olusuysa neden hala ayakta olduğunu sormak isterim. o barbar zalim yapı bir devlet kuracak ve ve sen de göreceksin cahiller yapısının nerelere varacağını

  3. ZİN adlı yaratığa=Bu ülkeyi bölmeye kalkışanlar asla hayel görmesin.Atamısın dediği g,b,;….ülke paydar kalacaktır.Kürdistan hayel edip ülkeyi parçalamaya niyetli ne kadar çakal varsa rüya görmeği bıraksın. 7 düvel vahşice saldırmış sonuçta havalarını almışlardır. aponun uşakları.pkk nın çömezleri,kck nın maşaları,ve bunların yan ürünleri ,milletle birlikte yaşamak istemiyorlarsa cehenneme kara yolları var.Bizde bunlarla zorla yaşamak zorundamıyız..Çiyanlığı bırakıp adam olsunlar vede huzurlu yaşayalım.

  4. KCK ya anasına satanlar cemiyeti yaca şeytana tapan zırcahiller çetesi.Buna yandaş olan şerefsiz varsa ülke sınırları içinder aldıkları hava haram olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*