Google Panda Nedir

Google Panda Algoritması webmasterların gündemine girmekte olan, ve bundan sonra çok sık duyacağımız bir Google arama sonuçları algoritması. Peki nedir bu Google Panda, internet sitemizi ve Google arama sonuçlarını nasıl etkilemektedir, iyi bişey midir, kötü bişey midir, neler yapmamız gerekir? Google Panda başlangıçta sadece İngilizce siteleri yani Google’da yapılan İngilizce aramaları etkiliyordu, en son Google Panda update yani Google Panda güncellemesi ile birlikte diğer dilleri ve de Türkçe içerikli siteleri de etkilemeye başladı.

google pandaGoogle Panda’nın çıkış nedeni oldukça basit, Google arama sonuçlarını daha da iyileştirmek istiyor. Kopya içerik barındıran siteler ile özgün içerik sunan siteleri ayırmak, kullanıcılara bir arama yaptığında daha iyi bilgiler çıkarmak istiyor. Zaten Google’ı Google yapan arama özelliği. Aramadaki liderliğini kaybetmemek istiyor Google.

Hani Mevlana’ya atfedilen bir söz vardır;

Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.

İşte Google Panda’nın olayı tam olarak da bu. Önce yapılan aramaya bakıyor, sonra ise internet sitelerine bakıyor. İnternet siteniz adam ise, arama sonuçlarında önde çıkıyorsunuz. Ama internet siteniz adam gibi bir site değil ise, ne kadar çok içerik ya da arama kelimelerine uygun bilgi var ise sitenizde, ön sıralarda çıkamıyorsunuz.

Google panda özetle öncelikle internet sitelerini sınıflandırıyor. Yüksek kaliteli siteler ve kalitesiz siteler. Eğer siteniz iyi kalitede bir site olarak görünüyorsa Google’ın gözünde, arama sonuçlarında öncelik sizin sitenize tanınıyor. Peki yüksek kaliteli olma şartı nedir onlara bakalım:

  • Özgün içerik, sağdan solda kopyala yapıştır yapılmayan içerik
  • Bir çok sayfanızda aynı şeylerden bahsedilmiyor olması, bir yazıyı farklı başlıklarda aynen kopyalayıp yapıştırmama
  • Yazılar görseller ve videolar ile destekleme
  • Sitenizden sosyal medya’da bahsediliyor olması, diğer sitelerden referans linkler alıyor olmanız.
  • Sitenizin hızlı açılması
  • Site tasarımınızın karmaşık olmaması, kullanıcıların istedikleri bilgiye rahat ulaşabilmeleri

Google’ın resmi bloğunda, arama sonuçlarında iyi içerikli siteleri ayırt etme konusundan şurada bahsediliyor:

Sitenizin iyi kalitede bir site olup olmadığı ile ilgili buradaki makalede de Google bir çok soru sormuş, o sorulara yanıt arayarak siteniz ile ilgili öngörüde bulunabilirsiniz.

Yani Google özetle diyor ki, siz Google arama sonuçlarında önde çıkacağım kaygısıyla basit hileler yapmayın. Okuyucularınız için kaliteli bilgi verin, güzel tasarımlı, göze hoş gelen, güncel ve faydalı bilgiler oluşturun, gerisine kafa yormayın. Bu kadar basit değil ama, özetle siten iyiyse, aramalarda da üst sıralarda çıkacaksın Google Panda algoritması sayesinde.

3 yorum

  1. iyiymiş..o zaman çakma siteler aradan çıkacak demektir.:)

  2. Çakma sitelerin aradan çıkacağını sanmıyorum. Biz Türk milletine Panda değil Dinazor gelse bir formülünü bulur mutlaka:)

  3. Bencede aradan çakma siteler gider artık.. Zaten çorba gibi olmuştu.. Teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*