Klout Nedir, Klout Score ve Puanı Ne Anlama Gelir, Nasıl Yükseltilir

Klout, en popüler sosyal medya ölçümleme araçlarından birisidir. Klout, sosyal medya siteleri üzerinde bir kişinin ya da markanın ne kadar popüler olduğunu, kimleri hangi kelimelerle nasıl etkilediğini gösteren bir internet sitesidir. Klout ilk olarak bir Twitter uygulaması olarak ortaya çıkmıştır. Twitter takipçi sayısı ve takipçilerin sizi retweet etme oranları ve sizinle diyalog kurmalarına bağlı olarak bir klout score adında klout puanı atamaktadır her kullanıcıya. Klout popülerleştikçe ölçümlemede kullandığı sosyal medya sitelerinin sayısı da artmıştır, Facebook, Youtube, Tumblr, Blogger, Linkedin, Foursquare, Instagram gibi internet sitelerindeki popülerliğiniz de klout puanınıza etki etmektedir.

Klout Score ya da Klout Puanı

klout score klout puanıKlout score ya da puanı 1 ile 100 arasında değişiklik gösterir. 1 en kötü, 100 ise en iyi klout derecesidir. Klout aslında sadece bir puandan ibaret de değildir, sosyal medyada kimleri etkilediğinizi, kimlerden etkilendiğinizi, hangi kelimeler ya da konularda etkili olduğunuzu da size gösterir.

Klout’a Twitter ya da Facebook ile üye olup giriş yaptıktan sonra sosyal medya hesaplarınızı Klout’a tanıtarak sosyal medya verilerini elde edebilirsiniz.

Klout puanınızı ölçerken sadece follower ya da beğenen kişi sayısına bakmaz, retweet edilme sıklığınız, gönderilerinizin beğenilmesi ya da yorum yazılması, sizden bahsedilme oranlarını da dikkate alır. Klout’ın başarısı da aslında bu şekilde geniş yelpazeli algoritmasında yatmaktadır.

Klout ne işe yarar – Klout nasıl kullanılır

klout nedirKlout’da sadece puanınıza bakıp çıkarsanız çok da bir işinize yaramaz. Sizinle sosyal medyada sıklıkla iletişim kuran kişi ve hesapları tespit edip, onlarla diyaloğa girme anlamında sizi yönlendirici bir araç olarak da bakarsanız işinize yarar.

Ayrıca rakip kişi, ürün ya da markaların klout score’larına bakıp kendi sosyal medya başarınızı onlarla kıyaslamanız ve başarılı olup olmadığınız tespitini yapma açısından da faydalı bir hizmettir.

Klout Score ya Puanı Nasıl Yükseltilir

Aslında klout score ya da klout puanı yükseltme işine kafa yormaya bir gerek yok. Siz sosyal medyada daha etkin olmaya bakın, takipçileriniz sizinle diyalog kursun, fanlarınız gönderilerinizi beğensin, klout puanınız da otomatik olarak yükselir.

Bir yorum

  1. bilgilendirme için teşekkürler.. yazınızı blogumu güncelleyip konu içeriğine ekleyeceğim. klout ve önemine dair sosyolojik ve iletişimsel önemine dair bir yaklaşım için http://brandynote.wordpress.com/2011/10/07/democratizer-klout-2/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*