Hayali İhracat Nedir, Nasıl Yapılır ?

Hayali ihracat operasyonu ya da hayali ihracat haberleri ara ara basında yer alır, biz de merak edenler için hayali ihracat nedir, hayali ihracat nasıl yapılır, şirketler neden hayali ihracat yapmaya ihtiyaç duyarlar konularına açıklık getirelim istedik. Hayali ihracat aslında yapılması kolay bir işlem değildir, yurt içinde ve yurt dışında anlaşmalı firmaların olması, gümrük çalışanları ve mali müşavirlerin de işin içinde olması gerekir. Bu nedenle genelde hayali ihracat olayları hayali ihracat çetesi şeklinde basına yansır, tam anlamıyla organize bir çete işidir hayali ihracat.

Hayali ihracat nedir

Hayali ihracat, bir ürünün gerçekte ihraç edilmemesine rağmen ihraç edilmiş gibi gösterilmesidir. Hayali ihracatın kağıt üzerinde gerçek ihracattan farkı yoktur, gümrük beyannameleri vardır, yurt içinde ve yurt dışındaki firmalardan faturalar vardır, para transferleri vardır. Ancak gerçekte ihraç edildiği iddia edilen ürün ihraç edilmiyordur, yerine değersiz ürünler koliler içerisinde gönderiliyor ya da hiç gönderilmiyordur.

Peki şirketler neden hayali ihracat yapar? Sebebi basit, devlet ihracat yapılan ürünler için Türkiye’deki firmalara KDV iadesi yapar. Yani eğer siz 100 TL’lik bir mal alıp o mal ile ihracat yaptıysanız, devletten bunun 18 TL’sini geri alırsınız. Çünkü o ürünü yurt içinde alırken devlete 18 TL KDV ödemişsinizdir, devlet de ihracatı teşvik amacıyla ödediğiniz KDV’yi size iade eder.

İşte hayali ihracat yapan firmalar aslında yurt içinde mal almamışlardır ve o malı yurt dışına göndermemişlerdir. Naylon faturalar yani sahte faturalar ile o malı almış ve satmış gibi gösterip devletten KDV iadesi alırlar.

Hayali ihracat nasıl yapılır
Bir firma ya da şirket, yurtdışına ihracat yapacağını, örneğin, yurtdışındaki bir ülkeye 100 kutu kot pantolon kumaşı göndereceğini beyan eder. Bunun için Gümrük Müdürlüğü’ne beyannameler verilir. Ancak yurtdışına aslında hiç mal gönderilmez ya da adı geçen 100 kolinin içine değersiz ürünler konulur. Ardından yurtdışındaki firmadan ücret alınmış gibi naylon (sahte) fatura düzenlenir. Gerçekte yurt dışında böyle bir firma bile olmayabilir.

Daha sonra yurt dışından alınan naylon faturalar devlete ibraz edilir. Hayali ihracat yapan şirketin amacı devletten KDV iadesi almaktır.

Bu örnekte, hayali ihracatı yapan firma, 100 kolilik kot pantolon kumaşı için kumaş, iplik, etiket gibi mallar satın almış görünmektedir. Yurtiçinden aldığı bu mallar için sanal olarak KDV de ödemiştir.

İhracat işleminde üretim girdileri için KDV ödenmesine rağmen, yurtdışı satışlarda KDV alınmadığı için devlet ihracatçıya üretim için ödediği KDV’yi geri verir. Hayali ihracatın kârı da işte devletten alınan bu KDV iadesidir.

Sonuç olarak şirket hiçbir şey üretmediği ve satmadığı için hayali ihracat yapmış ve devletten boş yere nakit para almış olur. Hem yurt içinde üretim yapılmamıştır, ihracat yapılan ürünler de olmadığı için yerli üretim ve yerli sanayiye katkı olmamıştır, bunun üstüne bir de devletten para alınmıştır. Bu nedenle hayali ihracat ülke ekonomisine ciddi zarar verir ve hayali ihracat bir suçtur.

2 yorum

  1. Merhaba. Size bir sorum olacak. Peki bu hayali ihracatı yapan firmanın mal alışları kontrol edilmiyor mu? Mesela olmayan bir hammaddeyi nasıl imalat yapıp da ihracat yapabilir? Naylon fatura (sahte fatura) olayında ise bildiğimiz faturalar kullanılmıyor mu? Maliye Bakanlığı yazan? Bunda nasıl bir yolla mal alabiliyorlar?

  2. Naylon fatura olayı çok basit Üç tane salağı yan yana getir size patron yapacagım de adlarına şirketi kur vekaleti al hem fatura ks çıkartabiliyorsan şirket adına çek çıkart bamklardan o çekleri patlat vb bür sürü şey yap hatta üç salağı bulmaya gerek yok bunu bedel karşılığında yapacak o kadar çok adam var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*