Çoğu Facebook Sayfası Beğenenlerin Ancak %3 ile %7.5’una Ulaşabiliyor

Sosyal medya ölçümlemesi yapmak ciddi bir iştir, ciddi olduğu kadar da zordur. Yakın zamanda pagelever.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kurumsal ya da kişisel Facebook sayfaları fanlarının ya da beğenenlerin ancak %3 ile %7.5’una ulaşabiliyor. Sizin özenerek oluşturduğunuz status update yani durum güncelleme, sayfanızı beğenenlerin %90’ı tarafından görülmüyor bile. Ayırca Facebook sayfanızı beğenenlerin sayısı ve ne sıklıkla sayfanızı güncellediğinizin de gönderilerinizin Facebook kullanıcılarına görülme oranı ve dolayısıyla tık’a dönüşme oranına önemli etkisi mevcut. Facebook sayfanızın sahib olduğu beğenen sayısı ya da fan sayısı ile gönderilerinizin gösterilme ve sayfanızın ziyaret edilme oranlarının değişimini gösteren grafik:

facebook sayfa görüntülenme istatistikleri

Facebook fan sayısı arttıkça gönderilerinizin görüntülenme oranı düşüyor

Hani 1 resim 1000 kelimeye bedeldir derler ya, yukardaki resim de aynen onun gibi. Facebook sayfaları ile ilgili bir çok ipucu veriyor bize.

Öncelikle resimdeki pageview ifadesi, sayfanızın ziyaret edilmesi anlamında kullanılıyor. Impression ifadesi ise, sayfanızdaki gönderdiğiniz durum güncellemesini kendi duvarında görenleri ifade ediyor. Yani kişinin duvarında haber olarak gördüğü sizin gönderiniz impression iken, o haberi görüp sayfanıza gelenler ise pageview oluyor.

Çıkarımlar

  • Facebook sayfanızın ziyaret edilme oranı fan sayınıza göre oldukça düşük oluyor. Ortalama fanlarınızın %2’si bile sayfanızı ziyaret etmiyr. Bu nedenle sayfama nasıl yeni tablar, yeni görsellikler ve özellikler eklerime kafa yormak yerine, nasıl ilgi çekici içerik güncellemesi, status update’i gönderime kafa yormak gerekiyor. Yani Facebook sayfa tasarımına harcadığınız emeğin karşılığını alamayırsonuz maalesef. Boşuna sayfamı ne kadar güzel dizayn ederime daha fazla para ve kafa harcamayın.
  • Facebook sayfanızdaki Fan sayınızın 1 milyonu geçmesi iyi bişey gibi gözükse de, sayfanız büyüdükçe gönderilerinizin görülme oranı da düşüyor.
  • 1000 ile 100 bin beğenene sahip sayfalar fanları arasında en çok etki oluşturan, en büyük etki oranına sahip sayfalar.
  • Sayfanız büyüdükçe, sayfanızın ziyaret edilme oranı hızlı bir şekilde düşüyor.
  • Sayfanızda bir status update yaptınız, bir link ya da bilgi gönderdiniz diyelim. 100 bin fana sahip sayfada ortalama duvarında haber olarak 6000 kişi gönderinizi görüyor ve bu 6000 kişiden ancak 1000’i sayfanızı ziyaret ediyor. 1 milyon fana sahip sayfada ise 27 bin kişi duvarında gönderinizi görüyor ve sadece 1500’ü sayfanızı ziyaret ediyor.
  • Fan sayınızın yüksek olması tabi ki düşük olmasından iyidir. Oranlar düşse de, tık alma ya da gösterim sayınız fan sayınız arttıkça artıyor. Ancak 100 bin fana ulaşmak için reklama 1000 dolar harcamış iseniz, 1 milyon fana ulaşmak için 10 bin dolar harcamanız, harcama oranında dönüş alacağınız anlamına gelmiyor. Bu anlamda nerede durulacağını bilmek gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*