Askerlik Süresi Kısalacak Mı Uzayacak Mı?

Askerlik süresi bir süredir askerlik çağındaki gençlerin kafasını meşgul eden bir konu. Son zamanlarda ortaya atılan tek tip askerlik önerisi ile birlikte askerlik süresi kısalacak mı, askerlik süresi ne kadar, askerlik süresi uzayacak mı, kaç ay olacak, düşecek mi düşmeyecek mi gibi sorular sorulmaya başlanır oldu.

Askerlik süresi kısalacak mı düşecek mi

Askerlik süresi ile ilgili sorulan en mantıklı soru bu. Çünkü askerlik süresi bu saatten sonra artmaz. Hem siyasi partiler oy kaybedeceği için askerlik süresini uzatamazlar, hem de Türkiye’nin asıl ihtiyacı olan profesyonel orduya geçişin gerektiği için askerlik süresi uzamaz.

Yani askerlik süresi uzayacak kaygısı ile askerliğe gitmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Kısa ve uzun dönem askerlikler bir kaç ay kısalabilir. Zaten ücretli er modeli ve polis teşkilatının da teröre karşı etkin hale getirilme projeleriyle profesyonel orduya geçiş süreci başlamıştır. Bu noktadan itibaren askerlik süresi ancak kısalabilir.

Belki bir gün zorunlu askerlik kalkabilir bile, kalkmasa da bir iki ay eğitim ile sınırlandırılabilir ki Türkiye’nin asıl ihtiyacı olan da budur.

Bir ya da üç ay eğitim alıp doğu ve güneydoğu anadolu dağlarına pkk ile savaşa gönderilen gençler ile terörle mücadele ne kadar etkin yapılabilir, görüyoruz. Tabi ki yapılamaz, yapılamıyor. Bu noktada hükümetin pkk ve terör ile savaş stratejisini gözden geçirip, bir an evvel daha profesyonel mücadele teknikleri üretmesi gerekiyor.

Sonuç olarak askerlik süresinin kısalması ya da uzaması siyasi bir karar, hem terörle mücadele etkin olmaması hem de siyasi partilerin oy oranlarını düşüreceği için askerlik süresinin uzaması mümkün gözükmüyor.

Tek tip askerlik

Genelkurmay uzun zamandır tek tip askerlik üzerinde çalışma yapıyor. Ak Parti hükümeti ise bu konuda bir adım atmış değil, genelkurmayın çalışmasını bekliyor. Tek tip askerliğe göre lise ya da üniversite mezunu herkes eşit süre, 8 ya da 12 gibi bir süre askerlik yapacak. Ancak bunun da hem halk hem de hükümet tarafından kabul göreceğini düşünmüyorum.

Askerlik süresi ile ilgili yapılacak en doğru şey, uzun ve kısa dönem askerlik sürelerinin bir kaç ay kısaltılmasıdır kısa vadede.

4 yorum

  1. bu askerlik süresini kısaltıyorsanız kısaltın kısaltmıyorsanız enazından bi karar verin bizde rahat olalım sizde rahat olun enazından ne zaman teskere alacağımızı bilelim

  2. BIRAK BEDELLI YI ADALET PARTISI..ASKERLIK SURESINDEN BAHSET..PARAYLA ASKERLIKMI OLUR YAA..35 YASINA KADAR BU ADAM NAPMISS ALLAHINI SEWERSEN..VATANI GOREV YAPILACAAAKKKKK ..AMA COK UZUN HANI KISALACAKTI..BAKIN USTTE NE YAZIYO ASKERLIK SURESI 12 VEYA 9 AY BUNU SIZ YAYINLADINIZZ ..MADEM BOYLE BISEY SOYLEYIP BIZLERI UMUTLANDIRDINIZZ ..SIMDI SIRA SIZDE..ADELET BAKANIIIIIII

  3. asker nişanlısı

    sayın bakanlarımız lütfen ama sizin yaptıklarınız gerçekden çok can sıkıcı uzatmayın şu askerliği kısaltın bizim için daha iyi olur ailemiz için de aten zor bir dönem onlar için askerlik uzatıncada hallerini düşünemiyorum ole bilşiy olursa bundan siz sorumlusunuz gerçekden ……..saygılarımla lütfen kısaltın şşu askerliği=(((((((((((

  4. hiç boşuna hevese girmeyin bunu üzülerek söylüyorum ali kırca nın programında da başbakan söyledigi askerlik kısaltmaları üzerinde çalışıyoruz ve seçime kadar yok anneler gününde süpriz derken seçimler geldi aldılar zaten yine daha ne diye yapsınki ha yine seçim meydanda tabi böyle şeyler piyasaya çıkacak hatta araştırın bakın sözlşemeye kadro da verilecek çıktı ki onu yaparlar ak partinin cebinden çıkmıyor ya para zaten sözleşmeliye kadro olsa yine yeter yine iktidar ha unutmadan biraz önce ak parti iletişim merkezi ile görüştüm inanın naptıysam bilgi almak için belki 10 kişiye bağladılar kesin bilgi almak için hepsi yok diyor en sonunda konuştugum biraz açıklayıcı oldu teror bitmeden olmaz ki o durumda bile yılları alır vs. ahh ak parti ahh ama eyvallah bizde bu millet oldukça normaldir verelim yine %50 oyu akp az bile yapıo bize

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*