Turkcell Ana Sponsorluğunda Üniversiteli Girişimci Yarışması

Üniversiteli genç girişimci yarışmasının bu yıl ilki Turkcell ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. Üniversite öğrencisi iseniz, bir şirketiniz ve bir de girişim fikriniz var ise (!) bu yarışma tam size göre. Yarışma başvuruları internet sitesi üzerinden alınmakla birlikte, son başvuru tarihi 17 Ekim 2011. Birincilik ödülü ise 200 bin dolar. Turkcell dışında yarışmanın diğer sponsorları arasında Akbank,  TAV ve Millyet Gazetesi de mevcut. Üniversiteli girişimci yarışması ödülleri ve sponsorları açısından büyük bir fırsat gibi gözükmekle birlikte, detaylara inildiğinde tam bir fiyasko yarışma olduğunu açık sözlülükle ifade edebilirim. Gelelim detaylara.

Üniversiteli Genç Girişimci Yarışmasının başvuru koşulları

Yarışma internet sitesi: http://www.universiteligirisimci.com

  • Başvuru sahibi mutlaka bir üniversitede öğrenci olmalıdır. 2010-2011 döneminde öğrenci olanlar ile bu yıl mezun olanlar da katılabilir.
  • Öğrenci şirketin mutlaka sahibi,kurucusu ya da büyük hissedarı olmalıdır. Doğal olarak şirketin yönetimi ve sorumluluğunu da üstlenmelidir.
  • Şirket, en az 6 ay önce kurulmuş olmalı ve kar amacı gütmelidir. Kar amacı gütmeyen şirketler yarışmaya dahil edilmezler.

universiteli-girisimci-yarismasi

Bir üniversite öğrencisi girişimcilik yarışması olması ve yarışmaya katılacak öğrencilerden aynı zamanda şirket sahibi olmaları beklenmeleri ise yarışmanın şimdilik en büyük dez avantajı gibi. Yani Türkiye’de girişimci öğrenciler genelde fikirlerine destek bulabilecekleri takdirde şirketleşmeyi seçerler, bu anlamda bir çok girişimci açısından hayal kırıklığı yarattığını da söyleyebiliriz.

Ayrıca Türkiye birincisine açıklanan bir ödül, ikinci ve üçüncülere de keza sitede gözükmüyor. Yani bu kadar büyük şirket bir araya gelip kendileri biz de şu ödülleri veriyoruz diyememeleri oldukça ilginç. New York’a gidip orada da başarılı olduktan sonra ödül alınabiliyor.

Yarışma Ödülü

Üniversiteli girişimci yarışmasının finali New York’ta düzenlenecek.  Dünyanın En Başarılı Üniversiteli Girişimcisi seçilen öğrenci 200 bin dolarla ödüllendirilecek. Türkiye’de ise birinci New York’a gönderilecek ve orada dünyada Türkiye’yi temsil edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*