Pierre de Fermat Kimdir – Hayatı

Pierre de Fermat’ın hayatı, ve kim olduğu, biyografisi ve matematik dünyasındaki vesile olduğu gelişmelerden bahsedeceğiz. Aslında bize bugün Pierre de Fermat’ı hatırlatan, bir süredir Google’ın ara verdiği Pierre de Fermat’a özel logosu oldu diyebiliriz. Pierre de Fermat’ın 410. doğum günü şerefine hazırlanan Google Doodle, bu vesileyle bugünün konusu olacaktır diye düşünüyorum internet aleminde.

Pierre de Fermat’ın Hayatı

Pierre de FermatPierre de Fermat ( Türkçe okunuşu piyer dö ferma dır) 1601 yılında doğmuş ve 1665 yılında ölmüştür. Kendisi aslen Fransızdır ve ünlü bir hukukçu ve matematikçidir. Hukuk ile ilgili çalışmalarını Fransa’nın Toulouse şehrinde yapmıştır. Kısaca Fermat olarak bilinir, mesleği memurluktur. Mesleğindeki işlerinden geriye kalan zamanlarında matematikle uğraşmıştır. Arşimet’in eğildiği diferansiyel hesaba geometrik görünümle yaklaşmıştır. Sayılar teorisi üzerinde çalışmış ve önemli sonuçlara ulaşmıştır. Olasılık ve analitik geometri konularında da önemli katkılarda bulunmuştur.
Bu kadar meşhur olmasının ve halen hatırlanmasının en önemli sebebi Fermat’nın Son Teoremi’dir. Modern sayılar kuramının kurucusu olarak kabul edilen 17. yüzyıl matematikçisi Pierre de Fermat’nın adını taşır bu teorem. Teorem ise aşağıdaki gibidir:

x, y, z ve n pozitif tamsayılardır ve n>2 olmak koşuluyla, x^n + y^n = z^n denkleminin çözümü yoktur. Pierre de Fermat teoremin kanıtını da bulmuştur ama hazırladığı kaynaklarda kanıtına ulaşılamamıştır.

Pierre de Fermat’ın doğum günü için hazırlanan Google Logosu

pierre de fermat

Pierre de Fermat'ın 410. Doğum Gününe özel Google Logosu

5 yorum

  1. güzel bir paylaşım elinize sağlık Teşekkurler admin

  2. Bu guzel çalısmayı sende buldum çok teşekkur ederım

  3. KARDES PAYLASIMIN İÇİN TESEKKÜRLER AMA BU MATEMATİGİ YAPANLARA SİNİRLİYİM KUSURABAKMA PAYLASIMIN İÇİN TESEKKÜRLER

  4. Aptalların hiç sevmediği ders Matematiktir.

  5. bişey yok açıklayıcı ve renkli yapın lütfenn !!!!!…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*