Mide Fıtığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Midenin üst bölümünün yemek borusuna doğru sarkması sonucu oluşan mide fıtığı insanların hayat kalitesini düşüren ve başta reflü olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olabilen anatomik bir bozukluktur. Bu yazımızda, istatistiksel olarak 65 yaş ve üstü bireylerin yarısında görülen bu rahatsızlığı ele alacak mide fıtığı nedir, neden olur gibi sorulara cevap aramaya çalışacak ve mide fıtığı belirtileri, tedavisi, ameliyatı gibi konularda açıklayıcı bilgiler vereceğiz.

Mide Fıtığı Nedir

Reflüsü olanlarda sıklıkla görülen mide fıtığı yukarıda da anlattığımız gibi karın boşluğu ile göğsü ayıran diyafram kasındaki açıklıktan yemek borusuna sarkması sonucu oluşmaktadır. Mide fıtığı anatomik bir bozukluktur ve reflüye sebep olabilir. Ancak unutulmaması gereken bir husus reflünün tek sebebinin mide fıtığı olmadığı ve mide fıtığı olan herkesin reflüye yakalanmadığıdır.

Mide Fıtığı Nedenleri – Mide Fıtığı Neden Olur

Karın içi basınçta meydana gelen artış mide fıtığının en yaygın sebepleri arasında gösterilmektedir. Bu basınç ağır kaldırma, kusma, öksürme, tıksırma, aşırı bağırsak hareketleri esnasındaki gerginlik vb.  sebeplerle artış gösterebilir. Hamile ve obez kişilerde bu basıncın daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle obez veya aşırı kilolu insanlardaki sıkışma mide fıtığı ataklarını kolaylaştırmaktadır. Bu kişilerde karın bölgesinde normalden fazla biriken yağlar mideyi iterek fıtığa neden olabilmektedirler.

Mide Fıtığı Türleri

Kayma tipi ve paraösefagal olmak üzere iki tür fıtık vardır. bunlardan ilki en sık görülen fıtık türüdür ve midenin yemek borusuyla beraber göğüs boşluğuna kayması sonucu oluşur. Paraösefagal fıtık ise yapısal bir sıkıntı olup, kadınlarda daha fazla görülür ve ölüme yol açabilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Mide Fıtığı Belirtileri

mide fıtığı belirtileri

Yanma hissi mide fıtığının en bilinen belirtilerindendir

Tüm fıtık türleri endoskopi metoduyla tespit edilebilir. Küçük boyuttaki fıtıklar herhangi bir belirti vermez iken, daha büyük boyuttaki fıtıklarda;

 • boğazda gıcık oluşması,
 • ağza birdenbire berrak bir su veya gıda artıklarının gelmesi,
 • boğulma hissi,
 • boğaza doğru yayılan ağrı,
 • geceleri uykudan uyandıran öksürük,
 • göğüs kemiğinin altında yanma hissi,
 • ses kısıklığı,
 • tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları,
 • dişlerde erozyon,
 • boğazda dolgunluk hissi,
 • ses tellerinde polip veya nodül,
 • tedaviye yanıt vermeyen astım,
 • tekrarlayan zatürre görülebilmektedir.

Yukarıda açıkladığımız paraösefagal fıtıklarda ise mide kanaması ve ağızdan kan gelmesi görülebilmektedir.

mide fıtığı tedavisi

Mide fıtığı tedavi sürecinde belli gıdalardan kaçınmak gerekir

Mide Fıtığı Tedavisi

Mide fıtığını iyileştiren herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. aynı reflüde olduğu gibi mide fıtığı rtahatsızlığı olanların bazı gıda ve içeceklerden uzak kalmaları gerekmektedir. bunlar arasında tereyağı, kahve, çikolata, asitli yiyecek ve içecekler bulunmaktadır.

Mide fıtığı olanların mide boşalmasına ve asit salgısına neden olan sigarayı bırakmaları da tedavi sürecinde oldukça yararlı olmaktadır.

Ayrıca hastaların gece yatarken midelerinin bulunduğu gövdelerinin üst kısımlarını yüksekte tutmaları ve biraz dik yatmaları önerilmektedir.

Ameliyat mide fıtığında başvurulan son tedavi yöntemidir.

Mide Fıtığı Ameliyatı

Ameliyat mide fıtığında son başvurulan seçenektir ve ileri dereceye ulaşmış ve diyaframdaki yırtığın fazla olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Midenin girişini kontrol eden kasın fonksiyonunu icra edemediği tespit edilirse, uzun süreli asit tahrişinden dolayı yemek borusunda hasar oluşmuşsa veya hastada boğulma tehlikesi oluşturuyorsa ameliyat yapılabilir.

Ameliyat ile, göğüs boşluğuna taşan midenin eski yerine çekilmesi ve yeniden kaçmayı önleyici bariyerlerin oluşturulması amaçlanır. Laparoskopik ameliyat, hastanın ameliyat yerinde uzun bir kesi yapmadan yalnızca küçük birkaç delik açarak ameliyatı gerçekleştirmeyi sağlayan bir cerrahi uygulamadır.

mide fıtığı ameliyatı

Mide fıtığında ameliyat son çare olarak görülmektedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*