Drupal SEO Arama Motoru Optimizasyonu İçin Öneriler

Drupal için SEO konusunu araştırıyorsanız, zaten halihazırda Drupal kullanıcısı olduğunuzu düşünebiliriz. Ya da CMS seçiminde Drupal’ı düşündüğünüz veya ziyaretçi, trafik ve hit olarak ciddi bir artışa ihtiyacı olan bir web sitesine sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Her ne satmaya çalışıyorsanız, bunun için yapılan bir Google aramasında 9. sayfada çıkıyorsanız, hedef müşterinizin makalenize, ya da ürününüze veya sitenize rastlamayacağını herhalde biliyorsunuzdur. Sıralamanızın sizi sinirlendirmesine izin vermek yerine, arama sıralamalarınızı olabildiğince kontrolünüz altında tutmak daha mantıklı. 

Neyse ki, Drupal kullanıcıların gizli bir silahı var – Drupal’ın ta kendisi!

İşte uygulanması gereken birkaç faydalı Drupal SEO ayarları ve tavsiyeleri – ve eğer bunların hepsini zaten biliyorsanız – o halde, en kötü ihtimalle pratik yapmış olursunuz.

1. Pathuauto Modülünü Kullanın

Pathauto sayesinde Drupal’de oluşturduğunuz sayfa ve içerikler için arama motoru optimizasyonuna uygun URL’ler ve linkler oluşturabilirsiniz.

2. Sayfa Başlığı Modülü ile birlikte <h1> Etiketleri ve Başlık Etiketlerini Kullanın

Sayfa Başlığı (page title) Modülü sayfa başlığını denetler. Sayfa başlığını içeriğin başlığından ayrı olarak belirleyebilirsiniz.

3. XML Site Haritası Modülünü Kullanın

Arama motorlarının sitenizi daha akıllı bir şekilde bulmasını kolaylaştırmak için bir site haritası oluşturun ve arama sonuçlarının güncel tutun. Ayrıca, oluşturulan site haritası otomatik olarak Google, Ask, Bing ve Yahoo arama motorlarına iletilir.

4. META Descriptions Etiletini Nodewords Modülü ile en iyi hale getirin

Nodewords Modülü manüel olarak veya otomatik ayarlara bağlı olarak, her Drupal sayfası için meta etiketleri hazırlamanıza olanak sağlar. SEO konusunda en önemli silahlarınızdan birinin de meta descriptions etiketi olduğunu unutmayın.

Şunlara dikkat edin:

1. Sitenize açılan bir link bırakmak amacıyla başka sitelerde onlarca yorum kasmayın. Yanlış yöntem! Aslında, böle bir numara yüzünden siteniz engellenebilir ya da en azından işe yaramaz çünkü bu linkler zaten nofollow’dur.

2. Geçersiz kodlu veya kötü biçimli bir tema oluşturmayın veya kullanmayın. Genellikle Drupal.org’dan alınmış popüler ve iyi temalarla iddialı ve güvenli bir seçim yapmış olursunuz. 

3. Kopya içerik oluşturmayın! Drupal For SEO Drupal’ın bünyesinde barındırdığı güçlü optimizasyon özelliklerinden kaynaklanan birkaç sorunu listelemektedir. Ancak dikkat edilmezse, farkına bile varamayacağınız kopya içeriği kolaylıkla oluşturabilir.

Drupal ile alakalı yaygın kopya içerik sorunlarından kaçınmak için Global Direct Modülünü ekleyin.

4. Elbette, mükemmel içerik yazmak ve ziyaretçilere gerçek değeri temin etmek SEO’nun asıl hünerleri; ancak arama motoru optimizasyonu yapmadan da ne kadar kaliteli ve özgün içerik yazarsanız yazın istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*