Alternatif Dosya Sıkıştırma Programları: 7-zip ve PeaZip

WinZip ve WinRAR en popüler sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyaları açma programları olarak günümüzde yoğun biçimde kullanılıyor. Ama bu programlar ne yazık ki tamamen ücretsiz değil bu da kullanıcılarına çeşitli zorluklar çıkarıyor. Bu yazımızda 7-zip olarak bilinen ve tamamen ücretsiz olan “7-zip”i tanıtacak 7-zip nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap aramaya çalışacağız.

7-zip Nedir, Nasıl Kullanılır

7-zip, açık kaynak kodlu olarak üretilen ve Windows platformunda çalışan ücretsiz bir sıkıştırma ve arşiv programıdır. WinZip ve WinRAR’ın aksine daha zor bir kullanıcı arayüzüne sahip olsa da bu programla diğer zip programlarında gerçekleştirdiğiniz her işlemi yapabilirsiniz.

7-zip; zip, tar ve 7z formatlarında dosyalarınızı sıkıştırabilir ve msi, cab, vhd vb. birçok formattaki dosyayı açmanıza yardımcı olabilir. 7-zip’in en çok kullanılan özelliklerinden birisi büyük hacimli dosyaları çok sayıda küçük arşiv dosyasında sıkıştırmanıza olanak tanıması ve bu şekilde e-posta yoluyla bu dosyaları gönderirken sıkıntı yaşamanızı engellemesidir.

7-zip nedir, 7-zip nasıl kullanılır

7-zip kullanıcı dostu olmayan bir arayüzüne sahiptir

7-zip’in zayıf olan yanı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi kullanıcı-dostu olmayan arayüzüdür.

PeaZip Nedir, Nasıl Kullanılır

Eğer 7-zip de kullanmak istemiyorsanız size tavsiyemiz PeaZip olacaktır. 7-zip gibi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak hizmete sunulan bu program Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılabilmektedir.

7-zip’e göre çok daha kullanıcı-dostu bir arayüze sahip olan PeaZip dosyalarınızı rar, zip, gzip, bz2 gibi pek çok formatta sıkıştırmanız olanak tanımaktadır. Eğer dosyalarınızı sıkıştırmadan önce TAR’larsanız daha küçük arşiv büyüklüklerinde saklayabilirsiniz.

PeaZip ile dosyalarınızı bir tıkla sıkıştırıp/açabilirsiniz anca gelişmiş pek çok seçenek de elinizin altında bulunmaktadır. Örneğin, arşiv dosyalarınızı şifre korumalı yapabilir, şifrelerken oldukça etkili bir şifreleme yöntemi olan AES-256’yı seçebilirsiniz.

PeaZip nedir, PeaZip nasıl kullanılır

PeaZip ile kendi kullanıcı menünüzü oluşturmanız mümkün

PeaZip ile klasörleri sıkıştırırken filtreler uygulayabilir bu şekilde belli bir isim, uzantı, boyuttaki dosyaları sıkıştırmanın dışında bırakabilirsiniz. Diğer pek çok sıkıştırma programında olduğu gibi PeaZip ile de pek çok menü seçeneğine (gönder, e-posta at, vb.) sahipsiniz, fakat PeaZip kullanıcılarının bir avantajı bu menüyü de kendilerinin konfigure etme imkanının olmasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*