Facebook Yerler Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır

Facebook, devasa miktardaki kullanıcı sayısına güvenerek piyasaya yeni yeni hizmetler sürüyor. Bunlardan sonuncusu da Facebook Yerler (Facebook Places) olarak bilinen ve konum tabanlı servislerin gelişmesine olanak sağlayan yeni uygulaması. Bu yazımızda foursquare’e rakip olarak çıkmış olan Facebook Yerler uygulamasınını; Nokia, Samsung, Blackberry, iPhone vb. bir çok akıllı ve GPS teknolojilerini destekleyen telefonla ulaşabileceğiniz bu servisin özelliklerini açıklayacak, Facebook Yerler nasıl kullanılır sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Facebook Yerler – Facebook Places

Bir süreden beri ABD’de kullanımda olan Facebook Yerler servisi Türkiye’de de aktif hale geldi. Akıllı telefonlar üzerinden erişebileceğiniz servise aynı zamanda internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden ulaşabilmektesiniz. Aynı ağ içindekilerin veya arkadaşların birbirlerinin nerede olduklarını bilmelerine dayalı olarak çalışan Facebook Yerler özelliği Microsoft’un Bing hizmetini kullanarak onların bulundukları konuma nasıl ulaşabileceğinizi de gösterecek şekilde tasarlanmış. Facebook Yerler uygulamasının, Foursquare‘e olan üstünlüğü ise kullanıcılarına etkinlik ve fırsatları da sunuyor olması.

facebook yerler, facebook places

Facebook Yerler uygulaması Türkiye'de de kullanıma açıldı

Facebook burada önemli bir pazarlamacılık hamlesiyle karşımıza çıkıyor. Şu an ABD’de birkaç şehirde pilot denemeleri sren Facebook Fırsatlar (Facebook Deals) uygulaması sayesinde bulunduğunuz konuma dair bilgiler ticari olarak bir değer kazanıyor. Bu şekilde, örneğin bulunduğunuz bölgeye yakın olan mağazalardaki indirimler ve kampanyalar, en güzel yemek yenilebilecek yerler vb. bir çok konum tabanlı bilgi elinizin altında olacak. Ayrıca bu servis sayesinde, yaptığınız eylemleri anında duvarınızda arkadaşlarınızla paylaşabiliyor, Twitter’da olduğu gibi kısa mesaj duyuruları yapabiliyorsunuz.

Facebook Yerler Nasıl Kullanılır

facebook.com/places üzerinden Facebook Yerler uygulamasını ziyaret edebilir ve bu servise profilinizi dâhil edebilirsiniz.

facebook yerler nasıl kullanılır

Mobil cihazınızdan Facebook Yerler uygulamasını kullanmanız çok kolay

Facebook Yerler özelliğini touch.facebook.com adresinden veya Android, iPhone, Blackberry, Windows Phone 7 için Facebook Uygulaması’nda kullanabiliyorsunuz. Mobil aygıtınızdan Places ikonuna tıklayarak yerler uygulamasına girip, konumunuzu belirleyebiliyorsunuz. Konumunuzu belirledikten sonra; istediğiniz etkinlik, mekan ve durumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

Bu uygulamayı kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken nokta gizlilik. Bunun için, gizlilik ayarlarından konum ve faaliyet bilgilerinizi kimlerin görebileceğini özelleştirebilirsiniz. Gizlilik sayfasındaki ayarlarınızı yapmadan kullanmamanızı öneririz. Çünkü güvenliğiniz ve özel hayatınızın herkesin gözleri onünde olacağını unutmayın.

2 yorum

  1. facebooku telefonuma nasıl yüklerim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*