Wikileaks Julain Assange: İngiltere ve Londra Yağmacıları Özgürlüğümüze Zarar Veriyor

Wikileaks’in kurucusu Julain Assange, Londra’da başlayıp İngiltere’ye yayılan gösteri adı altında ayaklanma, yakma ve yağmalama olaylarının, İngiltere hükümetine vatandaşların özgürlüklerini kısıtlama yönünde fırsat verdiğini ifade ediyor bir röportajında.

Londra yanıyor haberleriyle sık sık gündeme gelmiş Londra’daki olaylar, daha sonra Londra’daki kahraman Türkler haberleriyle biraz da magazinsel bir boyut almıştı.

julian assange

julian assange ingiltere ve londra'da yaşanan ayaklanmaların halkın özgürlüklerini kısıtlayıcı sonuçlar doğuracağını düşünüyor.

Mısır, Suriye, Fas derken ayaklanmalar Avrupa’ya sıçramaya başladı ve her toplumsal olayın ardından, göstericiler Twitter ve Facebook’da organize oluyor haberleri medyada yer aldı. Doğal olarak hükümetler bu olaylardan sosyal medyayı, yani Facebook ve Twitter’ı sorumlu tuttu. Bir çok ortadoğu ülkesinde sosyal medya siteleri yasaklandı, Çin’de zaten uzun süredir engelli durumda bu siteler. Şimdi de sansür Avrupa’ya yayılacağa benziyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron ayaklanma ve olaylar ile ilgili sosyal medyayı suçlayıcı şu açıklamayı yapmıştı:

İnsanlar sosyal medyayı şiddet adına örgütlenme için kullanıyorlarsa, bunu durdurmak bizim görevimizdir. Polis ve istihbarat örgütümüzle, insanların sosyal medyada şiddet amaçlı iletişim kurmasını önlemenin yollarını araştırıyoruz, tartışıyoruz.

Bir çok haber sitesinde bu açıklama hemen sosyal medyaya yasak geliyor başlıklarıyla duyurulmuştu.

Bakalım Julian Assange bu konuda neler söylemiş:

  • İngiltere hükümeti, sorumluluktan uzak bir genç neslin yetişmesinin bedelini ödüyor.
  • Bu yaşanan toplumsal bir sorun, daha fazla yasak ve sınırlama getirmek yerine, daha kitlesel ve tüm topluma yayılan bir çözüm geliştirilmeli.

Uzmanların genel görüşü, sosyal medya sitelerini yasaklamak yerine, site yöneticileri ile işbirliği içerisinde hareket etmek ve bu tarz örgütlenmeleri durdurmak. Yasak ise son çare olmalı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*