Murat Karayılan Kimdir, Hayatı – Murat Karayılan Yakalandı Mı

murat karayılan kimdir13 ve 14 Ağustos tarihlerinde İran tarafından gelen haberler “Murat Karayılan yakalandı” iddialarını güçlendirdi. Bu yazımızda kendisini KCK Yürütme Konseyi Başkanı olarak tanıtan ve uzun yıllardır PKK’nın dağ ve yönetim kadrosunda bulunan Murat Karayılan kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Murat Karayılan Kimdir

Murat Karayılan 1954  Şanlıurfa Birecik doğumlu. Aynı ilin Halfeti ilçesi doğumlu Abdullah Öcalan2ın bir bakıma hemşehrisi oluyor. Makine Yüksekokulu mezunu olan Murat Karayılan PKK’nın ile kurulma aşamasında 1979 yılında örgüte katıldı. Örgütte Cemal kod adını kullanan Murat Karayılan, PKK’nın gerçekleştirmiş olduğu pek çok askeri eylemin yöneticisi ve katılımcısı olarak biliniyor. 12 Eylül darbesinde yurt ışına kaçarak kurtulan Karayılan, bir süre Şam ve Lübnan/Bekaa’da ikamet ettikten sonra Kuzey Irak’a geçmişti.

PKK’nın taktik bir hamleyle Kürdistan Topululuklar Birliği (KCK) adındaki yapıyı kurmasıyla, KCK Yürütme Konseyi Başkanı olarak atanan Karayılan’ın yardımcılıklarını PKK’nın ilk kuruluş aşamasında da oldukça etkili olan Cemil Bayık, Mustafa Karasu ve Duran Kalkan yapıyor. Örgüt militanları tarafından oldukça sevilen Karayılan silahsızlanmaya ve dağdan inmeye sıcak bakması ve Öcalan’a olan yakınlığıyla biliniyor. Karayılan’ın PKK’nın tarihçesini anlattığı “Bir Savaşın Anatomisi” adı altında yayımlanmış bir de kitabı bulunuyor.

“Murat Karayılan Yakalandı” İddiası

İran’ın bir süreden beri PKK’nın İran kolu olan PJAK’a  yönelik yapmış olduğu operasyonlarla örgütün ciddi bir darbe aldığı söylenmekteydi. Özellikle Kandil’in İran sınırına olan yakınlığı ve İran Devrim Muhafızları’nın istikrarlı çalışmaları sonucunda 13 Ağustos tarihinde Murat Karayılan’ın yakalandığı iddia edildi. İran Meclisi Savunma ve Dış İlişkiler Komisyonu Alaaddin Burucerdi’nin 14 Ağustos tarihinde yapmış olduğu açıklama: “Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK’nın iki numaralı ismini tutuklamıştır. İstihbarat güçlerimiz, Karayılan’ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır şeklinde.

murat karayılan yakalandı

İran tarafından Murat Karayılan'ın yakalandığı iddia edildi

Bir yorum

  1. Karayılan yılanların başı vede aponun uşağı.. İnsana biraz benzeyen mağara yaratığı.Dini ,dili,aklı,iradesi,mantığı olmayan soytarının biri.Buna gönlünü kaptıran aymazlar da bunun kölesi ve metresi.siyası kanadı ve buna bağlı aydın müsvetteleri aşağılık mahluklar.İşte M. karayılan dedikleri bölücü katıl ve hainin 4 ayaklıdan daha şereften yoksun. tanıdınızsa unutmayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*