Entel Görünme Rehberi


entel görünmekÖnceki yazılarımızda, olduğunuzdan daha zeki görünmenin 10 yolu ile yazarken ve konuşurken kullandığınızda sizi karizma yapacak kelimelerden bahsetmiştik. Arkadaş ve muhabbet ortamlarında kendinizi kabul ettirmenin ve karizma görünmenin yolları bu yazdıklarımızla sınırlı değildi tabii ki. Bu yazımızda ise ekşisözlükten alıntıladığımız bir entry ile arkadaş ortamlarında entel görünmenin yollarından ve bu hususta yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Umarız bu bilgiler hayatınızı kolaylaştırır.

Roman

Böyle bir rehbere ihtiyaç duyuyorsan, kitap okuma alışkanlığının olmadığını düşünüyorum. o yüzden tavsiyem bir an önce aşağıdaki kitapların özetlerini bulman. sözlükte kitapların başlıklarına bir uğra, kitabın konusunu, kahramanlarını, dertlerini, tasalarını öğren.

Suç ve Ceza

Yazar: Fyodor Dostoyevski

Baş kahraman: Raskolnikov

Konu: Para için iki teyzeyi öldürüp sonra suçluluk hissi ile yakalanma korkusu arasında kalan bir genç

Dönüşüm

Yazar: Franz Kafka

Baş kahraman: Gregor Samsa

Konu: insan olarak yatıp hamam böceği olarak uyanan gencin dramı

Oblomov

Yazar: Gonçarov

Baş kahraman: Oblomov

Konu: Tembel bir rus asilzadesinin dertleri

Savaş ve Barış

Yazar: Lev Tolstoy

Baş kahraman: Pierre

Konu: Napolyon’un rusya’ya saldırması, üniforma giyen erkeklerin kadınlara çekici gelmesi

Ulysses

Yazar: James Joyce

Baş kahraman: Bilmiyorum

Konu: Okuyan yoktur, sadece evde bulunsun yeterli

Tutunamayanlar

Yazar: Oğuz Atay

Baş kahraman: Selim Işık

Konu: Hayata karşı tutunamayan bir gencin öyküsü. Aslında her türk entelinin olmak istediği karakterdir selim ışık.

Kürk Mantolu Madonna

Yazar: Sabahattin Ali

Baş kahraman: Raif Efendi

Konu: Tutuk Raif Efendi’nin alman Maria’ya olan aşkı

Kara Kitap

Yazar: Orhan Pamuk

Baş kahraman: Galip

Konu: Karısını arayan bir adamın hezeyanları

Şiir

Nazım Hikmet, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Edip Cansever, Cemal Süreya, Atilla İlhan ve Murathan Mungan’dan en az birer şiir ezberle.

Klasik Müzik

Mozart: Mozart’ın henüz 36 yaşındayken açlık ve sefillik içinde öldüğünü öğren. Şimdilik türk marşı ve saraydan kız kaçırma sana yeter

Beethoven: Ben dünyaya insanları eğlendirmek için gelmedim diyen asabi bir adam. 5 ve 9. senfonileri bir dinle, zaten tanıdık gelecek. Ay ışığı sonatı da mühimdir. Vakit bulursan neden olmasın.

Verdi, Puccini, Rossini: Hani öküz gibi bağırıyor bu adamlar diyorsun ya, işte ona opera diyoruz. En baba eserleri yukarıda saydığım 3 adam verdi onlardan biri de Verdi (böyle harf oyunlu cinlikler yap arada, zeki desinler). Youtube’a Turandot, Aida, Sevil Berberi yaz, dayanabildiğin kadar dinle.

Tenor: Futbolda en önemli mevki 10 numaraysa, Opera’da da en önemli mevki tenordur. Pavarotti, Domingo, Carreras mühim adamlar. Pavarotti geçende öldü, hatta Türkiye’ye 50 yıl önce gelip beğenilmemişti. Entel ortamlar böyle gizli bilgileri sever. Yeri gelince kullanırsın.

Rock Müzik

Bilmen gereken binlerce grup var. Saçma da olsa en iyi 100 rock parçası gibi listeler var, parçaları bul, indir. Ama yine de bir kaç önemli isim olarak;

The Beatles: Beatles için dikkat edilecek en önemli nokta Help albümüne kadar olan Beatles’ı sevmemektir. Ondan sonraki White Album, Revolver, Abbey Road sevilmelidir. John Lennon, Paul McCartney kapışmasında John Lennon’ı tutmalısın.

The Doors: Hemen filmini bul seyret. Jim morrison şair, ozan. Hatta 27 yaşına geldin, ölmedin mi geyiklerinin ortaya çıkmasındaki gizli güç. Neden mi? Çünkü 27 yaşında öldü de o yüzden.

Metallica: Burada durum karışık. Çok seviyorum dersen entel de görünebilirsin, dallama metalci yaftası da yiyebilirsin. Metallica’da da genç ölen biri var. Cliff Burton. Sonra grup çok bozdu zaten.

Rolling Stones: Beatles iyi çocukken bunlar kötü çocuk olarak ortaya çıktı. Dinlemen gereken parçaları Satisfaction, Angie. Mick Jagger hiç mi yaşlanmaz canım.

Pink Floyd: En son Serdar Ortaç’ın coverladığı dev grup. Bunlarda da erkenden kaybolan bir eleman var. Adı Syd Barrett. Roger Waters gruba ihanet etti, sevilmeyecek.

Led Zeppelin: Stairway to Heaven, Whole Lotta Love, Heartbreaker muhakkak dinlenmeli. Hard Rock nedir tartışmalarında bu müzik Led Zeppelin ile başlamıştır diyerek tartışmaya gir. Prim yaparsın. Deep Purplecılar fazla konuşmasın. Grubun erken ölen elemanı ise efsanevi davulcu Bonzo. Nasıl bir davulcu olduğunu Moby Dick’i dinleyerek iyice kavra.

Bob Marley: Özgürlük, marihuana, rasta, bir de No Woman No Cry. AKM’nin orda posteri satılıyor. Odana asman lazım.

caz muzik

Caz müziğin entel ortamlarda başarılı olduğu görülmüştür

Caz Müzik 

Caz konusunda isimler çok önemli değil. Kimi dinlersen dinle, yeteri kadar entel görüneceksin zaten.

Türkçe Müzik

Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü dinlenmeli. Biraz Orhan Gencebay kültür mozağini tamamlar.

Fotoğraf

Fotokritik’e üye ol. Kedi, sümüklü çocuk, yaşlı nine fotoğrafları çek. Ben fotoğraftan anlamam deme. Photoshop senin de içindeki Ara Güler’i dışarı çıkaracak korkma.

sosyal medya

Sosyal medyayı kullanmamanız sizi popüler kültürün dışında bırakabilir

Sosyal Medya

Ekşisözlük, Facebook, Twitter üçlüsüne üye ol, sosyalleş. Bir de blog yaz. Baba ile gidilen ilk maç, annenin ağlaması, eski sevgilinin evlendiği gün hissedilenler konusunda yazacağın yazılar seni hem entelleştirecek, hemi de duygusal görüneceksin.

Yeme – İçme

Bol salata, meze yiyebilirsin. Balıkları tanımak mühim. Lüfere levrek dediğin gün tüm çalışmalarımız boşa gider, benden söylemesi. Kırmızı et az yemelisin. Tavuk olabilir. Son trend bir de esnaf lokantası keşfetmek oldu. Tabii ki rakı içmelisin. Organik pazar cumartesi günü Bomonti’de kuruluyor.

Tatil – Gezi

Kız alacaksan çerkez, otel bulacaksan butik olacak. Tatil yöresi olarak sana Bozcaada, Olimpos, Kelebekler Vadisi diyorum, başka da bir şey demiyorum. Unutmadan Bodrum çok bozdu.

Siyasi Görüş

Atatürk’ü sev, ama Atatürkçü olma. AKP’nin yaptığı bazı işleri takdir et, ama oy verme. Liberal ol, ama komünizme de saygı duy. Oyunu yüzde 1’in üstünde oy alacak bir partiye sakın verme. Bu seni sıradanlaştırır, camiadan atılırsın.

Sinema

Bilmen gereken filmler Baba serileri, Esaretin Bedeli, Matrix, Dark City, Star Wars, LOTR serisi, Vertigo, Lost Highway, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Pulp Fiction, Big Lebowski, Requiem for a Dream, Inception. Aslında çok daha fazlası var ama süre kısıtlı. Sen yine de araya bir kaç Tarkovski, Bergman, Nuri Bilge Ceylan sıkıştır.

Tiyatro

Caz için söylediklerim tiyatro için de geçerli. Ne seyretsen entel oluyorsun.

5 yorum

  1. Merhaba,
    Bu tavsiyelerinizin hepsini uyguluyorum ama yine de entel gozukemiyorum. Bu konuda bana yardimci olabilir misiniz?

  2. ak partili olmak başlı başına entellik değil mi?yüzyılın enteli siz oluyorsunuz ak partili olarak…çünkü;türk demokrasi tarihinde ilk kez üst üste üç kez oylarını arttırarak iktidara yürüyen tek parti..

  3. 1. Akp’nin hiç bir işini begenmiyeceksin ülkemizi gittikçe batırıyolar 2. Bence beatlesı helpden oncede sonrada sevmelisin 3. Bob marley posteri olmazsa olmaz 4. Kesinlikle metallica hayranıyım deme 5. İzlenecek filmlere siyah kuğu(black swan)ı da ekle 6. Friends, HIMYM , The big bang teory gibi ing. dizileri izlemekte yararlı olcaktır hem bu verdigim 3 dizi cok eglenceli dizilerdir. 7. günümüz türkiyesinde operayla zaman harcamanı pek önermem 🙂

    Rehber icin cok tesekkürler işime yaradı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*