Mide Fesadı Nedir ve Belirtileri, Mide Fesadına Ne İyi Gelir

mide fesadıMide fesadı geçirmek deyimini duymuşsunuzdur, peki nedir bu mide fesadı, belirtileri nelerdir ve mide fesadına ne iyi gelir. Mide fesatı olarak da yazılabilen mide fesadı, mideyi aşırı doldurma, yemeği fazla kaçırma durumudur. Mide fesadı genelde fazla çiğnenmeden, hızlıca ve çok yemek yendiğinde oluşur. Sıcak havalarda geçirme olasılığı daha yüksektir. Çok fazla çeşit yemek yenir ya da alakalı alakasız yemekler karıştırılırsa da mide fesadı geçirilebilir. Mide fesadının TDK sözlük tanımı ise çok ve çeşitli yemenin yol açtığı mide bozukluğudur.

Mide Fesadının Belirtileri

Mide fesadı belirtileri arasında başta karında ve midede aşırı doluluk hissi ve kusma isteği gelir. Daha sonra karın ağrısı oluşabilir. Bu karın ağrısı çok şiddetli olabilir.

İnsanda genel bir rahatsızlık, huzursuzluk hissi oluşur. Midesi ya da karnını patlayacakmış gibi hissettirebilir. Göğüs kafesinde ağrı hissi oluşabilir. Mide ağrısına ek olarak acıma ve yanma, midede ekşime hisleri oluşabilir.

Ancak mide fesadı öldürmez, bir iki saat insanı rahatsız eder ama öldürücü değildir. Bu nedenle rahat olup, tedavi olma ya da kendinizi tedavi etme yollarını aramakta fayda var.

Mide Fesadına Ne İyi Gelir

Mide fesadı geçiriyorsanız, ve bu sizi çok rahatsız ediyorsa öncelikle bir acil servise gidebilirsiniz. Doktorlar, acil servise aşırı yemek yeme kaynaklı gelen hastalara alışkındır, kısa sürede sizi rahatlatacaklardır, emin olabilirsiniz. Özellike Ramazan ayında iftar sonraları fazla yeme kaynaklı mide fesadı geçirip acil servise koşan bir çok insan vardır.

Soda içmek, ama sade soda meyveli olanlar değil, mide fesadına iyi gelir, mideyi rahatlatır.

Yürüyüş yapmak sindirimi kolaylaştırır, hazmı hızlandırır ve kişiyi rahatlatır.

Şekersiz bir bardak nane ya da ıhlamur gibi bitki çayı içmek, ya da sadece sıcak su içmek iyi gelir, tedavi edicidir.

Mide fesadı geçiriyorsanız hemen yatmayın, bir 10 dakika bekleyin, bir bardak soda ya da sıcak bişeyler için, bir 10 dakika daha bekleyip yarım saat yürüyüş yapın, yürüyüş yaparken de sakız çiğneyin, rahatladığınızı hissedeceksiniz.

2 yorum

  1. şimdiden teşekkürlerrr..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*