Obezite Nedir, Obez Kimdir, Obezlik Sınırı

obezite obezObez ve obezite kelimelerini sık sık duyarız. Obezite nedir, kime obez denir, kaç kilodan sonra obez olunur, obez olup olmadığınızı nasıl anlarsınız, obeziteden nasıl kurtulunuru inceleyeceğiz. Obezite, en temel anlamda aşırı şişmanlık, aşırı şişman olma durumudur, ve obez kelimesi de çok fazla kiloya sahip, aşırı şişman kişiler için kullanılır. Obezite şişman olmanın ötesinde bir hastalıktır, tedavi edilmesi ve obeziteden kurtulunması gerekir.

Obezite Nedir

Obezite, aşırı şişman olma, çok fazla kilolu olma durumudur. Yenilen yiyeceklerin verdiği kalori, hareketsiz insanlarda harcanandan fazla olduğunda vücutta, özellikle göbek, kalça, karın, bacak bölgelerinde aşırı yağ birikmesine neden olur. Hem görüntü itibariyle kötüdür, hem de sağlığa zararlıdır. Bir hastalıktır, önlem alınması, spor yapılması ve tedavi olunması gereklidir. Diyet ve spor ile birlikte obezlikten kurtulunabilir.

Obezite Hesaplama – Beden Kitle Endeksi

Obezite hesaplama, öbezlik sınırı ve ölçümü, beden kitle endeksi hesaplama yöntemiyle belirlenir. Beden kitle endeksi nasıl hesaplanır, hesaplama yöntemi oldukça kolay. Boyunuzu cm olarak, kilonuzun karesine böleceksiniz. Mesela kilonuz 70 kg diyelim, boyunuz da 1.55 m, yapmanız gereken işlem şu: Önce 1.55’i kendisiyle çarpın, yani karesini alın. Sonra, 70’i, bulduğunuz sayıya bölün. 70/((1.55)x(1.55)) = sizin beden kitle endeksiniz.

bulduğunuz sonuç:

18.5 kg/m2 nin altında ise, zayıfsınız demektir.

18.5 – 24.9 aralığında ise kilonuz normal demektir.

25 – 29.9 kg/m2 aralığındaysa kilonuz biraz fazla, hafif şişman ya da balık etlisiniz demektir.

30 – 34.9 arasında ise, şişman, orta derece şişman birisiniz.

35 – 39.9 kg/m2 arasında ise obezlik sınırını geçmişsiniz demektir. ağır, fazla şişmansınız.

40’ın üzerindeyse acil önlem alın, obezsiniz, hatta aşırı obezsiniz.

Obez Kimdir

Obez, obezite sınırı üzerinde olan kişilere denir. Aslında hoş bir tabir olarak görülmese de halk arasında, nezle grip gibi bir hastalık adıdır, aşırı kilolu ve şişman olma durumunu ifade eder. Obez denmesine gocuknmak yerine, kendimize obez dedirtmeyecek çözüm yolları, tedavi yöntemleri aramak daha mantıklı bir harekettir.

Obezliğin ve Obezitenin Zararları

Aşırı kilolu ve obez olmak zararlıdır. Başta kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Obezlerde kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir. Nefes darlığı, bel ağrısı, eklemlerin zarar görmesi gibi birçok hastalığın nedenidir. Sigara kullanımından kaynaklanan ölümlerden sonra en yüksek ölüme neden olan sorundur aşırı kilo ve obezitenin neden olduğu ölümler.

Yağ yakmak ve kilo vermek ile ilgili makalelerimizi de okumanızda fayda var.

4 yorum

  1. 21çıktı süper tam kilomdayım :))

    1,85 boy
    81 kilo

  2. benm byum 160 klomu blmiyrum ama 68-70 arası yani nrmal bi bedn ktle indks ckmıo ama yaza kadr bi 7-8 klo vercm zten o kupkru olan kızları sevmyrum ha tabi kndimide sevmyrum ama olsun braz vernce dha iyi olur die dsnyrm

  3. kardeşim 65 kilo aldı birden 35 kiloya inmesi gerek 🙁

  4. benim kuzenim 72 kilo ve günde 10 öğün yemek yiyo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*