Finansal İstikrar Komitesi Nedir, Ne İş Yapar, Üyeleri Kimlerdir

finansal istikrar komitesiFinansal piyasalarda 2009 yılından beri yaşanan dalgalanmalar hükümeti bu alanda eşgüdümü yürütecek bir kurul oluşturma ihtiyacına itti. Bu sebeple, siyasi irade tarafından 2011 yazında meclis tatile girmeden çıkarılan yetki kanunu dayanak alınarak bakanlıkların yeniden yapılandırılması ile alakalı kanun hükmünde kararname çerçevesinde Finansal İstikrar Komitesi adı altında bir kmite kurulması kararı alındı. Bu yazımızda, finansal istikrar komitesi nedir, ne iş yapar ve kimlerden oluşur gibi sorulara cevap vermeye, ekonomistler tarafından böyle bir komitenin kurulmasına yönelik yapılan eleştitileri özetlemeye çalışacağız.

Finansal İstikrar Komitesi Üyeleri

Başkan:

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı – Ali Babacan

finansal istikrar komitesi üyeleri

Komitenin üyleri arasında MB, BDDK, SPK başkanları bulunuyor

Üyeler:

Hazine Müsteşarı – İbrahim Halil Çanakçı

Merkez Bankası Başkanı – Erdem Başçı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı – Vedat Akgiray

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı – Tevfik Bilgin

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı – Şakir Ercan Gül

Finansal İstikrar Komitesi Görevleri

Komitenin çalışmasına ilişkin usul ve esaslar henüz tam olarak netleşmemiş olsa da, komitenin özellikle uluslararası piyasalarda oluşan dalgalanmaları, bu dalgalanmaların Türkiye ekonomisine etkileri ve ülkemizin finansal anlamda karşı karşıya olduğu sistemli riskleri değerlendirmesi, istişare edilmesi ve bu konuda çeşitli enstrümanlar kullanarak önlemler alınması için eşgüdüm halinde çalışılması olarak belirlenmiş gibi gözüküyor.

Komitenin kuruluş amaçları son derece masum dursa da, komitenin oluşturulmasına dair eleştiri ve endişelerin başında ise yapısı ve üyelerinin kimlikleri geliyor. Bilindiği üzere üyelerden Hazine Müsteşarı dışındakilerin tamamı bağımsız kurulların yöneticilerinden oluşmakta ve bu bağımsız durumlarda kanunla sabit halde bulunuyor. Özellikle finans çevrelerindeki endişelerin temelinde, Merkez Bankası’nın faiz ile ilgili alacağı kararlarda veya regulatör kurumların piyasa düzenlemeye dair faaliyetlerinde komitenin kararlarının ne kadar belirleyici olacağına dair endişeler yatıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*