Elif Şafak İskender Romanı, Kitabı Konusu, Özeti ve Yorumlar

elif şafak iskenderElif Şafak, sonra Romanı İskender ile yine bir çık yapmış durumda. İskender kitabı kitapçıların en çok satanlar listelerinde üst sıralarda ve bir süre de düşeceğe benzemiyor. Aslında Elif Şafak ve romanı İskender için bu pek de sürpriz değil, tıpkı Aşk, Araf ve diğer romanlarında olduğu gibi. İskender romanı 448 sayfa, Doğan Kitap tarafından basılan ve dağıtılan bir kitap. İskender romanının konusu, özeti ve okuyucu yorumlarınu bulacaksınız yazımızın devamında.

İskender Kapak Yazısı

Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır…
En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe…
Aşkı aramadan evvel, düşün bir, ya benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır. Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşarsın. Gönlü pak olanın sevgisi de saf olur. Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır. En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe…
Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. Budur çözülmesi gereken bilmece.

Romanın Konusu ve Hikayesi


1970 sonlarında, İskender ve annesi Pembe’nin çevresinde geçen hikaye İstanbul, Londra, Abu Dabi gibi farklı şehirlerde geçiyor.
Romanın hüzünlü hikayesi, bir Kürt köyünde yaşayan Pembe’nin evlenip önce İstanbul’a sonra Londra’ya göç etmesi ve sonra kurduğu üç çocuklu ailesi üzerinden, İstanbul’da ve Londra’daki göçmenlerin hayatını gözlemleme fırsatı veriyor.
Elif Şafak’ın İskender Kitabını en iyi anlatan cümlelerden birisi ise; en çok en sevdiklerimizi incitiriz.

Elif Şafak İskender Okuyucu Yorumları ve Görüşleri

Ekşi sözlük ve bazı diğer forumlardan derlediğimiz görüşler şu şekilde:

 • elif şafak’ın şimdiye kadar yayınlanmış romanları arasındaki en vasat romanı diyebiliriz.
 • ikilemler üzerine bir kitap. ancak olayların gidişatı sürprizlerden uzak. örneğin kitabın ilk cümlesi çıkartılabilir.
  dili konusunda yazara hak vermek gerek ki karakterler ağdalı bir üsluba uygun değil.
  bir de elif şafak’ın edebiyatta özellikle üzerinde durduğu empati unsuru burada ne durumda sorgulamak gerek. şahane kurgusuna rağmen karakterlerin iç dünyalarına sızabilmek, derinlerine inebilmek güç.
 • kitabı çıktığı ilk gün alanlardan biri olmama rağmen, tavsiye edilmeyecek elif şafak kitapları listesine dahil olan kitaplardan biri daha.
 • kitabı elimden bırakıp su içmeye karar verdiğimde 101. sayfaya gelmiştim. sürükleyicilik kısmında bir sıkıntı yok demek ki.
 • dun gece gozyaslari ile bitirdigim kitap.

Genel olarak kimi okurlar beğenmiş, kimleri beğenmemiş. Bu aslında her kitapta olduğu gibi normal bir durum. Okunabilir mi İskender, evet okunabilir. Ha okunmasa ne olur, bir şey olmaz. Onun yerine eğer daha önce Elif Şafak okumadıysanız, önceki kitaplarını okumanızı daha çok tavsiye ederim.

Ha bir de intihal olduğu yönünde tartışmalar da mevcut, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemeyiz. İyi okumakar.

elif şafak

elif şafak

47 yorum

 1. ilk kez bı kıtabı bukadar eyecanlı okuorum begenmeyenleri gercekten anlamadımm

 2. Kitabı henüz bitirmedim. Henüz ortalarındayım Pembe daha baskın bir karekter İskender den. Diğer kitaplarından çok farklı buldum bu kitabı nedense…Bana Meave Binchy nin kitaplarını hatırlattı daha çok…

 3. özge laschette

  Bence kitap çok güzeldi çok yalın bir dille anlatmış bayıldım süperdii…

 4. inlilizce yazma sevdası nedeni le üzülerek gördümkü muhteşem dilini kaybetmiş. ayrıca töre cinayetlerini ne kadar kötü olduğunun altını çizmek için pembe karakterini ve ilişkiyi özellikle saf tutma çabasına grişmişki bu inandırıcı değil. vasat bir kitap

 5. Kitabı çk begendim gerçekten güzel bir kitap mutlaka herkes okumalı

 6. kitap gerçekten etkileyici özelliği var bir solukta okunacak bir kitap tavsiye edilebilir

 7. İskender, yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve bence tek kelime ile muhteşem. Diğer kitaplarını bir an önce okumak için sabırsızlanıyorum. Anlatım dili, sadeliği ve kolay anlaşılır olması nedeniyle sıkılmadan bir çırpıda okudum. Yazarı gönülden kutluyorum.
  Teşekkürler…

 8. Elif Şafak günümüz Türk Edebiyatçıları arasında kalemi değerli bir yazar. Bence İskender yazarın çok vatanlı geçen hayat hikayesiyle örtüşür durumda. Kitapta derin ayrıntılardan öte iyi gözlemleri görüyoruz. Başarılı bir eser bence okurken de tat alabildim. Ancak yazarın diğer eserlerini de göz önüne alınca onu bir adım öteye taşımadığı kanaatindeyim. Bir çırpıda okunuveren bir çırpıda yazılıvermiş hissi uyandırıyor.

 9. kitapta yazar her bir koldan tüm karakterleri anlatmaya çabası hiçbir karakterin derinliğine inememesine yol açmış.elif safak’ın okunması gereken daha iyi kitapları var.

 10. İskender, Elif Şafak’ın okuduğum ilk kitabıydı. Doğrusunu söylemek gerekirse kitapta birçok karekter anlatılmaya çalışılmış ama hiçbiri anlatılamamış. Geri dönüşler tam olarak ayarlanamamış. Yazar sanki İskender’i aklamaya çalışır gibi bir durum takınmış. Kitaptan zevk almadım değil ama…

 11. Ben yazarın ilk, Aşk adlı kitabını okudum.şimdi iskender’i bitirdm. kitap hakkında yorumları merak ettm Dil,içerik,akış hersey mükemmel Aşk kıtabında oldugu gıbı,,,Elif Şafak seviyorum seni:)

 12. Kitabı en başta sadece merak ettiğim ve mecbur olduğum için okuyordum daha sonraları resmen bağımlı hale geldim.Heycanlı ve akıcı bir kitap.Tavsiye eder misin diye sorarsanız.Tek cevap ” kesinlikle ” tavsiye ediyorum.

 13. Akıcılığıyla ilgili tereddüt edenler için söylüyorum.2 gün sürdü okuması. 😉

 14. şuana kadar okuduğum en güzel romanlardan biri , heleki doğu kültürünü bukadar öne çıkarması beni dahada etkiledi. beyenmeyenlerde bir problem olduğunu sanıyorum . şiddetle tavsiye ediyorum ve aynı zamanda elif şafak a bukadar mükemmel bir kitap yazdığı içinde teşekkür ediyorum .

 15. cok garip bi kitap hiç beyenmewdim

 16. bu kitabın başları aslında sonlarını anlatıyor kitabın başındaki herşeyi kitabın sonunda daha iyice anlayabiliriz kitap güzeldi ama çok güzel diyecek kadar değil en azından benim için evet ağladığım yerler oldu ama sıkıcı bulduğum yerlerde ama elif şafak gerçekten iyi bir yazar.

 17. bende benindim çok güzel

 18. bence de çok güzel bir kitap

 19. elif şafak ın ilk okuduğum kitabı iskenderdi çok beğendim hikayede değişik olaylar yer almış okumanızı tavsiye ederim

 20. AŞK’ı okuduktan sonra onun üzerinde bir şey bekliyorsunuz doğal olarak ama öyle değildi İskender. Ama okunmaya değer, etkileyici ve akıcı.

 21. elif şafağın kitaplarını anlamak zor. İskenderin konusu ise kadınlar ve erkeklerin eşitsizliği erkek bir kadınla istediği kadar gezebilir hatta bütün parasını bir kadına yediriyor. kadın ise saf temiz sevgisiyle seviyor hatta erkekte onu öyle seviyor.Ama işte cahillerin bir zihniyeti var KADIN KÖLE OLMAK ZORUNDAN ONUN HİÇ BİR HAKKI YOK. vE buda türkiyede var. Asla değişmiyen cahalet.

 22. Elif Şafak’ ın iskender eseri tam bir sanatsal deha!.. bir eser bu kadar güzel nasıl kurgulanır.? bir yandan fırat yakınlarında bir köyde geçyor, diğer yanda İngiltere’de.. iki farklı roman gibi duruyor ancak o kadar güzel bağlantılarla birbiri içerisine geçirilmişki olaylar, bunların şaşkınlığı karşısında insan o kitabın dünyasından çıkmak istemiyor. Soluk soluğa okudum, bir çırpıda bitirdim. Romanda acı, hüzün, kader mağdurları o kadar gri bir tonda anlatılıyor ki insan çoğu yerde göz bebeklerinde titreyip göz pınarlarından aşağıya yuvarlanan yaşlara brtürlü hakim olamıyor.. özellikle vicdan azabı baştan sona çok başarılı bir şekilde işlenmiş. İskender annesini öldürdüğünü sanır ancak annesinin ikizi yani teyzesini öldürmüştür. Ancak bunu hapisteyken esmadan yani kızkardeşinden öğrenir. yıllar yılı vijdan azaplarıyla geçer günleri hapiste, ancak orda zişan adında bir bilgeyle karşılaşınca vurdumduymaz ve hayatı ciddiye almayan İskender hayatı öğrenmiştir artık. Bu eserde mutluluk diye bir kavram yok, bu açıdan ben biraz Dostoyevskinin acı ve ızdırap dolu eserlerine benzettim. Aslında yazılacak o kadar çok şey varki ancak bunları yazıp okumayan arkadaşlarımıza haksızlık yapmak istemiyorum. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim sevgilerle Muhammed Taşkesenligil

 23. Ilk kez okuyorum elif safakin iskender kitabini,ve daha henüz yarisindayim,öyle güzel kisileri anlatmiski kendimi her okudugum karakterinde buluyorum,ve bu bende cok az olur okudugum kitaplarda,mutlaka bundan sonrada elif safakin diger kitaplarini okuyacagim,bu ikinci kitabi okudugum…

 24. arkadaşlar bana bu kitabı okuyan biris lazım lüften bana ulaşblir mi ?

 25. ders içinn zorla okudumm ve hiç beğenmedimmm zırt pırt olay değiştirmişşş

 26. elif şafağın okuduğum ilk kitabı tek kelimeyle muhteşem. bir aileyi farklı açıdan anlatan ve bireyler arasındaki yalnızlığı, eşitsizliği, kadın erkek ilişkisi,ırkçılık, vs. çok güzel bir şekilde sentezlenmiş bir kitap. yorumlarda meğenmeyen arkadaşlar var niye beyenmediklerini yazsalar iyi olur çünkü böyle bir kitabı nesi beyenilmez anlamadım. ayrıca bu kitapla ELİF ŞAFAK tanıdım ve bundan bölye iyi bir takipçisi olucam. elif şafağa sonsuz TEŞEKÜRLER..

 27. harika bi kitapppp :))

 28. elif şafağı hocamızın tavsiyesiyle okudum iyi ki de okumuşum

 29. bencede çok güzel bi kitap insanı sıkmıyor.

 30. Elif Şafağın okuduğum ilk romanı. Sürükleyici, insanı sıkmıyor tam anlamıyla harikaa.

 31. herkese şiddetle tavsiye ederiiiiim

 32. ilk sayfaları sıkıcıydı ama sonrası muhteşem.güzel yazarımızdan yine okunacak kitaplardan biri

 33. Güzel bir kitap olduğunu duydum ama okuma fırsatı bulmadım en kısa sürede okuyacam

 34. ellerine sağlık elif şafak… yarın üniversitede dersimde anlatmak için seçtiğim roman..

 35. irem nur gündüz

  ben daha bu kitabı okumadım okumadan önce kitabın yorumlarına bakmak istedim ve bu yorumları görünce kitabı okumadan çooookkk sevdim bu kitabı hemen okumalıyım elif şafak…. sana böyle güzel bir kitab yazdıgın için teşekkür ederim

 36. eif şafağın aşkıadı kitabından sonra çok basit geldi ama yinede türk yazarları ile karşılaştırırsak gayet başarılı

 37. bu kitap daha okunmadan insanı düşüncelere boğuyo.. yani o kadar harika bir kitap…!!!

 38. Harika muhteşem bı kitapti okuyalı 2 yıl gecti galiba ya da 1 yıl kitabı cok özledim ne zaman canım sıkılsa açıp okuyordum dizi izler gibiydi hele İskender’in hapishanede yazdığı mektuplarrrrrr

 39. Beğenmedim diyenlere bakmayın azıcık kitap okumayı seven insan bu kitabı başarılı bulur.. Kesinlikle okunmalı hatta Elif sadakın en guzel romanı olduğunu düşündüğüm icin okunmali

 40. ilk kez okuduğum Elif Şafağın ilk sayfaları biraz sıkıcıydı ama gayet başarılı yazarın ellerine sağlık

 41. begenmeyenlern nçn begenmedgni gerçekten anlayamadım. o kadar çok kitap okudum ama ilk defa bir kitaptan bu kadar çok etkilendm. harika bir yazma yetenegi bu. Elif Şafagı çok tebrik ediyorum. acayip sürükleyici bi kitap. okurken gözlerimn acımasına ragmen bi dk olsun bırakmadm ve bi gün bile olmadan bitirdim. ben bi daha böyle etkileyici bi kitap okuyacagmı düşünmyrm

 42. daha bitmedi kitap ama çok sürükleyici sonunu çok merak ediyorm bence güzel de bi kitap… cemile salaklığına yansın o susarken ademi pembe kaptı ama ademde çok ayıp etmiş ne var yani sevgi herşeyin üstünde değil midir;(
  off malesef kendimi kitaba kaptırdm nefret ediyorm pembeden;(

 43. ilk defa böyle bi kitabı heyecanlı bi şekilde okuyorum ELİF ŞAFAK ın bütün romanlarında da bu heyecan var fakat iskender başka bütün yazdığın kitapları okumak istiyorum

 44. yuh kitap harikaydı. kim nasıl beyinle kötü der Baba ve Piç’te mükemmel ama aynı yorumlar ordada var ne o gücünüze mi gitti gerçekler ?

 45. Elif Safaki cok seviyorum,butun kitaplarini da,Iskenderi okurken ilk bawda cok sixildim,AMA sonuna geldiyinde heyecandan nefesim tutuldu.sonun ne olacagini bilmek icin merakdan oleceldim,gercekdende iyu bir yazar,iyi bir roman tavsiye ederim

 46. Elif Şafak’ın okuduğum ilk romanı. Heyecanla başlamış olmama rağmen beni hayal kırıklığına uğrattı. Olayların gelişimi karakterlerin anlatımı hiç iyi değildi. Kurgu, olay güzel ama anlatım biçimi tamamen kötüydü…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*