Özgün Haber Siteleri

haber siteleri, özgün haber siteleriÜlkemizde medyada haber kanalları, gazeteler, dergiler ekseninde yaşanan patlamanın bir boyutunu da mantar gibi çoğalan haber siteleri oluşturuyor. Her gün bir yenisini gördüğümüz haber sitelerinin birçoğu maalesef Türkçe internetin belki de en büyük problemi olan “copy-paste” haberciliği tercih ediyor. Bu da ziyaretçilerin aynı haberi onlarca yerde görmesi ve ciddi bir vakit kaybı yaşaması anlamına geliyor. Bu yazımızda ciddi bir ihtiyaca cevap vermeye ve fark edebildiğimiz kadarıyla özgün habercilik yapan haber sitelerinden bir demet sunmaya çalıştık.

Haber7

Haber7

Haber7

Duruşunu hiç saklamayan sitelerden birisi Haber7. Bu alanda eski olmasının ve Kanal 7’nin “Ahmet Hakan”lı, “Zahid Akman”lı habercilik geleneğinin üstüne oturmasının avantajlarını kullanıyor. Hükümete yakın ve AK Parti çevrelerine yakın olması diğer sitelerde göremediğiniz bir çok haberi ilk defa burada görmenize olanak tanıyor. Kendi yazarları ve alıntı yazarlardan oluşan geniş bir yazar ağına sahip sitenin sunduğu en özgün hizmet ise “Uzaklardan Mektuplar” adı altında dünyanın bir çok yerindeki muhtemelen pek çoğu gönüllü Haber7 yazarının izlenimlerini toplayan kategori. Buradaki yazılar bize dünyanın, ülkemizden ibaret olmadığını hatırlatıyor.

AktifHaber

Odatv’nin tersi bir yayın çizgisi izleyen AktifHaber, Balyoz ve Ergenekon davalarıyla ilgili özgün haberleri ile dikkat çekiyor. Ordu, bürokrasi ve emniyetten yakın haber kaynaklarına sahip olduğu anlaşılan sitenin özellikle Derinhaber kategorisindeki haberleri “copy-paste” habercilikten sıkılanlar için birebir.

odatv

OdaTV

OdaTV

Ulusalcı ve sosyalist duruşu ile dikkat çeken OdaTV, zaman zaman yanlı ve yalanlanan haberler yayınlasa da hala bazı çevrelerce referans site olma özelliğini taşıyor. Soner Yalçın’ın araştırmacı habercilik anlayışının hissedildiği site bünyesinde hem ulusalcı hem de sosyalist çizgideki yazarları barındırmasıyla ülkemizdeki düşünce kampları adına da fikir veriyor. Site genel olarak hükümet karşıtı ve Ergenekon, Balyoz gibi davalara soğuk duran bir yayın çizgisi izliyor. Siteye zaman zaman yazanlar arasında Nihat Genç, Fazıl Say, Ahmet Nesin, Cüneyt Ülsever gibi tanınmış şahsiyetler bulunuyor.

T24

Akıllı bir editörün başarı hikayesi T24. Doğan Akın’ın kısa sürede sitesini getirdiği nokta takdire şayan. Odatv ve Aktifhaber gibi misyon sitelerinin aksine magazin, yaşam, kültür-sanat dahil her kategoride haberi bulabileceğiniz bir internet mecrası sunuyor size T24. Çiğdem Anad, Rıdvan Akar, Mete Çubukçu gibi Doğan Yayın Grubundan pek çok isme yazarları arasında yer veren site internet haberciliğinde sıklıkla karşılaştığımız “falan falandan nefes kesen kareler”, “falan falan frikik verdi” gibi klişeleri de bünyesinde barındırıyor.

HaberX

Barlas ailesinin sitesi olan HaberX, sahiplerinin de etkisiyle liberal bir editoryal kadro tarafından hazırlanıyor. Sitenin, çok geniş bir yazar portföyü bulunmakta ve yazarlar arasında kendinizi kaybetmeniz çok kolay oluyor. Özgün haberlere imza atan sitenin, sayfa karmaşıklığını gidermek için acilen bir web tasarımcısı ile çalışmaya başlaması gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*