Majör Depresyon Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

majör depresyonMajör depresyon ya da diğer adıyla majör depresif bozukluk nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir, neden ve nasıl ortaya çıkar konularına değineceğiz bu makalede. Majör depresyon çok tehlikeli, depresif kişinin hayatını zehir eden bir hastalıktır. İntihar ile sonuçlanma riski vardır, öyle ki çoğu kez hasta ölsem de kurtulsam diye geçirir aklından. Majör depresyon yaşayan kişinin depreson sürecinde hayatı çok zordur, çevresi onu anlamayabilir, kendisini anlamayabilir. İyi tarafı ise, psikiyatri bilimi günümüzde çok gelişmiştir ve bir kaç ay içerisinde doğru tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir ve kişi depresyondan kurtulabilir.

Majör Depresyon Nedir

Majör depresyon, depresyon çeşitleri arasında yer alır. Ağır depresyondur majör depresyon. Depresyon belirtilerinin hemen hepsi, majör depresif hastada gözlenebilir. Majör depresyonlu hastada intihar riski de mevcuttur genelde, bu nedenle biran evvel depresyon tedavi edilmeye başlanmalıdır.

Majör Depresyonun Belirtileri Nelerdir

Majör depresyon belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Majör depresif bozukluk çok çeşitli belirtiler gösterebilir. En temel belirtileri kişinin son derece mutsuz ve hüzünlü olması ile kendisini halsiz ve yorgun hissetmesidir.

Majör depresyondaki kişi sürekli yatakta olmak isteyebilir, sürekli ağlar. Kendisini suçlar, geçmişine yönelik yaptıklarından pişmanlık duyar. Yaşamak kişiye ağır gelir, ölsem de kurtulsam der. Aşırı derecede kilo verebilir kişi, tam tersi alabilir de. Genelde kilo verir, hiçbir şey yemek istemez.

İleri seviyelerde kişi kendisine bakamaz hale gelir, yardım almadan banyo yapamaz. Karar alamaz. Dışa bağımlı hale gelir.

Gelecekten umutsuzdur, hiçbir zaman iyileşemeyeceğini düşünür. Beyni eskisi gibi çalışmaz, basit 4 işlemi bile yapmakta zorlanabilir.

Majör depresyonda bazı pskotik özellikler de gözlenebilir, hasta ses duyabilir, halusinasyon görebilir. Bu nedenle şizofreni ile karıştırılması da mümkündür. Ancak şizofrenideki gibi hastanın gerçek dünya ve gerçeklikle olan ilgisi tam olarak kopmaz.

Majör Depresyonun Nedenleri Nelerdir

Majör depresyonun nedenleri, depresyon nedenleriyle aynıdır. Genetik, ailesel nedenler, nedenlerden birisidir. Ailesinde psikolojik hastalıklar olan kişiler majör depresyona daha yatkındır. Uzun süren stres, korku, üzüntü kişiyi ağır depresyona sokabilir. Aynı şekilde kararsızlık ve yaşanan ani bir şok da kişiyi depresyona sokabilir.

Özetle majör depresyon çok ağır bir hastalıktır, hem kişi hem de ailesi tarafından çok ciddiye alınmalıdır. Hastanın morali yüksek tutulmalı ve biran evvel bir psikiyatrist desteği alınmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*