Foursquare Nedir ve Nasıl Kullanılır

foursquare, foursquare nedirSosyal ağlar artık o kadar hızlı yayılıyor ki gün geçmiyor ki yeni bir hizmet dolaşıma sokulsun. Facebook, Twitter, LinkedIn derken bugünlerde internette foursquare çılgınlığı yaşanıyor. Temel olarak mobil araçlar üzerine geliştirilen ve GPS teknolojisini kullanan bu servis insanları bulundukları konum üzerinden birbirlerine bağlantılamayı amaç ediniyor. Biz de bu yazımızda Foursquare nedir, nasıl kullanılır, Foursquare arkadaş ekleme nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermeye Foursquare Türkiye’yi tanıtmaya çalıştık.

Foursquare Nedir

Foursquare’in temel mantığı insanların hoşlarına giden mekanları birbirlerine tavsiye etmeleri üzerine kurulu bulunuyor. Bu hizmet sayesinde, tavsiye edilen yerlerden yanınızdaki akıllı telefon veya GPS teknolojisini destekleyen başka bir mobil cihaz sayesinde yakında olanları görme ve test etme imkanına kavuşuyorsunuz. Cihazınıza yüklediğiniz program sayesinde hakkında hiçbir fikriniz olmayan coğrafyalarda bile mekan seçme imkanına kavuşuyorsunuz.

Sosyal medyanın her alanına hakim olmaya çalışan Facebook, Facebook Places hizmetiyle Foursquare’in karşısına çıkmış görünüyor. FourSquare’in pazarda ilk olma avantajına karşın, Facebook sayısı 600 milyonu aşan üye ağına güveniyor.

foursquare facebook

foursquare facebook rekabeti kızışacağa benziyor

Foursquare Nasıl Kullanılır

GPS destekleyen tüm mobil cihazlar ve akıllı telefonlar için Foursquare uygulaması mevcut.

Yapmanız gereken foursquare.com’a girerek telefonunuzun markası ve modelini seçmeniz gerekmekte. Ardından sistem telefon numaranızı ve e-mail adresinizi istiyor. Bu bilgileri girdikten sonra karşınıza çıkan ekrandan “Uygulamayı telefonuma gönder” kısmını işaretleyerek uygulamayı cihazınıza yüklemiş oluyorsunuz.

Uygulamanın ana özelliği şüphesiz etrafınızda bulunan mekanları görebilmeniz. Mekanları görebilmek için tek yapmanız gereken ise GPS destekli cihazınız üzerinden ekranın altında bulunan “places” seçeneğine tıklamak.

foursquare arkadas ekleme

foursquare ile arkadas eklemek çok kolay

Foursquare Arkadaş Ekleme

Şimdi gegleim işin “sosyal” kısmına. Uygulamaya arkadaş eklemek için yapmanız gereken sola alt kısımda bulunan arkadaş kısmına tıklamanız. Buradan Facebook, Twitter, Hotmail vb. gibi platformlardaki arkadaşlarınızı rahatlıkla ekleyebilmektesiniz. Foursquare’in başka bir artısı ise bu uygulamayı kullanan herkesi bu sayede otomatik olarak görebilmeniz.

Foursquare Facebook – Foursquare Twitter

Foursquare ile diğer sosyal ağları bağlantılamak çok kolay. Bunun için yapmanız gereken şey ana sayfadan “settings” kısmına tıklayarak ekranın alt tarafında çıkan “Linked Accounts” adlı özelliği açmak. Buradan Facebook ve Twitter gibi kullanmak istediğiniz diğer sosyal ağlara bir kereliğine login olmanız yeterli oluyor.

Bir yorum

  1. mekanları tanımak amac

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*