Facebook Yorum Eklentisi

facebook yorum eklentisiFacebook yorum eklentisi, Facebook Social Plugins, yani Facebook Sosyal eklentilerinden bir tanesi. İnternet sitesine ya da bloglarda kullanıcılara Facebook hesabı ile yorum yapma imkanı sağlayan bir eklenti. Facebook yorum eklentisinin bir çok avantajı ve dezavantajı mevcut, bu yazıda bunları inceliyor olacağız.

Facebook yorum eklentisi kodu nasıl alınır

Öncelikle Facebook yorum eklentisi ( facebook comments plugin ), blog ya da internet sitenize nasıl eklenir ondan bahsedelim. Facebook social plugins sayfasına gidin. Aşağıdaki ekranda comments seçeneğini seçin.

facebook social plugins

Daha sonra karşınıza çıkan ekranda, URL to comment on seçeneğine dinamik olarak her bir yazınızın linkini verin. WordPress’de bu the permalink değişkenidir örneğin. Bir sayfada kaç adet yorum görünmesini istiyorsanız number of posts’a onu girin. Eklentinin boyutunu ve rengini seçip, Facebook yorum eklenti kodunu alın. Kodu internet sitenizde yazıların en altında, yorumların görünmesini istediğiniz yere yerleştirin.

Facebook Yorum Eklentisinin Faydaları Avantajları

Facebook yorum eklentisini en cazip kılan şey, hemen herkesin Facebook hesabının olması ve eklenti aracılığıyla yorum girildiğinde kişilerin Facebook profillerinde de, stats olarak bunun bildirilmesi. Yani sitenize yorum girdiğinin tüm arkadaşları tarafından görülüp çok hit almanız. Teoride böyle ama gerçekte böyle işlemiyor sistem ne yazı ki.

Dezavantajları

Kullanıcılar gerçek ad ve soyadlarıyla Facebook yorum eklentisi aracılığıyla yorum girmekten çekiniyorlar. Yorum girdiğini arkadaşlarına göstermek istemiyorlar. Bu nedenle aldığınız yorum sayısı azalıyor.

En önemli dezavantajı ise, yorumların sahibi siz değil, Facebook oluyor. Bir gün Facebook bu özelliği kapatsa, tüm yorumlarınız gitmiş demektir bu.

Ayrıca siteyi yavaşlatan bir eklenti. Bu sebeplerle Facebook comments plugin’i kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

3 yorum

  1. çağatay ulusoy

    teşekkürler, kullanmıcam bunu

  2. uzun süredir araştırıyordum bu konuyu bende kullanmama taraftarıyım teşekkürler bu yazınız için

  3. Kullanmak istemiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*