Doğru Reklam Yerleşimi ve İnternet Reklamcılığında Dikkat Edilecekler

internet reklamcılığıİnternet artık birçok insan için önemli bir iş kapısı oldu. İnternette para kazanmanın en etkili yollarından birisi de hiç kuşkusuz internet reklamcılığı. Bu yazımızda dar anlamda internet reklamcılığı nasıl yapılır sorusuna cevap arayacak, reklam yerleşimi konusunda blog yazarları ve internet sitesi sahiplerine yol gösterici bilgiler sunmaya çalışacağız.

 • Reklam arka planı ile sitenizin arka planı yakın renklerde olmalıdır. Bu durumda ziyaretçilerinizin gözleri daha az yorulur “reklam körlüğü” engellenmiş olur.
 • Reklamlarınızı denemek için en az bir hafta süre ayırın. Bunun sebebi reklamların tıklanma frekanslarının farklı olması ile tıklanma ve görüntülenme oranları için haftaiçi-haftasonu, gece-gündüz gibi farklılıkların oluşabilmesidir.
 • Sitenizin tasarımına ve hitap ettiğiniz kitleye göre değişmekle beraber metin reklamları resim reklamlarına göre genelde daha iyi kazandırır. Bunun sebebi resim reklamlarının genelde güçlü firmalar tarafından verilmesi ve bu büyük firmaları kaybetmek istemeyen reklam ağlarının da çok düşük tıklama başı ücretlerle bile olsa bu firmaların tekliflerini kabul etmesidir. Metin reklamları ise genelde orta ölçekli firmalar tarafından verilmekte ve size tıklama başı makul bir kazanç getirmektedir. Size tavsiyemiz sitenizdeki reklamların en az üçte ikisinin metin reklamı olmasıdır.
 • Sayfa ilk açıldığında ziyaretçinin karşısına çıkan reklamlar genelde daha fazla tık almaktadır. Bu durumda reklamlarınızı sayfanın üst taraflarına doğru yerleştirmeniz daha makul görünmektedir. Fakat, kimi durumlarda da kullanıcılar yayınlamış olduğunuz makaleyi sonuna kadar okumakta ve makaleyi bitirdikten sonra reklama tıklama eğilimi daha fazla olmaktadır.
 • örnek reklam yerleşimi

  Örnek Reklam Yerleşimi

 • Zengin içerik muhafaza eden veya navigasyon bölümlerine yakın konulan reklamlar kullanıcıların daha fazla ilgisini çekerler.
 • Google özel arama motoru özellikle Adsense kullananlar açısından son derece yararlı olabilir.  Adsense reklamlarını yayınlayan birçok web sitesi sahibi “google özel arama motoru”nu genelde ihmal eder ve kullanmaz. Oysa ziyaretçiye ulaşmak istediği sayfa konusunda yardımcı olduğunuz takdirde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Belirli bir kategori seçmek ve sadece o alanda yazılar yazmak tık başına daha fazla para getirecektir. Örneğin, borsa ile alakalı bir blogda yayınlanan borsa reklamı sitenin takipçileri genelde borsa ile alakalı insanlar olduğu için, her konuda yazıların yayınlandığı bir blogdaki aynı reklamdan çok daha fazla tık başı para getirebilir. Unutmayın rekla ağlarının asıl amacı reklamveren ile hedef kitlesini buluşturmaktır.
 • Reklam verenlerin ve reklam ağlarının en çok önem verdiği verilerden birisi “dönüşüm oranı” (conversion rate) denilen ve sitenizdeki reklamları tıklayanların ne kadarının reklamını tıkladıkları ürünü satın aldığını gösteren orandır. Bu oranın yüksek olmasını sağlamak için yukarıdaki paragrafta izah ettiğimiz gibi odaklı ve hedef kitlesi belirli olan siteler yapmaya çalışın.
 • Eğer imkanınız varsa yabancı dilde siteler hazırlayın. Özellikle İngilizce, Almanca, İskandinav dillerindeki siteler tıklama başı iyi miktarda para getirmektedirler.
 • Google Adsense dışında Luminate gibi farklı reklam ağlarını denemeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

2 yorum

 1. internetten para kazanmak herkesin hayali aslında..bu yüzden özellikle sosyal paylaşım sitelerinde bile hemen herkes bir şeyler satmanın pe-şinde.
  sadece reklamlara değinmişsiniz ama dünyada anket doldurarak veya video izleyerek para kazandıran sitelerin olduğunu duyuyoruz.böyle yerler varmı gerçekten?teşekkürler..

 2. internetten yazı yazarak para kazan

  internetten para kazanmak hayal değil arkadaşlar insan yeterki istesin herşeyi başarır mutlaka takipte kalın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*