Depresyon Tedavisi

depresyon tedavisiDepresyon tedavisi nasıl olur, ne kadar sürer, ilaçla tedavi nasıldır, bitkisel çözüm var mıdır, terapi, antidepresan ilaçlar gibi konulardan bahsedeceğiz bu depresyon yazı dizisi devamında. Depresyon tedavisinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük illere gitmeye gerek yok artık, hemen her ilçede bile devlet hastanelerinde psikiyatristler görev yapıyorlar. Bu nedenle eskiye nazaran tedavi daha kolay, daha az masraflı.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisine başlamadan ya da tedavi şekillerini araştırmadan önce, depresyonun belirtilerine ve depresyon nedir konularına göz atmanızda fayda var.

Eğer depresyonda olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, mutlaka depresyon tedavisi olmalısınız. Tedavi olmazsanız hem iyileşme süreciniz uzar, hem de depresyonun şiddeti artabilir ve kişinin hayatını uzun süre olumsuz yönde etkileyebilir depresyon.

Depresyonun İlaçla Tedavisi

Depresyonda iseniz öncelikle bir psikiyatriste, psikiyatri uzmanı doktora görünmenizde fayda var. Doktora hastalığınızı anlattığınızda ve doktor size depresyon teşhisi koyduğunda, size antidepresan ilaçlar verecektir. Depresyonda iseniz antidepresan ilaç kullanmaktan çekinmeyin, yeni nesil antidepresanlar hem yan etkileri az, hem de depresyon tedavisinde oldukça etkilidirler.

Antidepresanlar özünde beyinde dengesi bulunan serotonin, dopamin, noradrenalin gibi hormonların dengesinin sağlanmasına yardımcı olurlar. İnsanda stres vb. etkenlerle depresyon ortaya çıkar, depresyon ortaya çıkarken beyindeki hormonların dengesi bozulur, antidepresanlar beyindeki hormonları dengeye sokar ve dolayısıyla insan psikolojisi de düzelir ve depresyondan kurtulur kişi.

Antidepresanları kullanırken özen gösterilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • İlaçları her gün aynı saatte alınız
  • İlaçları aynen doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alınız
  • Antidepresanları her gün düzenli alınız, kesinlikle atlamayınız

Antidepresan ilaç tedavisinde düzen ve süreklilik bu anlamda çok önemlidir.

Genelde antidepresan tedavisinde ilk 2 hafta hasta ilaçların olumlu etkisini hemen görmeyebilir. Şikayetler hafif de olsa artabilir. Ancak 2 haftadan sonra ilaç etkisini göstermeye başlar ve hasta rahatlar.

Depresyonun Terapi ile Tedavisi

İlaçla tedaviye ek olarak terapi, psikoterapi tedavisi de depresyondan kurtulma yollarından birisidir. İlaç tedavisine alternatif değildir aslında terapi, ilaç tedavisi ile birlikte uygulanmalıdır. Türkiye’de terapi kültürü çok gelişmiş değildir, doktorunuzun sizinle konuşması, size hastalığınızı anlatması, neden kaynaklandığından, nasıl iyileşeceğinizden bahsetmesi, endişelerinizi gidermesi bir tür terapi sayılabilir.

Elektroşok Tedavisi

Çok ağır seyreden, majör depresyonda uygulanan tedavi yöntemidir elektroşok. Elektroşok, psikiyatri kliniğinde yatan hastalara uygulanır, kişi anastezi ile bayıltılır ve beyne düşük voltajda elektrik verilir. Beyne elektrik verilmesi biraz vahşice gelebilir ama aslında elektro şok tedavisi doğru uygulandığında çok güvenilir bir tedavi yöntemidir. İlaç tedavisinden hızlı iyileştirir hastayı, ve hamilelik gibi hamilelerde ilaç kullanılması sakıncalı olabileceğinden elektro şok tedavisi uygulanabilir.

Depresyona Bitkisel Çözüm, Bitkilerle Tedavi

Sarı kantaron ( st. john’s wort ) gibi bitkiler depresyona iyi gelebilir. Ayrıca sağlıklı beslenmek, yeterli miktarda protein almak, omega 3, balık, ceviz gibi besinler depresyona iyi gelir. Çok fazla çay, kahve, alkol depresyonun tedavisini zorlaştırır.

Sonuç

Özetle eğer depresyonda iseniz, en kısa sürede bir psikiyatriste gidin ve antidepresan ilaç tedavisine başlayın. İlaç etkisini 2 – 3 hafta arsında gösterir, eğer bir ilaç 1 ay süreyle size hiç fayda göstermez ise, bunu doktornuza söyleyin ve kullandığınız antidepresan ilacı değiştirin. Her ilaç herkese iyi gelmeyebilir, doğru ilacı bulabilmek önemlidir.

Günlük spor ya da en az 1 saat yürüyüş yapmak depresyon tedavisini hızlandırır.

Depresyonda iken hiç iyileşmeyeceğinizi düşünebilir, sizi hiçbir doktorun anlamadığını düşünebilirsiniz. Ancak zor da olsa iyileşeceğinize inanın, sürekli yataka kalmayın, ilaçlarınızı düzenli alın, hiç içinizden gelmese de dışarı çıkın, yürüyüş yapın, anlamasanız da kitap okuyun, film izleyin, aile bireylerinize derdiniz anlatın, onlarla sohbet etmeye çalışın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*