Sıcaktan Korunma Yolları

sıcaktan korunma yolları, sıcaktan korunmanın yollarıSıcakların artması ve Ramazanın başlaması ile beraber birçok insan sıcaktan korunmak için neler yapması ve nasıl önlemler almaları gerektiğini merak ediyor. Bu yazımızda sıcaktan korunmanın yollarından bahsedeceğiz.

İnsan vücudu hava koşullarına uyum sağlayabilecek şekilde yaratılmıştır. Bu uyum dış dünyanın sıcaklığına göre ısı alarak veya ısı vererek gerçekleşir. Temelde bu işlevi, insan vücudunun en büyük organı olan deri yürütür. Hava sıcaklığı düşük iken, deri kan hücrelerini dış dünyadan uzakta tutarak kanın ısı kaybetmesini engellerken; hava sıcaklığı yüksek iken deri kan hücrelerini dış ortama akın tutar. 

Terleme dış dünyanın sıcaklığına uyum sağlamamız için kullandığımız bir başka araçtır. Hava sıcak olduğunda, terleme olacak ve bu şekilde vücut sıcaklığı düşecektir. Nem oranının yüksek olduğu durumlarda, terleme olması gereken hızda gerçekleşmeyecek ve fazla ısı dışarı atılamayacaktır. Bu durum sıcak çarpması denen ve zaman zaman oldukça tehlikeli olabilen bir rahatsızlığa neden olmaktadır.

Sıcaktan Korunmak İçin

Sıcaktan korunmak için yapmanız gerekenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

  1. Mecbur kalmadıkça hava sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda dışarı çıkmayınız. eğer çıkmak zorunda iseniz kendinizi korumaya almalı, özellikle kafanızı ve yüzünüzü güneş ışınlarından korumalısınız.
  2. Bol bol sıvı tüketiniz. Su, dünya üzerindeki en yararlı sıvıdır, özellikle aşırı sıcaklarda bolca su tüketiniz. Burada önemli olan bir nokta su içmek için susamayı beklememenizdir. Susamak dehidrasyon sınırına yaklaştığınızı gösteren bir belirtidir.
  3. Alkollü içeceklerden uzak durunuz.
  4. Beslenme biçiminiz sıcak havalara uygun ve dengeli olmalıdır. Günlük tüketiminizde yeterli miktarda temel vitamin ve mineraller yer bulmalıdır.
  5. Rahat ve bol kıyafetleri tercih ediniz. Kıyafetleriniz, özelikle belli saatlerde vücudunuzu güneşin zararlı etkilerinde koruyacak biçimde olmalıdır.
  6. Havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda çocuklarınızı dışarı bırakmayınız. Sıcak havanın zararlarını bilemeyecekleri için daha fazla zarar görmeleri mümkündür.
  7. Son olarak, bu havalar kalp krizi için uygun bir ortam oluştururlar. Dolayısıyla kalp ve vücut sağlığınız için periyodik olarak dinlenmeli ve aşırı yorgunluktan uzak durmalısınız.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*