Kimler Oruç Tutamaz – Ramazan Orucu Kimlere Farz Değildir

Ramazan’da kimler oruç tutamaz, tutmayabilir, ramazan ayında oruç tutmak kimlere farz değildir, hangi hastalıklar oruç tutmaya engeldir konularından bahsedeceğiz. Ramazan ayında oruç tutmak her müslümana farzdır. Ancak sağlık gibi bazı nedenlerle oruç tutulmayabilir.

Orucun tutulmayacağı haller

Hastalık, hastalar: Oruç tutunca hastalığınız artıyorsa, dayanamayacak hale geliyorsanız, oruç tutmayabilirsiniz. Kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi durumlar buna örnektir. Eğer daha sonra kişi iyi olunca oruç tutabiliyorsa hasta yerine oruç tutar, hiç tutamıyorsa, hastalığı devamlı ise yerine fidye verir. Oruç tutulmayan günler için fidye verilmesinden sadece zenginler sorumludur, fakirler hastalık nedeniyle oruç tutamıyorsa, fidye vermesi gerekmez.

Çocuklar ve Yaşlılar: Ergenlik çağına gelmemiş çocuklar ve sağlığı yerinde olmayan yaşlılar da oruç tutmak zorunda değillerdir.

Seferi olma durumu: Seferi iken, seyehat ederken oruç tutmak zorunlu değildir, kişi daha sonra orucunu kaza edebilir.

Hamile, gebe kadınlar, emziren emzikli bayanlar da oruç tutmayabilirler.

Zor ve oruç tutamayacak işlerde çalışmak da oruç tutmaya engel olabilir.

Yani özetle, kişinin kendi ya da başkasının sağlığı (hamilelikte çocuk sağlığı gibi) tehlikeye düştüğü durumlarda oruç tutması farz değildir, oruç tutmayabilir. Parası var ise, zengin ise, tutamadığı gün başına fidye verir, fakir ise fidyeye gerek yoktur. Hastalığı daimi değil, iyileşebilen bir hastalıksa (grip gibi), Ramazan ayı sonrası tutamadığı, orucunu aksattığı gün başına kaza orucu tutar.

Oruç tutmanın faydaları saymakla bitmez, zaruri durumlar oluşmadıkça oruç tutmak her mümine farzdır.

2 yorum

  1. abdulluh r. sönmez

    Nafakasını (geçimini) kazanmaya muhtaç olan bir işçi veya sanatkar, bu işle uğraştığı takdirde, orucunu bozmasını mubah kılacak bir hastalığa uğrayacağını bilecek olsa, daha hasta olmadan iftar etmesi helal olmaz.

  2. melisa nur canan

    çok işime yardı tşk ederim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*