Drupal Mı, Joomla Mı, WordPress Mi?

wordpress joomla drupalGünümüzde oldukça yaygın bir hale gelen içerik yönetim sistemleri (CMS) internet sitesi yapmak isteyen bireylere bedava ve kolay bir şekilde kompleks ve interaktif siteler yapma imkanı sunuyor. Halihazırdaki en popüler CMSler hiç kuşkusuz Joomla!, Drupal ve WordPress. Bu sistemlerin aynı veritabanı türünü kullanma, platform-bağımsız çalışma gibi bazı ortak yönleri bulunsa da bu teknolojiler birçok yönden de farklılaşmakta. Bu yazımızda CMSlerle yeni tanışanların sıkça sorduğu; “WordPress mi Joomla mı”, “Joomla mı Drupal mı”, “Drupal mı WordPress mi” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Drupal

Drupal, tecrübeli site geliştiricilere yönelik hazırlanmış kompleks bir CMS teknolojisidir. Drupal’in sunduğu kompleks araçlar ile Joomla! ve WordPress ile yapma imkanı bulamayacağınız gelişmiş siteleri hayata geçirebilirsiniz. Bu durum uzman site geliştiriciler için oldukça yararlı olsa da bu işe eni girenler için Drupal’in karmaşık yapısı zorlayıcı olabilir. Drupal, kullanıcılarına kapsamlı etiketleme seçenekleri, özellikleri kategorize etme imkanı sunar. Ayrıca, diğer teknolojilere göre e-ticaret eklentileri  daha gelişmiş, reklam yönetimi ise daha kolaydır.

Joomla!

Drupal’dan daha kullanıcı dostu olan Joomla! sosyal ağ ve sosya medya uygulamaları için çok elverişli bir teknolojidir. Her ne kadar gelişmiş siteler yapma imkanı sunsa da Drupal’a göre bir çok açıdan yetersiz kalmaktadır. Joomla!’ın kurulumu basittir. Geliştirilmiş caching özelliği Joomla! sayfalarının hızlı yüklenmesini sağlar. Bu CMS, e-ticaret eklentilerini bedava olarak sunsa da;  sürükle-bırak, sitil sihirbazı gibi özelliklerden yoksundur.

WordPress

Tüm içerik yönetim sistemleri içinde en basit kullanılanı ve kullanıcı-dostu olanı muhtemelen başta sadece bir blogging platformu olarak ortaya çıkmış olan WordpPress. Bu CMS, hala basit siteler ve entegre bloglar oluşturmak için yaygın olarak kullanılıyor olsa da size karmaşık siteler oluşturma olanağı da sunuyor. WordPress, kullanıcılarına e-ticaret eklentisini sunarken herhangi hata raporlama sistemine sahip olmaması bu teknolojinin en büyük zafiyetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kurulum ve kullanımı çok kolay olan bu CMS, halihazırda rakiplerinden oldukça önde görünüyor.

Sonuç

Bu üç CMS seçeneğinin hepsi ücretsiz ama gelişmiş siteler kurabilmek için belli ücret karşılığında bazı lisansları temin etmeniz gerekiyor. Drupal ve Joomla! kullanıcılarının kendi hostinglerini temin etmeleri gerekirken, bu konudadiğerlerinden farklılaşan WordPress sınırlı da olsa blog tabanlı siteler için WordPress.com‘dan hosting imkanı sağlıyor. Son olarak, bu üç içerik yönetim sisteminin tamamı açık kaynak kodlu, platform-bağımsız ve PHP tabanlı olarak hizmet veriyor.

3 yorum

  1. ben joom la ile alışveriş sitesi yaptım..çok memnunum ama sizinde söylediğiniz gibi bir sürü ekelntisi yok..hazır şablonlarla site hazırlamak daha kolay..mesela bir sürü kişiye aynı ortamda satış yapma imkanı sağlayan sitelerin hazırlanması daha kolay..

    sevgiyle..

  2. http://yanginshop sitesini kendi cabalarımla kurdum İşe yeni başlayanlardanım.Wordpress olarak kurduğum bu sitemdeki Arama kelimelerim İstediğim sonucları alamadım Yangın dolabı Yangın ekipman Yangın malzemeleri olarak memnun değilim kısacası joomlo düsünüyorum Hiç çalısmadım Joomlada. Burdaki yazıyıda okuyuncada drupal Düşünmeye başladım Yardımcı olurmusunuz.

    • arama motoru performası, seo için wordpress ten joomla ya da drupal e geçince birden mucize beklemeyin. en iyi seo ya sahip wordpress temaları adlı yazımızı okuyun, search engine optimization çalışın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*