Suriye’de Neler Oluyor – Suriye’de Son Durum

Suriye’deki olaylar uzun bir süreden beri haber bültenlerinin vazgeçilmez konusu. Pek çok kanal ve ajans Suriye’de son durumu gün be gün takip ederek takipçilerine ulaştırıyor. Biz de bu yazımızda Suriye’deki olayları ele alacak, olayların tarihi akışı içinde sebeplerini ve muhtemel sonuçlarını irdelemeye çalışacağız.

Kısa Bir Suriye Tarihi

Eski zamanlardan beri birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bu bölge tarih boyunca güçlü devletlerin arasında adeta bir savaş alanı olmuştur. Tarihte bilinen ilk antlaşma olan Kadeş Antlaşması’na konu olan Hitit ve Mısır arasındaki savaşın yaşandığı bu coğrafya Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Osmanlı ve Fransızların dâhil olduğu pek çok devletin egemenliği altında yaşamış, Baharat Yolu’nun da üzerinde olması sebebiyle uzun bir refah dönemi yaşamıştır. Palmyra’daki kalıntılardan bu bölgenin bir dönemin yükselen gücü olduğu sonucunu çıkarmak çok güç değildir. Roma ve Emeviler zamanında oldukça zengin olan bölge Bizans zamanında bir miktar ihmale uğramış olsa da Osmanlı zamanında tekrar eski ihtişamına kavuşmuştur. 1. Dünya Savaşı sonrası Fransız mandası haline gelen bölgenin “bağımsızlığı”nı kazanması 1946’yı bulmuştur.

Palmyra, Palmira

Palmyra

Suriye’deki Olayların Nedeni

Yaşanan olaylar için tek bir neden ileri sürmek oldukça iddialı olacaktır. Bu ülkede yaşanan olayların pek çok nedeni var ama temel sebep olarak Osmanlı sonrası ortadoğunun cetvelle çizilmiş ve milli birliğini sağlayamamış parçalı devletlerini sayabiliriz. Uzunca bir iç karışıklık ve kısa süreli hükümetler dönemini başını Hava Albay Hafız Esad’ın çektiği cunta sona erdirmiştir. Arap Sosyalist Baas Partisi kısa süre içinde devlet yönetimini ele geçirmiş, diğer yasal partiler ise kısa sürede yasaklanmıştır.

Suriye’de günümüzde yaşanan olayların nedeni Arap Baharı olarak nitelenen olayların yaşandığı Tunus, Mısır, Libya, Yemen gibi diğer Arap ülkelerinden biraz farklıdır. Diğer ülkelerin aksine Suriye’de Nusayri denen ve kendilerini Şia’nın bir kolu olarak nitelendiren bir azınlığın ülkeyi yönetmesi ve şu an sürmekte olan olayların ülkenin yaklaşık %75’ini oluşturan Sünni çoğunluğun iktidardaki bu azınlığa olan tepkisi.

Suriye hükumetinin resmi rakamlarına göre Aleviler (Nusayri) nüfusun %13’ünü oluştursa da bağımsız kaynaklar Nusayrilerin ülkede bunun yarısı kadar bile nüfusunun olmadığı iddiasında. Esad Ailesinin de dahil olduğu ve daha çok ülkenin batısında ve Lazkiye dolaylarında yaşayan Nusayriler sayıca bu kadar az olmalarına rağmen Sünnilere ve diğer azınlıklara nasıl hükmettiğinin cevabı ise Fransız mandası zamanında başlayan sistematik davranışlarıdır. Daha çok ticaretle ve tarımla uğraşan Sünni nüfusun aksine memur kadrolarına ve özellikle güvenlik kuvvetlerine yerleşerek durumu bu hale getirmişlerdir.

Olayların nedeni daha çok demokrasi talebinin ötesinde bu mezhepsel farklılık ve 41 yıldır süregelen Sosyalist Baas ideolojisine bir isyandır.

Suriye'de Son Durum, Suriye'deki Olaylar

Suriye'de Son Durum

Suriye’de Son Durum

Suriye’de Beşar Esad’ın ve yönetiminin kolayca yıkılacağını düşünmek çok doğru değildir. Çünkü Esad ve onun yönetiminin Tunus ve Mısır’daki diktatörlerin aksine aralarında Nusayriler, Dürzi ve Hristiyanların da bulunduğu geniş bir halk desteği bulunmaktadır. Sünni Arapların ve Müslüman Kardeşler gibi grupların iktidarı ele geçirmesini kendi mağlubiyeti olarak gören bu grupların iktidar değişimine direneceği bir vakıadır. Son günlerde Beşar Esad tarafından yapılan açıklamayla gündeme gelen siyasi partilerin kurulmasına izin verileceği sözü ve nüfusun %10’unu oluşturan ve oldukça örgütlü gruplar halinde hareket eden Kürtlerin tutumu Esad’ın ve Suriye’nin kaderinde tayin edici olacaktır.

9 yorum

 1. yıllardır komşularıyla sıfır sorun politikası güden ak parti hükümetinin bu son olaylarla esad a karşı tavır almasını anlayamamıştım..şimdi anlayabiliyorum..teşekkürler..

 2. Celik, Kilicdaroglu mezhebinden dolayi Suriye’yi destekliyor derken, kendi mezhebini hakim kilabilmek icinmi Suriye’nin karsisindan duruyor acaba? Suriye orta dogunun en modern ulkesi. Arabistan, misir, irak hepsi ac sefil, kan ve ic savas. Ama bak Suriye, tam demokrasi olmasa bile en iyisi onlar. Fransizlar sistemli alevilestirme yaparken bir bildikleri vardi herhalde. Yobazlari hakim kilarsa, kim daha cok para verirse ona kayardi. Su anda bizim ulkemizde olanda o zaten.

 3. Bir zamanlar sıkı ahbabınız iken mezhebi sorun olmuyordu da şimdi mi dorun oldu sormak gerekir. Suriye’de insani bir düzen olmadığını biliyorum. Ancak bir yanlışı başka bir yanlışla düzeltemezsiniz. Ne yani şimdi sünniler iktidarı ele geçirince Nusayri azınlığa aynı uygulamayı yapsın diyebilir miyiz?

 4. suriye hakkında ne biliyorsunuz ki yorum yapıyorsunuz yobazlık örümcek ağı gibi kafanızı sarmış farkında değisiniz. siz bir defa ondan kurtulun sonra bir ülke halkı hakkında yorum yapın.

 5. Suriye halkı? Evet azınlıkların baskısı ile yönetilen ve şu anda da bu azınlığın insanlık dışı muamelelerine sabretmek ve mücadele etmek zorundan kalan Surie halkı? Böyle bir halk var mı! Yoksa bu kardeşlerimiz Arap ve Kürtler mi? Aynı Irak’ta olduğu gibi Arap, Kürt ve Türk nufüsu… aynı Türkiye’de olduğu gibi Kürt, Türk, Laz ve Çerkezler gibi ve zorla koparılan İslâm alemi! Hey gidi, hey… Nereye baksanız aynı tablo ve ezilen hep Müslüman kesim ama hep suçlu ve yobaz gösterilmek istenen de yine Müslüman kesim. 

  Bu yüzden güçlü olacaksın, güçlü olacaksın ki sana verilmeyen haklarını zorla alacaksın ama zalim olmayacaksın çünkü Allah zalimleri, haksız saldırıda bulununları (aşırıya kaçanları) sevmez!!! Unutmayalım Resulü Ekrem bir rahmet Peygamberi olduğu gibi, aynı zamanda da bir savaş Peygamberi idi! Dayanın kardeşlerim, dayanın! Rabb’im ve bizler sizlerleyiz.

  Kör olanlar, şu an internet sitelerinde ve haberlerde Esad askerlerinin Sünnilere yaptıkları işkence videolarını da görmüyordur çünkü bu hayvanların gözleri değil vicdanları körelmiş!

 6. hasan kosaloglu

  baba esat hama olaylarinda 20000 ürerinde insan katletti 1983 de arabamla suriye üzerinden hacca gittim soke oldum hudut da rusveti acikdan aliyorlar muhakka sonradan paylasiyorlar 100 suriye lirasi vermeden beni ngöndermediler gelirkende ayni yolda eskiya gibi insanlar durdurub kontrol yapiyorlar halki cok misafir perver iran in neden desdekledigine anlam veremiyorum 1984 de iranin wiyana büyük elcisine sorduk hama olaylarini bir tatmin edici cevap veremedi irandaki siiler cok dindar bunlar ise cok dinsiz insanlar tahminim israil gitmesini istemiyor

 7. suriyede diktatörlükle ve tek partiyle yönetiliyor olabilir ama en azından beşar esad ortadoğuda israile karşı çıkan filistini destekleyen bir lider.eğer hailk isyan etmeseydi kendi devletine şiddet uygulamazdı. isyan edenleri kışkırtan ve destekleyen amerika ve israildir.esad rejimi ortadoğuda amariekeya faşizme direnen bir rejimdir bu yüzden yıkılmasını istemiyorum.

 8. türk oğlu türk

  arkadaşlar ben sünniyim…müslümanım elhamdülillah…aleviler müslüman değilmi…kuranı kerim..ehli beyt… hz muhammed sav…peygamberimiz tarafından emanet edilmedimi bizlere…veda hac dönüşünde…anlatmak istediğim şu ki bizleri ikiye bölüp birbirlerimizle savaşa tutturuyorlar çıkarları için…böl parçala yönet politikası…buna çok dikkat etmeliyiz…suriyede ki huzursuzluğu yaratnlar ortada asırlardır kardeşçe yaşayan halk…şimdi savaşıyor bakın…enperyalizme karşı direnen bir diktatör beşşar esad satmıyor bir kaç kuruşa vatanını toprağını başka şerefsizler gibi…!ben diyorum ki yaşasın halkların kardeşliği…

 9. fatih şahinoglu

  sadece şunu söylemek istiyorum bir vatandaş olarak :büyük bi savaşın eşigindeyiz sanırım hak tecelli edecek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*