Üniversite Öğrencileri İçin Kalacak Yer Seçenekleri: Aile Yanı, Yurt, Ev

üniversite öğrencileri için kalacak yerTercih döneminde sona yaklaşılmasıyla beraber üniversitelere yerleşeceklerin birçoğu kalacak yer arayışına girmiş durumda. Hatta birçok öğrencinin tercihlerini yaparken en çok dikkat ettiği parametrelerden birisi hiç şüphesiz kalacak yer meselesi. Bu yazımızda “yurt mu, ev mi” sorusuna cevap arayacak, üniversite öğrenci yurtları ve bekâr evlerinde kalmayı düşünenlere yol gösterici tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Aileyle Beraber Kalma

Eğer üniversiteniz ile aileniz aynı şehirde bulunuyorsa en kestirme çözüm tabii ki ailenizle beraber kalmanız. Ailenin yapısına göre değişmekle beraber pek çok zaman kalacağınız yeri seçme şansınız da bulunmamakta. Aile ile beraber yaşamanın düzenli yemek yeme, vaktinde uyuma ve kalkma, temiz ve hijyenik bir ortam, maddi açıdan rahat etme gibi artıları bulunmakta. En önemli dezavantajı ise üniversite çağındakilerin beklentisi olan özgürce davranma güdüsünü bastırmak, en azından frenlemek zorunda kalmak. Eğer ailenizle beraber yaşıyorsanız; vaktinde eve girip-çıkma, eve rahatça arkadaş getirememe gibi kısıtlarınız olacaktır.

öğrenci yurdu, öğrenci yurtları

Öğrenci Yurtları

Yurtta Kalma

Çocukları şehir dışında okuyan ailelerin en çok tercih ettikleri seçenek budur. Aileler giriş-çıkış saatlerinin belli olması, daha güvenli olması ve yemeklerin düzenli olması gibi faktörlerden dolayı yurtları tercih etmektedirler. Üniversite öğrencileri için 3 tür yurt imkanı vardır.

  • Üniversiteye Bağlı Yurtlar
  • Yurt-Kur’a Bağlı Yurtlar
  • Özel Yurtlar

Sınırlı sayıda üniversitenin kendi yurdu bulunduğu için ilk seçenekten sınırlı sayıda öğrencinin yararlanma imkanı vardır. Geneli özel olan bu üniversiteler içinde Sabancı, Koç, Bilkent, Başkent, TOBB-ETÜ gibi özel üniversiteler, ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Ankara gibi eski yıllarda kurulmuş devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Yeni devlet üniversitelerinin hemen hemen hiçbirinde üniversitenin kendi yurdu bulunmamakta, bu durumun sebebi olarak hükümetin yurt hizmetlerinin tek elden Yurt-Kur tarafından yürütülmesine yönelik almış olduğu karar bulunmaktadır. Özelikle vakıf üniversiteleri için genelde imkânları iyi olan ve kampüsün içinde veya çok yakınında olan bu yurtlarda kalmak öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Yurtta kalacak öğrenciler için başka bir seçenek Kredi ve Yurtlar Kurumuna (Yurt-Kur) bağlı yurtlardır. Kötü imajnının aksine son zamanlarda aktarılan kaynaklarla oldukça iyi duruma gelen ve birçoğunda yeniden yapılanma çalışmaları tamamlanarak 3 kişilik hale getirilen bu yurtlar, özellikle dar gelirli aileler için cazip bir barınma imkanı sunmakta. Bu yurtların dezavantajı ise yerine göre değişmekle beraber genelde kampüsün içinde olmamaları ve giriş-çıkış zamanlarında ve yurda arkadaş getirme konusunda yaşadığınız kısıtlar.

Yurtta kalacaklar için son seçenek ise özel yurtlar. Bu yurtlar Türkiye’nin pek çok yerine yayılmış durumda ve pek çoğu zararına da olsa öğrencilere barınma imkanı sunuyor. Kimi aileler yurtların sahipleri ve ortamı konusunda tam bilgi sahibi olmadıkları için çocuklarını bu yurtlara yazdırmaya soğuk bakarken, kimileri aksine daha güvenilir buldukları için bu yurtları tercih etmekte. Öğrencilere tavsiyemiz ise bu yurtlara kayıt yaptırmadan önce kayıt yaptıracakları yurt hakkında detaylı bilgi temin etmeleri.

bekar evi, bekar evleri

Bekar Evleri

Arkadaşlarla Beraber Evde Kalma – Bekar Evleri

Belki de üniversite öğrencilerini en çok cezbeden seçenek “eve çıkma”. Öğrencilere bu seçeneğin cazip gelmesinin temel sebebi ise özgürce istediklerini yapabilmeleri ve kimseye ne zaman girip-çıktığı, ne yaptığı gibi konularda bir açıklama yapmak zorunda olmamaları. Böylesine mühim bir avantajının yanında, bu seçeneğin dezavantajları da var. Evin eşyalarını almak zorunda olduğunuz için maddi külfete katlanacak olmanız, temizlik, yemek, çamaşır yıkama gibi konularda sorumluluk alacak olmanız ve beraber kaldığınız arkadaşlarınızla anlaşamamanız durumunda eşyaları da beraber almış olduğunuz için kolayca ayrılamamanız bunlardan bazıları. Yine de kafa dinlemek isteyenler için en uygun seçenek kafa-dengi arkadaşlarla beraber eve çıkma diyebiliriz.

Bir yorum

  1. bekar evi iyiymiş 🙂 düzenli sayılır aslında.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*