Necdet Özel Kimdir – Hayatı ve Biyografisi

necdet özelNecdet Özel kimdir ve hayatı ve biyografisinden bahsedeceğiz bu makalede.

Necdet Özel’in doğum yeri Ankara’dır. 1950 yılında doğmuştur.

Necdet Özel’in okuduğu okullar: 1969 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. 1970 yılında ise Piyade Okulundan mezun olmuştur. Necdet Özel ismini Genel Kurmay başkanı olacak olması hasebiyle medyada sık sık duyacağız, bu nedenle kim olduğunu ve ne gibi görevler yaptığından haberdar olmakta fayda var.

Necdet Özel Kimdir – Hayatı ve Biyografisi

necdet özel kimdir1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. Sonrasında kurmay subay olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Plan ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen 17. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Necdet Özel, 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Necdet Özel, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti ve 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2003 yılında korgeneralliğe terfi eden Özel, 7. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Necdet Özel, Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısı sonucunda Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır Necdet Özel. Necdet Özel’in bir sonraki Genelkurmay Başkanı olması beklenmektedir.

Necdet Özel evlidir ve bir çocuğu vardır. Bildiği yabancı dil ise İngilizcedir.

 

3 yorum

  1. sayin necdet ozel genel kurmay olmanizi sagiyla karsiliyor sizden gereyini yapmanizi bekliyom cunku ben dogdugmdan beri bukadar yuce turk miletini ve yuce ordusuyla bu curete hainc sinsice vurulmamisti ordu mensuplari intahar etiler hapislere dilim varmiyo yuce ATATURK ne olur his etmesin ALLAH sizi korusun sayin komutanim ben bir gurbrtciyim london ,da ikamet ediyorum bu cahiler mafyacilik sahtekarlik iftira andra gandi gibi ozeliklere sahip bu vatanla uc bes capulcu oynamamali bunlar kulanilyorlar farkinda degiler dusman bunu yapmaz ALLAH isla etsin komutanim son bir soz silah arkadaslriniz namus tur satilamaslar alinamazlar ben buna sasarim bu vatan dunyayi bir araya getirir bolumez ya sabir ALLAH elerinizden operim saygilarimi arz ederim ERDOGAN OZCAN

  2. Komutanım ben Uzman Jandarma Çavuş Mahmut ( 2008 ).Sizin Genel Kurmay Başkanımız olarak Yüce Türk Ordumuzun başına geçmenizden sonra birçok şey değişti. Çağdaş kişiliğinizin yönetiminize ektiği tohumlar çok hızlı filizlenmekte.Sizin ordumuzun başına geldiğiniz günden öncesine kadar hiç bu kadar terörle yapılan mücadelede başarılı olunamadı.İyiki Genel Kurmay Başkanımızsınız.İyi ki bende sizin başkanlığınızı yaptığınız ordunun bir üyesiyim sayın KOMUTANIM.

  3. mustafa karagöz

    ben mustafa karagöz gerçek ben hiç genelkurmay başkanları hiç sevmemiştim çünkü hep demokrasiye karşiydılar hep darbelerle anıldık hep darbe olduğunda türkiye 20 sene geriye gitmiştir inanki darbeler olmasaydı türkiye şanda dünyanın tek süper gücü olmuştu rahmetli adnan menderese yapılan haksızlık hiç bir zaman unutmayacağım geçen günlerden sayın genelkurmay başkanımız necdat özal açıklama yapmıştı bu açıklamayı çok sevmiştim demişti dağdakiler de bizim vatandaşlarım onlara terörist demek istemiyoruz sayın özel iyi bir insandır allha ona sağlık versin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*