Minör Depresyon – Hafif Seyirli Depresyon

minör depresyonMinör depresyon, ya da hafif depresyon da denilebilir, depresyon çeşitleri arasında yer alan bir depresyon türüdür. Majör depresyon kadar ağır değildir, depresyon belirtilerinin birçoğu minor yani hafif seyreden depresyonda da gözlenir.

Minör depresyonda ağır depresyon kadar ölüm ya da intihar riski yoktur, hemen tedavi edilmeye başlanırsa minör olara depresyonda olan hastalar kısa sürede iyileşirler.

Minör depresyondaki hastalar depresyon testini uyguladıklarında daha düşük bir depresyon skoru ederler, bu da depresyonlarının ağır olmadığını gösterir. Minör depresyonun bir riski, majör depresyona gitme riskidir. Majör depresyonun tedavisi çok daha zahmetli, uğraş verici ve pahalıdır. Bu nedenle depresyonda da diğer hastalıklar gibi çok ileri seviyede hastalanmadan tedavi olmak önemlidir.

Minör depresyon, minör depresif bozukluk olarak da anılırlar. Gün içerisinde insanın normal olarak yaşadığı ve geçici olan hüzün ve stres durumundan farklıdır. Çok ağır olmasa da hüzün, üzüntü, hayattan zevk alamama gibi belirtilerin en az birkaç hafta sürüyor olması gerekir. Eğer gelip geçiyorsa çok da korkulacak bir durum yoktur.

Minör depresyon tedavisi, genel olarak depresyon tedavisi ile aynıdır, sadece ilaçlar daha düşük dozda kullanılır ve hasta daha kısa sürede kendisini toparlar eğer doğru ilacı kullanıyorsa.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*