KPSS A ve B Grubu Nedir – A/B Grup Kadroları Nelerdir

kpss a bKPSS A grubu, A grubu kamu kurumlarındaki A grubu kadrolarına yani kariyer memurluğu ya da meslek memurluğu adı verilen kadrolara girmek için kullanılan bir ifadedir. A grubu meslekler, genelde Ankara’da bulunan Bakanlıklar, Bakanlıklara bağlı kuruluşlar, üst kurullar, kariyer ve yükselme olanağı bulunan kadrolar ve mesleklerdir. Uzman yardımcısı ya da müfettiş yardımcısı gibi başlanılan mesleklerde, uzman, müfettiş, şube müdürü daire başkanı gibi konumlara yükselme imkanı mevcuttur, ve bu nedenle kariyer meslek memurluğu olarak adlandırılılırlar.

KPSS B grubu ise, tüm kamu kurumlarında bulunan devlet memurluklarıdırlar ve merkezi yerleştirme ile, KPSS puanına göre atanırlar.

KPSS A grubu kadrolarına girmek için KPSS puanına ek olarak, girilecek kamu kurumunun sınav açılması beklenir. Kamu kurumu sınav açtığında kişi KPSS puanıyla sınava bireysel başvuru yapar, kurumun insiyatifinde olan yazılı ya da sözlü sınav ve mülakat ya da her iki sınava da girer, başarılı olursa kurumda göreve başlar. KPSS B grubu için ise ek sınav, sözlü ya da mülakat söz konusu değildir. Direk KPSS puanına göre en yüksek paundan düşüğe doğru kişinin tercihine göre atama yapılır.

KPSS B grubu kadrolarda da yükselmek mümkündür, şef ya da şube müdürü olunabilir. Ama KPSS A grubu gibi kariyer basamakları hızlı ve kariyer olanakları çeşitli değildir. En fazla yükselebileceği yer bellidir. KPSS A grubu bir kuruma giren kişi, Kamudaki en yüksek pozisyon olan Müsteşarlığa kadar yükselebilir.

KPSS A grubu sınav oturumları
KPSS’de a grubu ya da B grubu sınav oturumları diye bir ayrım yoktur. A grubu oturumları, Mühendisler için genel yetenek, genel kültür ve ingilizce sınavlarıdır. Diğer işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler gibi bölümler için ise genel yetenek, genel kültür ve ingilizce’ye ek olarak, kendi bölümleriyle ilgili aldığı sınav oturumlarıdır. Aslında A grubu oturumları gibi bir ayrım yapmak genel olarak yanlıştır, hangi oturumlara girilmesi gerektiğine, hangi kamu kurumuna girileceği ve o kamu kurumunun o bölüm için istediği puan türü ve o puan türündeki oturumlara dikkat etmek gerekir.

Belki ilginizi çeker:

4 A B C D kadrolar

Kamuda uzmanlık ve uzman yardımcılığı

Kamuda uzman ve uzman yardımcısı maaşları özlük hakları

8 yorum

 1. çağrı sarı

  iyi günler 1 yıl sonra mühendislik fakültesinden mezun olacağım.devletin hangi alanlarda ,hangi mühendislere ihtiyaç duyduğunu ve hangi şartları aradığını nereden öğrenebilirim?
  teşekkür ederim.

  • merhaba, ösym kpss b grubu boş kadroları yayınlar, oradan öğrenebilirsiniz. ayrıca memur sitelerinde gezinip, ilan kısmından alınan kadroları görebilirsiniz. örneğin ilan.memurlar.net gibi.

 2. Hocam ilk defa kpss ye girecem seneye.Bu konuda bilgim yok.Bu sınav A gurubu ve B gurubu olarak iki farklı tarih demi oluyor bu sınavlar.Eğer farklı tarihde oluyorsa bu iki sınavada girme imkanımız var mı.

  • KPSS Lisans her sene olur. Ancak B grubu kadrolar için sadece çift yıllarda olanlar geçerlidir. A grubu ve Öğretmenlik için ise her yıl yapılan KPSS geçerli olur.

 3. ben 3.sınıf üni öğrencisiyim ben bu sene sınawa gırmek ıstıyorum aldıgım puanla seneye tercıh yapabılıyor muyum en önemlisi bu sene sınava gırersem lisans duzeyınde yapılan sınava gırebılır mıyım yoksa lıse mezunu olarak mı gırmem gerekıyor bılgılendırırsenız cok sevınırım teşekkürler

 4. Çiğdem’nin sorusu.

  Arkadaşlar bazı kurumlar, üçüncü sınıfta kpss’ye girmişseniz, aldığını puanı kabul ediyor. Örneği Savunma Sanayi Müsteşarlığı…

 5. Allah kpss yi çıkaranın belasını versin

 6. ben 2.sınıf çeko öğrencisiyim. 3.sınıfta b grubuna hazırlanıp 4de a grubuna hazırlanmayı dusunuyorum.. 3 .sınıftakı gk-gy puanı alan puanımda etkili olur mu yardım edin lutfen. sizce hangi yıllar hazırlanmalıyım nasıl verımlı olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*