Değişen Dünyada Türk Dış Politikası

türkiye dış politikasıDünya ile birlikte Türk dış politikası da hızla değişiyor, pro aktif bir şekilde hareket etmeye başlıyor Türkiye. Daha önce Türkiye dış politikasını ana başlıklar halinde incelemiştik. Şimdi yavaş yavaş alt başlıklara değinelim.

Soğuk savaştan günümüze dünya hala siyasi bir dengeye ulaşabilmiş değil. Değişim devam ediyor.

Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Türkiye gibi devletler dünya politikası ve ekonomisinde daha etkin rol almaya başlıyorlar. Ayrıca terör, kitle imha silahları, çevre sorunları, küresel ısınma, ırkçılık gibi sorunlar yükselişte. Yani dünya eskiye nazaran daha karışık bir durumda.

Türkiye değişimin merkezinde

Türkiye eskisi gibi Avrupa ya da Asyanın bir kenar ülkesi değil, Avrasya’nın merkez ülkesi konumunda. Bulunduğumuz bölgenin bu anlamda birçok riski ile birlikte avantajı de mevcut.

Türkiye’nin ekonomisi güçlü, demokratik yapısı oldukça ileri ve dinamik bir yapıya sahip. Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Ortadoğu bölgesindeki ülkelerle tarihsel kuvvetli ilişkileri de mevcut. Bu nedenle Türkiye bölgesinde çok aktif bir rol oynayabilir.

Türkiye daha vizyoner bir dış politika izliyor, Türk dış politikası eskiye göre daha dinamik ve daha çok boyutlu

Türkiye’nin dış politikada temel felsefesi her zaman olduğu gibi, yurtta barış, cihanda barış felsefesidir (ingilizcesi: peace at home, peace in the world).

Komşu ülkelerle sıfır problem, sıfır sorun politikası güdüyoruz. Komşu ülkelerde barış ve düzenli bir ekonomik yapı ile birlikte demokratik yapıların gelişmesini istiyoruz.

Komşuların kendi içlerinde yaşadıkları sorunları ve bizim onlarla sorunlarımızı işbirliği içerisinde, diyalog ile çözmek istiyoruz.

İsteklerimizin hemen gerçekleşmesi mümkün değil. Bu nedenle Türkiye vizyoner bir şekilde uzun vadeli bir plan takip ediyor.

Türk dış politikası ile ilgili bahsedilen eksen kayması durumu

Türkiye dış politikada eksenini değiştiriyor, hedef ve öncelikleriyle birlikte yüzünü batıdan doğuya dönüyor gibi söylemler mevcut.

Türkiye’nin dış politikada ekseni kaymamıştır. Sadece daha önce ihmal ettiği eksenlere de çok boyutlu bir dış politika içerisinde yönünü çevirmeye başlamıştır. Batı ile ilişkiler her zamanki gibi sağlıklı ve rayında ilerlemektedir. Hiçbir ülke Türkiye’nin düşmanı değildir, sadece sorunlar yaşanan ülkeler vardır ve bu sorunları da Türkiye aşmayı arzu etmektedir.

Dış politikada önemli adımlar attık

Tüm komşu ülkelerle ilişkiler gelişti ve gelişiyor. Sorunlar azalmakta.

Batılı müttefiklerle stratejik ortaklıklarımız güçleniyor.

Asya Pasifik, Latin Amerika ve Afrika ülkeleriyle ekonomik ve siyasal ilişkilerimiz kuvvetleniyor.

Uluslararası organizasyon ve işbirliklerinde Türkiye daha aktif rol alıyor.

Irak, Kırgızıstan, Lübnan, Afganistan, Bosna Hersek gibi ülkelere gerektiğinde yardım elini her zaman uzatmaktayız.

Türkiye’nin ekonomisinin güçlenmesiyle birlikte, ihtiyacı olan ülkelere yılda bir milyar dolar civarında yardımda bulunmaktadır.

Enerji güvenliği ve petrol boru hatlarının güvenlikleri konusunda önemli rol alıyoruz.

Türkiyenin Dış Politika’da 2023 hedefleri

  • Avrupa Birliği’ne tam üye olmak
  • Tüm bölgesel ve uluslararası organizasyon ve kuruluşlarda aktif görev almak
  • Gelişmekte olan ülkelerin gelişimlerine katkıda bulunmak, onlarla partnerlikler yapmak
  • Bölgesinde demokrasi ve insan hakları konularında lider ve örnek olmak
  • Adil ve demokratik bir yeni dünya düzeni kurulmasına önderlik etmek

Bir yorum

  1. 1400 lü yılların sonunda batılıların yeni bir kıta bulmaları sonucu dünya’nın merkezi batıya kaymıştı..Batı dünyası bu liderliği artık yeniden doğu dünyasına devretmenin hazırlığında iken bizde doğu dünyasının merkezinde olmasak bile bu merkez kaymasından nasibimizi alacağız inşallah…
    bununla ilişkili olarak birşey daha söylemek istiyorum;yüzyıllar boyunca dünyanın zenginliklerini sömüren batı dünyasının liderlik pozisyonunu kaybetmeye başlamasının tek bir nedeni var;tüketime dayalı ekonomi…
    uzakdoğu otomobillerine bakın,hepsi tasarrufa yönelik küçük motorlu otomobiller iken ,amerikan otomobilleri büyük motorlara sahip…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*