Olduğunuzdan Daha Zeki Görünmenin 10 Yolu

zeki görünmekHerkes iş ya da okul arkadaşlarına ve bulunduğu sosyal çevrede zeki görünmek, kafası basan birisi olarak algılanmak ister. Ne kadar zeki biri olduğunuzdan ziyade aslında çevrenizde ne kadar akıllı algılandığınız önemlidir. Küçük taktik ve çabalarla olduğunuzdan daha zeki görünmeyi başarabilirsiniz, işte öğrenmeniz gereken 10 basit yol, uygulanacak 10 yöntem.

1- Fazla konuşmayın, sessiz olun

Ne kadar az konuşursanız o kadar az hata yaparsınız ve çevrenizde merak uyandırırsınız. Bu arada çevredeki konuşmalara bilgiççe gülümsemeyi ve baş sallamayı da unutmayın.

2- Sadece bildiğiniz kelimeleri kullanın

Bilmediğiniz kelime ya da deyimleri kullanmak, farkedildiği takdirde sizi bir dahi gibi göstermeyecek, aksine aptal durumuna düşürecektir. Sırf farklı kelimeler kullanayım diye bu hataya düşmeyin.

3- Ünlülerden, şairlerden, filozoflardan, yazarlardan alıntılar yapın

Mevlana;

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.

der. Eğer konuşurken biryerlerden konu ile ilgili alıntılar yapabiliyorsanız, sizden iyisi yok.

4- Film izleyin, sinema kültürü edinin

Özellikle klasik filmleri izleyin, IMDB en iyi film listelerine göz atın, oyuncular ve sinema konuları hakkında fikir edinin. Mutlaka biyerlerde işinize yarayacaktır.

5- Kitap okuyun, Türk ve Dünya klasikleri hakkında bilgi edinin

Kitaplarla ilgili konuşabilmek her yiğidin harcı değildir. Bir kitap kahramanını örnek vererek bir konuyu açıklayabiliyorsanız, ortamda sizden zeki görünecek kişi de pek fazla değildir.

6- Soru sorun

Karşınızdaki kişi bir konuyu sizden daha az biliyor ve daha fazla bildiğini iddia ediyorsa, aksini ona ispatlamanın en kolay yolu soru sormaktır. Sen bilmiyorsun, ben bu konuda kitap yazarım gibi ifadelerden çok daha etkilidir sorularınızla karşınızdakileri köşeye sıkıştırmak.

7- Genel kültür edinin

Dünyada ve Türkiye’de neler olup bitiyor gazete ve dergilerden takip Getmenizde fayda var. Ayrıca bir sonraki dünya olimpiyatları nerede, en son dünya kupasını kim kazandı, cari açık nedir gibi konularda bilgi sahibi olmak her ortamda büyük avantaj sağlar. Prohayat‘taki tüm makalelere göz atmanız bile sadece genel kültür açısından sizi oldukça ileri bir seviyeye taşıyacaktır.

8- Pek bilinmeyen bir alanda bilgi sahibi olun

Herkesin bilmediği, hakkında 2 cümle sarfedemeyeceği bir alanda bilgi sahibi olmanız, bir ortamda o alanda saatlerce konuşabileceğiniz ve kimsenin size müdahele edemeyeceği anlamına gelir. Özellikle karşı cinse karşı çok etkili bir yöntemdir.

9- Kelime dağarcığınızı geliştirin

Konuşurken ne kadar çok kelime kullanırsanız, o kadar iyidir. Sırf farklı kelimeler kullanacağım diye komik duruma düşmek ile, gerçekten yerinde pek bilinmeyen ama durumu tam ifade eden kelimeler kullanmak arasından farklar vardır. Reşat Nuri Güntekin gibi Türk klasik romanları okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

10- Ne kadar zeki olduğunuzdan bahsetmeyin

Zeki insanlar ne kadar zeki olduklarından bahsetmezler, hatta bundan bahsedilmesinden de hoşlanmazlar. Kendiniz kimseye zeki olduğunuzu ispatlamaya çalışmayın, başkalarından da bu gibi cümleler duyarsanız geçiştirin. Bu sizi efsane yapacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*