Kilo Vermenin En İyi Yolu Kendimize Yalan Söylemektir

Kilo vermenin en kolay yollarından daha önce bahsetmiştik. Şimdi de zayıflama ve kilo vermenin en iyi yolundan bahsedeceğiz. Uzun zamandır kilo vermeyi planlıyor ama zayıflayamıyor ve vücudunuzdaki yağlara bakıp kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz. Kendinizi tok hissetme ya da daha az yeme noktasında midenizi kandırmanız pek kolay değildir, ancak buna karşın beyninizi kandırabilirsiniz.

milk shakeBir yiyecek ya da içeceği aldığınızda, ne kadar yiyeceğiniz ve zaman doyuma ulaştığınız konusunda karar veren organ aslında beyindir. İnsan aç iken beyin aç olduğunu hissettirecek hormon salgılar. Ne zaman ki mideniz dolmaya başlar, salgılanan hormon miktarı azalır ve tokluk hissi oluşur insanda. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz, mide boş olduğunda beynin salgıladığı hormon nedeniyle yeme ihtiyacı duyarız. Yani beynimizi kandırmayı başarabilirsek, daha erken tokluk hissi oluşturup bünyemizde yemeyi daha erken sonlandırabiliriz. Şimdi bir örnekle bu durumu açıklayalım.

Amerika Yale Üniversitesi Obezite merkezinde araştırmacılar, eşit kaloriye sahip muzlu süt (milk shake) içeceklerini 2 farklı gruba veriyor ve bir gruba içeceğin sadece 150 kalori barındırdığını, diğer gruba ise 600 kalorisi olduğunu söylüyorlar.

600 kalorilik içeceği aldığını düşünen gruptakilerde, içeceği içtikten sonra açlık hissi uyandıran hormonun, 150 kalorilik içeceği içtiğini düşünenlere göre daha az olduğu sonucuna varıyorlar. Yani 150 kalorilik içecek içtiğini düşünenler kendilerini hala aç hissederken, 600 kalori aldığını düşünenler tok hissediyor.

Buradan çıkaracağımız sonuç, yiyip içtiklerimizin kalorileri ile ilgili beynimizi kandırabilirsek, daha az yiyip içmemizi sağlayabiliriz. Yediğimiz bir tabak sebze yemeğinin bizim ihtiyacımızdan fazla kaloriye sahip olduğu, onun bile bizi şişmanlatmak için yettiğini düşünmemiz, yemek yerken daha erken doymamızı sağlar. Ya da içtiğimiz kola, şekerli kahve, yediğimiz dondurma ya da çikolatanın bizi şişmanlatacak kadar fazla kaloriye sahip olduğu düşüncesi, erkenden doymamızı sağlar. Ama yediklerimizin bizi doyurmadığı, az kaloriye sahip olduğu ya da şişmanlatmayacağı düşüncesi, bilakis tersi bir etki yaparak, daha fazla yememize neden olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*