İshal Nedenleri – İshale Ne İyi Gelir

ishalYaz günlerinin hayat kalitemizi en çok azaltan hastalıklarından biri hiç şüphesiz ishaldir. Basit gibi görünse de hastayı ayağa kalkamayacak hale getiren bir hastalıktır. Hatta 1-5 yaş arası çocuklarda ülkemizde ölümün ikinci sık nedenidir. Peki ishal nedir? Biz de hem bu soruyu hem de ishal tedavisi nasıl yapılır ve ishale ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İshal Belirtileri ve Nedenleri

İshal, sulu dışkılama, dışkı sıklığının artması ya da dışkı miktarının artması gibi tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü de bir günde üç defadan fazla sulu dışkılamayı ishal olarak kabul etmektedir. İshal belirtileri sıvı dışkılama, acil dışkılama ihtiyacı ve bunu tutamama, fazla dışkılama, susuzluk, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, halsizlik, karın bölgesinde gaz ve ağrı gibi sayılabilir. Kişide ishalin ortaya çıkmasına neden olan çeşitli nedenler vardır. En önemlisi çevreye ait olanlardır. Yoksulluk, kalabalık ve sağlıksız evlerde yaşama, kanalizasyon sorunu, temiz su elde etmekteki güçlükler, gıda yetersizliği ve sağlıksız gıdalar gibi olumsuzluklar ishalin nedenlerinden sayılabilir. Kişinin yaşına bağlı olarak ishale neden olan parazit yada bakterinin etkinliği değişir. Bazı etmenler çocuklarda bazıları da yetişkinlerde etkili olmaktadır. Kişisel hijyenin yeterli olmaması da ishal oluşumunu etkiler.

Evde İshal Tedavisi

İshale bitkisel çözüm
İshalle kaybedilen sıvı nedeniyle hastalar çok bitkin, düşkün bir hal alırlar. Bu yüzden ilk yapılması gereken ishalle kaybedilen sıvının acilen yerine konmasının sağlanmasıdır. Her dışkılama sonrası hasta temiz ve ılık su içmelidir. AST (Ağızdan Sıvı Tedavisi) denen ve yıllardır ülkemizde ishalli tüm bireylere kullanılmakta olan uygulama ishalden kurtulmada çok işe yarar. AST tedavisinde verilen tuz-şeker karışımı paketleri alınabilir ya da evde kolayca hazırlanabilir. 1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışımın her dışkılama sonrası yarım su bardağı alınması tedavi için çok etkili bir yoldur.Özellikle bebek ve çocuklarda ishal ölümcül olabilmektedir bu yüzden bu karışım çocuk ve bebeklerin hayatını kurtarıcı değerde bir tedavi seçeneğidir.

İshale Ne iyi Gelir

ishale ne iyi gelirAyrıca yediğimiz iyeceklerde değişiklikler yaparak da ishalin şiddetini azaltabilir, tedavi edebiliriz. Havuç, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran bir çok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir. İshalli kişide iştah azalması görüleceğinden yemek yemek istemese de kesinlikle gıda alımını kesmemesi, bu yiyeceklerden alması çok önemlidir. Yoğurdun içinde yararlı bakterile bulunmaktadır ve bu bakteriler ishalin sebebi olabilen mikroorganizmaların barsakta yaşama olanaklarını azaltırlar. Yoğurdun sulu bir yiyecek olmasının yanında bu özelliği de etkili olmasında önemlidir. Maden suyu, gazoz, türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır. Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir. Hastanın almaktan kaçınması gereken yiyecekler de vardır, bunlar peynir, yağlı ve sütlü yiyecekler, enginar, lahana, brüksel lahanası, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, ayva, çikolata, kızartmalar gibi yiyeceklerdir. İshal olan kişi az ve sık sık beslenmeli ve beslenmedeki yağ oranı azaltılmalıdır.KKısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

7 yorum

 1. birinizde kısa cevaplar yazın beeeeee arkadaş

 2. neresi uzun be çok güzel

 3. götüm tutmayır napacam yaaaaa

 4. dunden berı ıshal tuttu
  tuvalete gıdınce zoortt zarrttt artık ses cıkarmaktan utanıyorum
  muslugun suyunu acıp sesı bastırmaya calısmaktan su faturası bu ay baya kabaracakk ..cıkardıgım sese ve ıshale mı care bulayım ..yoksa muslugu acıp bosa akıttıgım suya mı yanayım bılemıyorum ……..

 5. 1 kaşık (büyük) kuru çayı çiğ çiğ çiğneyin ve bir bardak suyla yutun o midenizi yapıştırır

 6. arkadaşlar ishal olduğunuzda sakın elma yemeyin,yukarıda yanlış belirtilmiş,lifli besinler ishale değil tam tersine kabızlığa iyi gelmektedir.Eğer pratik bir çözüm istiyorsanız bir çay kaşığı kuru türk kahvesi yiyin ve sonra da su için,iyi bir peristalti yavaşlatıcısı olur.

 7. doktor isimli kisi zaten amacımız kabız yapmak yada dengeyi sağlamak ishalden iyidir genede ..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*