Eşya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli – Evlenirken Alınacak Eşyalar

ev eşyasıYaz dönemi geldi, düğünler başladı, bitiyor. Tabi bir de buz dağının görünmeyen tarafı var. Bu düğünlerden önce çiftler aylarca düğün hazırlıkları ile uğraştılar. Biz de bu yazımızda bu hazırlıkların en önemli kısımlarını oluşturan eşyaların alınması sırasında işe yarayabilecek bilgilerden kısaca bahsedeceğiz. Eşyasız ev olmaz, ama bu eşyaları nasıl alacağız, neye göre seçeceğiz, evdeki uyumu nasıl sağlayacağız da her aldığımız birbiriyle uyumlu görünecek. Cevabı aşağıda…

Ev Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri önce evi tutmak sonra eşyaları almak. Eğer çift oturacakları evi alacaksa bu bir hata olmaz tabi ama ev kiralayacak çiftler tersini yapmalılar. Çünkü birkaç sene sonra kiralanan ev değiştirilebiliyor ama alınan eşyalar onlarla birlikte yeni kiralanan eve gidiyor ve eşyaların bir kısmı eve büyük bir kısmı küçük geliyor. Bu yüzden öncelikle beğenilen eşyalara bakılıp sonrasında da eşyaların sığabileceği, uyumlu bir ev aramak daha doğru olacaktır. Bir de eğer kiralık eve gidilecekse ortalama büyüklükte eşyalar seçmek yine aynı nedenden dolayı daha yerinde olacaktır. Örneğin 6 kapılı gardıroplar her evin yatak odasına sığmayabiliyor, bu yüzden ev yerleştirilirken daha sonrasında yatak odasının parçaları başka odalara konmak zorunda kalınabiliyor, bu da tabi hoş bir görüntü sergilemiyor.  5 kapılı bir gardırop ve bunun kıyafetler için yetersiz kalacağı düşünülüyorsa yanında yatak odası takımının çamaşırlığını da almak buna bir çözüm olabilir. Gardıropların kapakları da ona göre seçilebilir. Sürgülü kapaklı gardıroplar dar odalarda rahatlıkla kullanılabilecektir. Köşe takımlarında da böyle bir risk söz konusudur. Köşeler her odaya uymayabilir, bir evde sağdan dönmeli köşe takımı uyarken başka bir evde soldan dönmeli takım o oda için uyumlu olabilir.

Eşyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci olarak eşyaları seçerken önce kafamızda belirlediğimiz firmaların mağazaları gezilip bunun sonucuna göre bir karar verilirse sonra daha çok beğenilen bir model görme ve üzülme ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Hatta düşünülen firmaların internet sayfası varsa önce internetten modellere bakıp seçenekler azaltılabilir, zaman kazanılabilir ama bir eşyanın resmini görmekle kendini görmek aynı şey değildir bunu da unutmamak gerekir. İnternette ya da mağazaları gezerken beğenilen modeller not edilerek bir sayfa oluşturulmalıdır, çünkü gezerken insanın kafasının ne kadar karışabileceği tahmin bile edilemez.

Perdeler, halılar gibi eşyaların da not edileceği sayfalardan oluşan bir dosya oluşturursak işimiz çok kolaylaşır. Bir de duvarların nasıl olmasını istediğimize de karar vermeliyiz bu arada. Çünkü sade ve tek renkle boyatılan bir odada eşyalar çok renkli olabilir ya da eşyaları sade döşeyip ya duvarları renkli boyatabiliriz ya da bu oda için daha karışık görünebilen modelli, çok renkli duvar kâğıtları kullanabiliriz. Herkes istediği gibi döşeyebilir evini tabii ki ama evde ya duvarları ya eşyaları göz önünde tutmak daha düzgün ve dengeli bir görünüm sergileyecektir, her ikisi de çok belirgin olursa yorucu bir görünüm sergileyebilir.

Eşyaları alırken ölçülerini almayı kesinlikle unutmamalıyız, çünkü ev tutarken bu ölçülere uyabilecek bir ev tutacağız. Evimizi kiraladıktan sonra perdelere bakılır. Halılara da eşyalara bakarken kısa bir süre de olsa bakılırsa hangi model eşyayı alırsak hangi halıyla birlikte kullanabileceğimiz adına bir fikir verebilir. Bu sayede sonrasında ev tutulunca halıları almak daha kolaylaşacaktır.

Bunların yanında bir de eşyaları alırken ne kadar ucuz ya da pahalı, herkesin beğendiği/beğeneceği özelliklerde olmasından çok içimize sinen şeyler almak, sonrasında alınmış ama kullanılmayan eşyaları alma ihtimalimizi azaltacaktır. Tüm eşyaları düğünden önce almak için ille alayım diye kendimizi zorlamak da sonrasında beğenilmeyecek eşyalar alınmasına neden olabiliyor. Bu kadar bahsettik ama eşyalar da ev de aslında insanın sevdiği kişiyle mutlu bir ömürde kullanacağı araçlardan öte değerli de değiller.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*