IMDB Nedir – IMDB Top 10 Film Listesi

imdb, the internet movie databaseFilm izleyenler ve sine meraklıları için en geniş kaynak şüphesiz dünyada milyonlarca kişinin uğrak yeri olan Internet Movie Database (IMDB). Bu yazımızda gerçeğe dönüşen bir hayalin, otu çöpü dahil yeryüzünde çekilmiş ve çekilmekte olan ve çekilecek tüm filmlerin bilgisini içinde barındıran bir veritabanının oluşumunu ve evrimini ele alacak, bu sektöre aşina olmayanlar tarafından sıkça sorulan imdb nedir, imdb ne demek, IMDB top 10 film hangileridir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

IMDB Nedir

1990 yılında bir grup genç girişimcinin çabalarıyla kurulan bu site 1998 yılında Amazon.com tarafından satın alındı. IMDB çekilmiş ve çekilmekte olan pek çok filmin bilgilerini barındırıyor. Bu bilgiler içinde; filmin yönetmeni, senaristi, yapımcısı, oyuncuları, kısa bir hikayesi ve pek çok başka ayrıntı mevcut. Sitenin en çok ilgi çeken yönlerinden biri de milyonlarca üyenin filmlere puan vererek oy kullandığı ve bu puanlara göre filmlerin sıralandığı imdb top 10, imdb top 100, imdb top 250 listeleri. Bu listelere  girebilmek için belli bir sayıdan (halihazırda 3000) fazla oy almış olmanız gerekmekte ve puanınız Bayes denkleme göre hesaplanmakta. Başta film veritabanı olma iddiasıyla ortaya çıkan imdb zamanla daha geniş alana yayılarak TV dizileri, sinema dünyasından magazin haberler, bilgisayar oyunları gibi alanları da içine alarak büyüdü.

IMDB Türkçe Filmler

IMDB 250 filmde hiç Türkçe film var mı diyecek olursanız, hayır maalesef yok. Bu yetmiyormuş gibi, en kötü filmlerin sıralandığı IMDB Bottom 100 listesinde karşımıza 3 Türk filmi çıkmakta. Bunlar: “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu”, “Emret Komutanım: Şah Mat” ve “Keloğlan Kara Prense Karşı”. Tesadüf müdür bilinmez ama ilginç olan bu filmlerin üçünde de başrol oyuncusunun Mehmet Ali Erbil olması. Bottom 100’deki (Dip 100) diğer filmleri de incelemek lazım mutlaka ama Erbil, bu konuda ayrı bir rekorun sahibi de olabilir.

IMDB İstatistikleri

Veri tabanında kayıtlı bilgilerden bir demet aşağıdaki gibidir,

 • Uzun metrajlı film: 264,355
 • Kısa metrajlı film: 205,666
 • Televizyon filmi: 60,216
 • Televizyon dizisi: 59,412
 • Belgesel: 97.092
 • Aktör: 1,113,001
 • Aktris: 672,919
 • Yapımcı: 393,209
 • Senarist: 319,503
 • Yönetmen: 233,537

IMDB Top 10

 1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli
 2. The Godfather – Baba
 3. The Godfather 2 – Baba 2
 4. Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü ve Çirkin
 5. Pulp Fiction – Ucuz Roman
 6. 12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam
 7. Schindler’s List – Schindler’in Listesi
 8. One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu
 9. Inception – Başlangıç
 10. The Dark Knight – Kara Şövalye

Bir yorum

 1. milletin kutsallarıyla dalga geçenlerin yaptıkları filmlerin imdb de en kötüler sınıfında olmasına şaşırmamak gerek..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*