Neo-Nazi Nedir – Neo Nazilerin Özellikleri

neo nazi, neo-naziNorveç’teki katliamı gerçekleştiren saldırganın neo-nazi gruplarla bağlantılı çıkmasıyla beraber dikkatler kendilerini neo nazi olarak tanımlayan bu tür aşırı milliyetçi ve saldırgan gruplara çevrildi. Bu yazımızda yükselen bir tehdite işaret eden bu gruplara ve özelliklerine değinecek bu çerçevede neo-nazi nedir, neo-nazilerin özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Neo-Nazi Özellikleri

Kendileri ve kendi ait oldukları ırk, millet, grup, renk dışında herkese düşmanca bakar, etnosentrik, homofobik, anti-semitik ve zenofobik düşünceler taşırlar. Nazilerin aksine güçlü bir ideolojiye sahip değildirler, daha çok işsiz-güçsüz, serseri gençlerin oluşturduğu bu gruplar özellikle yabancılar üzerinde şiddet eylemleri uygularlar. Bu bakımdan Hitler2in ilk döneminde oldukça güçlü olan ve daha sonra “Uzun Bıçaklar Gecesi”nde ortadan kaldırılan SA (Sturmabteilung)’yı andırmaktadır.

Bu gruplar SS (SchutzScahaffel, Hitler’in korumaları için kullanılan tabir), swastika (gamalı haç), Nazi kartalı, kuru kafa ve demir haç (iron cross) gibi sembol ve sloganları kullanmaktalar ve muhtelif yerlere bu şekilleri işlemektedirer.

neo-nazi sembolleri, neo nazi simgeleri

Neo-nazi Sembolleri

Eskiden naziler Yahudi, çingene, komünist ve eşcinsel gruplara karşı tavır alırken neo-naziler bu gruplara ek olarak Avrupa’da sayıları hızla artan Müslümanlara da düşmanca tavırlar sergilemekteler, İslamofobik grupların başını çekmektedirler.

Neo nazi gruplar farklı parti adları altında Avrupanın çeşitli ülkelerinde örgütlenmiş bazı ülkelerde ciddi oranda oy almışlardır. Bu ülkelerin başında Nazizimin de zamanında oldukça etkili olduğu Avusturya yer alırken, bu ülkede Jörg Heider’ın lideri olduğu Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) en çok oyu almış olmasına rağmen çeşitli grupların baskılarıyla iktidardan uzaklaştırılmıştır. ABD’deki American Nazi Party, Rusya’da RNE, Yunanistan’da Chrysi Avyi diğer bilinen neo-nazi partileridir.

Popüler Kültürde Neo-Naziler

Başrolünü Edward Norton’un oynadığı American History X filmi neo-nazilerin düşünce yapısını ifade etmesi açısından meraklılarının ilgisini çekebilir.

Belki ilginizi çekebilir:

http://www.prohayat.com/2011/07/19/nazi-filmleri-hitler-filmleri/

2 yorum

  1. UMUT YAPICI TÜRK NAZİSİ

    HEİL HİTLER

  2. AKP beni de Neo nazi yaptı artık bende islami guruplara , özellikle de fettoş ve AKP ye düşmanlık ve kin derecesinde düşmanım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*