Google ile Yaş Problemleri

googleGoogle arama önerileri bize hayata dair birçok ipucu verebilmektedir, arama önerileri doğru okumasını bilmeyi gerektirir sadece. Her yaşın kendine ait problemleri mevcuttur. Google’ın arama yaparken bize önerdiklerine bakalım ve Türkiye’de hangi yaş grubunun en çok hangi alanlarda problemleri, sorunları mevcut, onlara hep birlikte inceleyelim.

Her yaştan insanın özellikle gençlerin internet aracılığıyla problemlerini araştırması ve çözüm araması oldukça iyi bir şey ancak internette yazan her kaynağa güven olmayacağından, ailelere de çocuklarının problemleriyle ilgilenme noktasında büyük görevler düşüyor.

Hangi yaşta gençler hangi problemleri yaşıyorlar konusunu Google ile araştırırken izlediğimiz yöntem:

Google’a;

13 yaşındayım, 14 yaşındayım, 15 yaşındayım, 16 yaşındayım

gibi kelimeler yazıp, Google’ın bize önerdiklerini irdelemek.

12 Yaşındaki Çocukların Problemleri

12 yaş problemleri12 yaşındayım adet olmadım ve boşalamıyorum aramaları ile 12 yaşındaki çocukların ergenlik dönemine giriş ile cinsel problemlerinin başladığı gözükmekte.

13 Yaşındaki Ergenlerin Problemleri

13 yaş problemleri13 yaşındayım boyum kısa aramasıyla boy problemlerinin başladığı gözükmekte. Nasıl zayıflayabilirim sorusu ile kiloların 13 yaşından itibaren kafaya takıldığı gözüküyor. Sevgili arıyorum araması ise, 13 yaşından itibaren biraz da çocukluk ve gençlik dizilerinin etkisiyle gençlerin sevgili aramaya başladıklarını gösteriyor.

14 Yaş Problemleri

14 yaş problemleriKilo ve cinsel problemlerin 14 yaşında da devam ettiğini görüyoruz.  Ergenliğe giriş psikolojisi de bu yaşta beliriyor ve hala ergenlik belirtileri göstermeyen gençler ergenliğe girmedim şeklinde arama yapıyorlar.  Cinsel ilişki yaşının ise, ilişkiye girdim aramasıyla 14 yaşına kadar düştüğünü görebiliyoruz. Kas yapmak istiyorum aramasıyla gençlerin bu yaştan itibaren kadınları etkileme çabalarını gözlemleyebiliyoruz.

15 Yaşındaki Gençlerin Problemleri

15 yaş problemleri15 yaşındayım ve iş arıyorum aramasıyla gençlerin bu yaştan itibaren iş aramaya başladıkları gözükebiliyor. Boşalma, adet ve sevgili arama konuları aynen devam 15. yaşta da. Hiç sevgilim olmadı araması ilginç, zira 15 yaşına kadar sevgili bulmadıysanız, geç kalmışsınız anlamına geliyor gençler arasında.

16 Yaşındayım

16 yaş problemleriBoy uzunluğu ve kısalığı problemleri 16 yaşında hat safhaya çıkıyor. 16 yaşındayım boyum uzar mı, boyum kısa gibi aramalarda gençler boylarını en çok bu yaşlarda takmaya başlıyorlar anlaşılan. Ergenlik ile ilgili fiziksel problemler, sakalım çıkmıyor ya da saçlarım dökülüyor gibi aramalarla gözlenebiliyor. Hamileyim aramasını ise, ilk cinsel ilişki yaşının 14’e kadar düşmesinden sonra yadırgamamak lazım.

17 Yaşındayım

17 yaş problemleri17 yaşındaki problemler çocukluk ile gençlik arası geçiş dönemini yansıtıyor. Sevgili, iş, boy ve cinsellik problemleri normal seyrinde devam ediyor.

18 Yaşındayım

18 yaş problemleriHamilelik 18 yaşına kadar bir problem iken, hamilelik durumunun seyri değişiyor. 18 yaşından itibaren ise 18 yaşındayım hamile kalamıyorum aramasıyla, 16’lı 17’li yaşlarda evlendirilen genç kızların 18 yaşında çocuk yapma baskısı altında kaldıklarını gösteriyor. Saç dökülmesi, sakal çıkmaması, adet olamama, hiç sevgilim olmadı, iş arıyorum gibi aramalar ise devam ediyor.

19 Yaşındayım

19 yaş problemleri19 yaşındayım futbolcu olabilirmiyim araması bu yaşta dikkat çekiyor. Kısa yoldan para kazanmanın yollarını da aramaya başladığımızı gösteriyor bu.

20 Yaşındayım

20 yaş problemleri

21 Yaşındayım

21 yaşındayım

24 Yaşındayım

24 yaşındayım24 yaşında olup hala boyunun uzayıp uzamayacağını merak eden gençler mevcut. İş kaygılarıyla polis olabilirmiyim sorusu dikkat çekiyor.

26 Yaş

26 yaşındayımPolis olma yaş sınırının hala bilinmediği ve polis olunup olunamayacağı 26 yaşında da merak konusu.

30 Yaş

30 yaşındayım30 yaşından itibaren insanlar hala evlenmemişse kendilerini evde kalmış hissediyorlar. Hiç sevgilim olmadı sorununun görüldüğü en son yaş ise yine 30.

32 Yaş

32 yaşındayımSon bi gayretle hala boyunun uzamasını isteyenler 32 yaşında aramalarına devam ediyor. Memur olma gayretleri ise yine devam. Müjdeli haberi buradan verelim memur olma yaşı 35.

50 Yaş

50 yaşındayım

Emeklilik sonrası iş arayanlardır diye düşünüyorum 50 yaşında iş arayanları.

Sonuç

Gençler en çok cinsel konularda bilinçsiz. Ve cinselliği internetten öğreniyorlar.

İyi tahlil edildiğinde sosyal açıdan da Türk toplumu açısından bir çok gerçeği ortaya koyuyor yaşlara göre Google aramaları. Umarım sosyal bilimcilerin de dikkatini çeker bu çalışma.

4 yorum

  1. sorum var sorabilirmiyim kardeş??

  2. Gerçekten şaşırtıcı sonuçlar… Özellikle 14 yaşında yapılan aramalarda ilişki kelimesinin geçmesi çok şaşırttı beni.

  3. çook ilginç..aramalara bakarmısın..

  4. 19 yaşında futbolcu olmak istiyorum. Ergenlik ile gençlik yılları arasında kaldığı, gencin hayal dünyasının hayatında çok büyük bir yer kapladığı dönem 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*