Elektrik-Elektronik Mühendisliği Nedir – Elektrik-Elektronik Mühendisliği Maaşları

elektrik elektronik mühendisliği nedirÜniversite tercihleri ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Herkesin malumu olduğu üzere tıp fakültelerinden sonra sayısal branşlardaki öğrencilerin en çok tercih ettiği yerler mühendislik fakülteleri ve bu fakülteler içinde de hiç kuşkusuz elektrik-elektronik mühendisliği. Bu yazımızda, elektrik elektronik mühendisliği nedir, elektronik mühendisliği dersleri nelerdir, staj zorunlu mudur, elektrik-elektronik mühendisleri ne iş yapar, nerede çalışır, ne kadar kazanır, elektrik-elektronik mühendisliği maaşları gibi konulara değineceğiz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Nedir

Elektrik-elektronik mühendisliği aslında tanım olarak birkaç bölümü içine alan bir daldır. Bu programa benzer müfredatı olan elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği gibi programlar bulunmakta, elektrik elektronik mühendisleri ise saydığımız programların derslerinden karma bir müfredat görmektedirler. Bu durum her ne kadar 4 yıllık lisans eğitimi boyunca elektrik, elektronik, elektronik ve haberleşme, telekomünikasyon gibi mühendisliklerin eğitimini alanlarda bir huzursuzluk oluştursa da, bu ayrıcalık bu bölümün mezunlarına tanınmış yasal bir hak olarak kalmış bulunmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği elektrik üretim, iletim ve dağıtımından, bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım, üretim ve işletmesine, haberleşme sistem ve tesislerinin kurulum ve işletilmesinden, elektronik alet ve teçhizatın üretim, bakım ve geliştirilmesine kadar geniş bir yelpazeyi kaplar.

Elektrik-Elektronik Mühendisi Kimdir


Formel tanımıyla elektrik-elektronik mühendisi, elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım sistemleri ile her tür elektronik alet ve telekomünikasyon sistemi projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi konularında araştırma yapan ve çalışan kişidir. Bu tanımdaki ifadelerden ilki elektrik alanını işaret ederken ikincisi elektronik alanını işaret etmektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dersleri

Bu bölümde okuyanlar hazırlığı olan üniversitelerde 5 yıl, olmayanlar 4 yıl boyunca sayısal ağırlıklı bir eğitime tabii tutulurlar. Eğitimin ilk iki yılı matematik ve fizik ağırlıklı temel mühendislik derslerinin alınmasıyla ve mesleğe giriş dersleriyle geçerken ilerleyen yıllarda öğrenciler seçmeli dersleri vasıtasıyla elektrik, manyetik, telekomünikasyon gibi alanlara ayrılırlar. Bu alanlar eğitim aldıkları fakültenin müfredatına ve hocalarının akademik uzmanlık alanlarına göre farklılık göstermektedir.

Elektrik-elektronik mühendisliği müfredatında alınan dersler aşağıda sıralandığı şekildedir.

 • Elektrik Ölçme
 • Güç Elektroniği
 • Elektrik Makineleri
 • Güç Sistemleri Analizi
 • Elektrik Tesisleri
 • Enerji Üretimi
 • Enerji İletimi
 • Enerji Dağıtımı
 • Güç Elektroniğinin Endüstriye Uygulanması
 • Elektrik Tesis Proje
 • Güç Kalitesi
 • Elektrik Tesislerinde Koruma
 • Elektriğin Endüstride Kullanılması
 • Elektrik Sürücü Sistemleri
 • Aydınlatma ve İç Tesisat
 • Yüksek Gerilim Tekniği
 • Elektrik Santralleri
 • Elektrik Enerjisi Ekonomisi
 • Bilgisayar Programlaması
 • Teknik Resim Mühendislik Çizimi
 • Doğrusal Analiz
 • Kompleks Hesaplama
 • Mantıksal Analizi
 • Temel Devre
 • Elektronik Devreleri
 • RF Elektroniği
 • Sinyal ve Sistem İşleme
 • Haberleşme
 • Mikrodalga

Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümünde staj zorunlu olmakla beraber, bazı üniversiteler 3. sınıfın sonunda stajı yeterli görürken, bazıları hem 2. hem de 3. sınıfta stajı zorunlu kılmıştır.

elektrik-elektronik mühendisliği maaşları

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları

En çok merak edilen konular, elektrik-elektronik (EE) mühendisleri ne kadar kazanır ve nerede çalışır sorularının cevaplarıdır. EE mühendisleri, elektrik santralleri, şantiye ve inşaatlar, elektronik üzerine çalışan laboratuvarlar ve bürolarda çalışmaktadırlar. Elektronik, manyetik, bilgisayar programlama, haberleşme gibi alnları içeren veya bu alanlarla ilgili her iş kolunda çalışabilirler. elektrik-elektronik mühendisleri kamuda TRT, EÜAŞ, TETAŞ, TEİAŞ, TÜRKSAT, TÜBİTAK (UEKAE, İLTAREN, SAGE, MAM), EİE, TEMSAN, EPDK, SSM gibi kurumlarda çalışırken; özelde en çok tercih edilen kurumlar Türk Telekom, AVEA, Turkcell, Vodafone gibi telekomünikasyon şirketleri, Aselsan, Havelsan, Roketsan, TUSAŞ (TAİ), Milsoft, Nortel gibi savunma sanayii şirketleridir.

Elektrik-elektronik mühendisleri çalıştıkları şirkete göre değişmekle beraber kamuda 2.000 TL.-3.000 TL. özelde ise 2.500 TL.-3.500 TL. arası bir ücretle çalışmaya başlarlar.

25 yorum

 1. bu bölümün akademik kadro bakımından en iyi olan okulları neresidir.Devlet okullarında ve özel okulları ayırdığımızda %25 ve %50 burslu hangi özel okulları tavsiye edersiniz ?

 2. evet bunu ben de merak ediyorum hangi üniversiteler tercih edilmeli? sıralamam 1500 elektrik elektronik mi endüstri mi devlet üniversitesi mi özel üniversite mi çok kararsız kaldım. işe alımlarda bayanların çok fazla tercih edilmediği söylendiği için de tereddütlüyüm. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Özel veya devlet üniversitesi tercih etmek sizin tarzınıza ve hedeflerinize bağlı olarak değişebilecek bir karar. Bayan için çalışma koşulları itibarıyla endüstri mühendisliği bizce daha uygun ama elektronik mühendislerinden de bayanlara uygun koşullarda çalışanlar mevcut.

 3. lütfen yardımcı olun aklım o kadar karışıkki.. tıp kazanmıyorum o yüzden mühndisliğe yöneldim..tabi elektrik ve elktronik , inşaat bide endüstri var..ama ben şunu merak ediyorum iş olanağı olarak hagisini tercih etmeliyim..ekonomik olarak sıkıntı çekmemek istyorum..peki beunlar dışında önereceğiniz bişeyler var mı?

  • bölümünü iyi bir şekilde bitiren kimse iş sorunu yaşamaz. hangi mühendislik fakültesi olacağına da kendinizin okuyarak karar vermesi gerekir. kimseden kendiniz adına karar almasını beklemeyin, istemeyin de. bir kadın için elektronik ya da makine mühendisliğinden ziyade bilgisayar ve endüstri ya da işletme ekonomi daha uygundur, ama elektronik okuyup mutlu olan, endüstri okuyup mutsuz olan kadınlar da vardır. ilgi alanınıza göre karar vermek en doğrusu olur.

 4. Makine mühendisliklerinin puanları elektrik- el.’den daha düşük olmasına rağmen Makine müh. daha çekici geliyor. Makine ve E.E. mühendisliklerinin gördüğü ortak dersler nelerdir?
  Ayrıca sadece elektrik ya da sadece elektronik mühendisliğiyle E.E. arasında çok fark var mıdır?

  • ders programları üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber makine mühendisliğinin ee mühendisliği ile temel mühendislik ve fen bilimleri dersleri ve birkaç elektrik dersi dışında ortak bir ders programları yoktur. sadece elektrik ve sadece elektronik arasında oldukça büyük farklar vardır. Elektrik mühendisleri elektrik üretimi, iletimi, kullanımı gibi konularla ilgilenirlerken, elektronik mühendisleri devre tasarımı, haberleşme teknolojileri, mikrodalga ve anten teorisi ve manyetik gibi alanlarda yoğunlaşırlar. EE mühendislerinin ders programı ise yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi üniversitenin hocalarının uzmanlık alanları ve yaklaşımıyla ilgilidir. EE Mühendisliği programlarındaki genel eğilim ise elektronik derslerine ağırlık vermek yönündedir.

 5. neden bayanlara uygun deil mutlu olan yok mu hiç

  • elektrik elektronik mühendislerinin yaptığı işler itibariyle teknik işler olması nedeniyle bayanlara çok fazla uygun değil gibi ama tabi ki mutlu olanlar vardır, teknik sayısal işleri sevenler mutlu olurlar. bayanlara uygun değil diye genelleme yapmak da doğru değil zaten.

 6. benim şu an “”elektrik-elektronik mühendisliğine” ve “elektronik ve haberleşme mühendisiğine”de puanım yetiyor sadece ikisi arasında kararsızım hangisi daha avantajlı iş bulma açısından ve hangisinde daha donanımlı bilgili biri olabilirim?

  • Elektrik-elektronik mühendisliğinin iş imkanları elektronik-haberleşme’ye göre oldukça daha geniştir. Karar size kalmış ama ben ee mühendisliğini tavsiye ederim.

 7. saygıdeğer arkadaşlar ee mühendisliğinde 3.sınıfa geçtim gaziantep üniversitesinde okuyorum öncelikle tercih yapacak arkadaşlara ingilizce bölümlere gitmesini tavsiye ediyorum türkiyede ise odtü izmir adana eskişehir ve gaziantep (hatırladığım bunlar)devlet üniversiteleridiir ancak adana ve eskişehirde bazı müh yüzde otuz ingilizcedir bence yabancı dil olmazsa fark eden fazla bişe olmaz anccak bölüm olarak şehir avantajlarını da göz önünde bulundurmakta fayda var gaziantepte ise eğitim dili tüm mühendisliklerde yüzde yüz ingilizcedir ve ODTÜ den kopma bir ünidir hocaları ve labaratuarları gerçekten kalitelidir ilk sene ingilizce hazırlık eğitimi vardı ancak bu ünide sosyal ve şehir hayatı pek göz kamaştırıcı değildir diğer ünileride bilmem ama tavsiyem eğer mühendislik okuyacaksanız ingilizce okuyun

 8. bence bu bölüme hiç bulaşmayın gidin inşaat ya da makine okuyun, eğer iradenize hakim olamıyorsanız kafayı yemeniz 3. sınıfın sonunda vuku bulur…

 9. bu senenın basında elektirik kadrosu ıle elektırık elektronık kadrosu bırlestı gıbı haberler ortaya cıktı bazılarıda kılavuz hatası diye degerlendırdı sızın dusuncenız nedır ?

  elektirik elektronuk muhendisliği okuyup iş olanakları bakımından hangi anadala yönelmemızı tavsıye edersınız ? teşekkurler

  • kadroların birleşmesi konusunda henüz netleşmiş bir durum yoktur. Seçeceğiniz anadal sizin ilgi alanınıza bağlı olarak değişir ama özellikle haberleşme, manyetik gibi alanlarda ülkemizde iş imkanları bulunsa da devre tasarımı, sinyal işleme gibi alanlarda çalışmak için yurt dışına gitmek gerekebilir.

 10. EE mühendisliği okumak için ve sonradan pişman olmamak için hangi yeteneklere sahip olmamız gerekiyor?bide iş imkanı ve maaşı nasıl?kendimiz bir yer açabilirmiyiz?

 11. ya ben suan lise 3 öğrencsym . ösys de elektrik – elektronik mühendisliği yazmak istyrm . bir kac yerden yorumlara baktım ve burdaki yorumlarıda okudum . iş bulma imkanı çok zor , bölüm dahda zor kesn bırakrsnz hic yazmayn gibisnden yorumlar vardı sizce ne yapmalym cok kararsızım lütfen yardmcı olun şimdiden herkese teşekkürler …

  • İyi bir ee mezunu her yerde iş bulabilir. Ama mezun sayısının artmasıyla her alanda olduğu gibi ee mezunları da iş bulma konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar.

 12. Pamukkale üniversitesinde okunması gereken bölüm akademik kadro ve ayrıca yaptığı uygulalarla (elektrik araba) diğer üniversite farklıdır.Diğer üniversitelerde giderseniz çatpat ingilizce bilen öğrendikleri kağıt üstünde kalan mühendis olursunuz. isteğe bağlı hazırlık ve ileri ingilizce seçeneği vardır.ayrıca bulunduğu şehirin sanayisiyle güç kazanıyor.

 13. aklı başında olan insanın okuyabileceği bir bölüm değildir. aman uzak durun derim. bana göre tıp halt etmiş… kafayı sıyırırsınız.iş hayatındada girer girmez yüksek paralar beklemeyin.1000-1500tl öp başına koy. ne süründürcekler sizi önce pestilinizi çıkartana kadar çalıştıracaklar yıllar sonra al çocuğum sana 3500tl diyecekler. şimdiki aklım olsa veterinerlik okurdum. açardım bi dükkan uzatırdım ayaklarımı masaya yap iğneyi al parayı oh be.. izmir de ki veterinerler paraya para demiyor duyrulur. alternatif bi ton iş varken bulaşmayın arkadaş çok sevdalısı değilseniz bu mesleğe…

 14. crunch veteriner olmak için hangi meslek lisesine gitmek lazım ben istanbulda oturuyorum.
  kesin olarak meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum ama şuan meslek liselerindeki bölümleri araştırıyorum.
  8. sınıfa gidiyorum şuan liseye gecince Elektrik-elektronik bölümüne girmeyi düşünüyorum

 15. arkadaşlar yukarda okuduğunuz yazı tamamen hiç bir bilimsel gerçeği yoktur siz siz olun elektırık elektıronik mühendisliği vermeyin kppss sınavına 9000 kişi katılıp sadece bir kişinin atandığı başka bölüm yoktur .
  ayrıca özele gelince 700tl ile işe başlar size tavsiyem büyük ünüversteler dışında mühendislik okumayın

 16. bnde elektrik elktrk istiyorum eskişehir osmangazi ünv. tutuyor ama bu bölümdeki kız sayısı nedir . bayanların çalışmasına uygun olur mu yoksa bilgisayar (gazi ,dokuz eylül)veya inş müh (ege ,istanbul ün.)mi tercih edym bilemedim doğrusu

 17. Arkadaşlar, bu bölümü kesinlikjle yazmayın. Ömrünüzü çürütür, kafayı yedirtir. Tam bi inek olmanız lazım bitirmek için. tabi asıl olay bitince başlar, rahat bi iş bulmanız özelde mümkün değildir. 1000-2000 arası maaşa başlarsınız. 2000 civarı genelde şantiye veya torpiliniz varsa kurumsal fabrikalar olur ki ikisi de birbirinden zor ve eziyetlidir. Hayatınızı kablolar, makineler, devreler, bilg. programları içinde geçirmek istemiyorsanız uzak durun!!!

  evet ben de bu meslektenim, hayatımın hatasıdır. yazdıklarım tecrübeyle sabittir, bol şans hepinize:)

 18. Ben Kanada da okumak istiyorum bu bölümden mezun olsam iş imkanım nasıl olur ve sizce Kanada da bu bölümü mü okumalıyım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*