Diş Hekimliği Hakkında Bilgiler – Diş Hekimi Maaşları

diş hekimliğiSağlık alanında bir meslek sahibi olmak isteyenler için oldukça gözde mesleklerden biri de diş hekimliği. Tam da tercih dönemindeyken biz de bu yazımızda öğrencilere diş hekimliği hakkında bilgiler vermek istedik, diş hekimliği nasıl bir meslektir, nasıl olunur, diş hekimleri nerelerde çalışır, ne iş yapar, ne kadar maaş alır sorularının cevaplarını vermeye yazmaya çalıştık. Umarız yol gösterici olur.

Diş Hekimi Nasıl Olunur, Nerede Çalışır – Diş Hekimi Ne Kadar Kazanır

diş hekimi maaşıDiş hekimi, ağız, diş ve çevre dokulardan oluşan ağız boşluğunun hekimidir. Diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez diş yapımı konularında çalışırlar. Diş Hekimliği Fakültesi 5 yıllık bir okuldur. İlk 2 senesi genellikle biyoloji, fizik, kimya, matematik gibi temel bilim derslerinin alırlar. Sonraki 3 senede ise lisans programına özgü derslerle birlikte pratik dersler de ağırlıklıdır. Yeni mezun diş hekimleri Sağlık Bakanlığı’nda diş hekimi olarak çalışmak için başvurabilirler, atanarak çeşitli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde çalışabilirler. Özel kliniklerde çalışabilirler ya da kendileri muayenehane açabilirler. Muayenehane açmak için daha fazla eğitim almak zorunda değildirler, yeni mezun bir diş hekimi kendi muayenehanesini açabilir. Büyük şehirlerde muayenehane açıp tutunmak küçük şehirlere göre daha zordur ama tabi ki sabırla çalışıldığında çokça hastası olan bir muayenehaneye sahip olunabilir. Diş hekimlerinin maaşları ise hangi kurumda ve hangi şehirde çalışıldığına, hekimin tecrübesine göre değişmektedir. Yeni mezun bir diş hekimi 1500 TL kazanabilirken tecrübeli bir hekim  15.000TL de kazanabilir. Genelde ilk başta 1.500-4.000TL arasında bir maaşla işe başlanmaktadır.

Ayrıca diş hekimleri Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS)’na  girerek istedikleri bir alanda Diş Hekimliği Fakülteleri’nde uzmanlık eğitimi alarak uzmanlaşabilirler, bu eğitimden sonra uzmanlaştıkları alanda çalışabilirler.

Diş Hekimi Olmak İçin Gerekli Özellikler


Diş hekimliği eğitiminin uygulamalı kısmı el becerisi, 3 boyutlu düşünme yeteneği ve estetik bir görüş gerektirir. Diş hekimlerinin insanlarla ilişkilerinin ve iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması iyi olacaktır. Sabırlı, güleryüzlü kişiler bu mesleği daha kolay yapacaklardır. Diş hekimleri fiziksel olarak yorucu şartlarda, sürekli ayakta çalışmaktadırlar, bu yüzden öğrenciler fiziksel olarak bunun gerekliliğini bilerek diş hekimi olmaya karar vermelidirler. Ayrıca diş hekimliği eğitimi boyunca pratik derslerdeki kullanılan malzemeleri öğrenciler kendileri karşılayacakları için oldukça pahalı bir okuldur. Bu da eğitimin aileler için önemli bir yönüdür.

8 yorum

  1. diş hekimi olmak iiçin mastır yapmasak olurmu???

  2. ailelerimiz bu masrafları karşılayamazsa burs veya başka bi yerden yardım alabilirmayiz

    • Diş hekimliğinin harç ve ekipmanlarının yüksek olduğu doğru. Bu konuda yapabilecekleriniz Harç ve Öğrenim Kredisi ile Yurt-Kur’un vermiş olduğu burs için başvuru yapmak. bulunduğunuz şehre göre burs veren dernek ve vakıfları da deneyebilirsiniz.

  3. Ben gelecekte diş hekimi olmak istiyorum.Diş hekimliğinden mezun olduktan sonra ise ingiltereye yerleşmek ve orda mesleğimi sürdürmek istiyorum.Bunu hangi şartlarda ve hangi yolla sağlayabilirim ?

  4. peki kontenjanla gelenlere de bu harc dahil mi? mesela kıbrıs kontenjalarına ?

  5. ben bu sene çukurova diş hekimliği kazandım….bölüm nasıl bir bölüm zorluğu ne olabilir…kullanılacak kitap ve malzemeler.. bilgis olna var mı..şimdiden teşekkürler….

  6. yaa ben diş hekimliğini kazanmak için ne yapmalıyım daha bu sene gireceğimm ygs de hangii derslerii yapmam lazımm lys de ilk 10.000 ne girmek için ne yapmalıyım nasıl çalışmalıyımm lütfenn bana bilgi verir misinizzz acill

  7. lütfenn bana yardımcı olunn bu bölümüüü çoçukluğumdan berii kazanmayıı çokk istiyorumm lütfen yardımcı olur musunuzzz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*