Depresyon Nedir, Depresyonun Çeşitleri Nelerdir?

depresyonDepresyon çağımızın en büyük hastalıklardan birisidir. Depresyon grip ya da migren gibi tedavi edilmesi gereken, depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Depresyon konusunda Türk toplumu ne yazık ki hala yeterince bilgiye sahip değildir. Psikiyatrist ya da psikoloğa gitmek halen toplum nezdinde küçük düşürücü bir durum gibi algılanmaktadır. Psikiyatristlere deli doktoru gibi yakıştırmalar yapılmaktadır. Oysa ki depresyon, hiçbir neden yokken bile ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır, herkesin başına gelebilir. Depresyonun ne olduğu ve çeşitlerini inceleyeceğimiz bu yazı vesilesiyle depresyon yazı dizisini de başlatmış oluyoruz. Ümid ederiz ki toplum depresyon ve diğer psikolojik, psikiyatrik hastalıklar hakkında yeterli bilince erişir, doktora gitmeyi rutin bir işlem olarak görür, antidepresan ilaç kullanmayı bir kişilik zayıflığı olarak görmez.

Depresyon Nedir

depresyon nedirDepresyon psikolojik bir hastalıktır. Depresyon belirtileri kişiden kişiye farkılık gösterebilir. Depresyon insanın ruhsal durumunu, duygudurumunu olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Depresyonun psikolojik bir hastalık olmasına rağmen, fiziksel ve bedensel birçok etkileri de mevcuttur.

Depresyon, uzun süren sıkıntılı, çökkün, stresli ruh halidir. Kişinin hayattan ümidini kestiği, hiçbirşeyden zevk alamadığı, geleceğe yönelik hiçbir beklenti ve ümidinin kalmadığı bir süreçtir. Depresyondaki kişi kendisinin çok kötü bir hastalığa yakalandığını, artık hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağını ve hiçbir zaman iyileşemeyeceğini düşünür genelde, özellikle ağır seyreden depresyonlarda.

Kendisini sorgular, herşeyden pişmanlık duyar, çok fazla keşkeleri vardır. Olumsuz giden herşey için kendisini suçlar. Kendi başına hiçbirşey yapamaz, sürekli yatmak ister. Ya çok az yemek yer, ya da tam tersi çok fazla.

Depresyon özetle, depresyon belirtilerinin kişide gözlemlenebildiği hastalıktır. Fiziksel olarak da kalp çarpıntısı, kalp ağrısı, terleme, titreme, zayıflama ya da kilo alma gibi etkiler gösterir depresyon.

Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır, belirtileri 2 haftadan daha uzun sürerse, bir doktora gidilip ilaç tedavisi görülmelidir. Depresyonun nedenleri de çok çeşitlilik arz etmektedir.

Depresyonun Çeşitleri Nelerdir

depresyon çeşitleriDepresyon çeşitleri, majör depresyon (ağır depresyon), minor depresyon (hafif depresyon), kronik depresyon (hafif seyreden ama uzun süren depresyon), klinik depresyon (hastanede yatılı tedavi gerektiren ağır depresyon), manik depresyon (bipolar bozukluk, iki uçlu depresyon), mevsimsel depresyon (kışın ya da yazın beliren, diğer mevsim geçen depresyon), psikotik depresyon (gerçek dünyadan hafif bağın koptuğu, antipsikotiklerle tedavi edilen, şizofreni ile karıştırılabilen depresyon).

Depresyon Ne Değildir

Depresyon ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışlar vardır.

Depresyon kişilik zayıflığı değildir.

Depresyon zeka geriliği değildir.

Depresyon delilik değildir.

Depresyon tedavisi zor bir hastalık değildir.

Depresyon, kısa süren bir sıkıntı hali değildir. Ciddi bir hastalıktır, ciddi olarak ilgilenilmesi ve tedavi edilmesi gerektirir.

Her ben depresyondayım diyen de depresyonda değildir. Depresyon çok sıkıntı veren, başedilmesi oldukça güç bir hastalıktır. Kısa süren aşk acısı, sıkıntı, bunalım, ergenlik dönemindeki kaprisler, sorunlar geçici problemlerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*