Anne Beni Neden Twitter’da ReTweet Etmiyorlar?

twitter retweetAnne benim neden püskevitim yok sorusunun son zamanlarda artan Türk Twitter kullanıcıları arasındaki versiyonudur heralde bu soru, neden tweetlerim retweet edilmiyor? Yoksa sevilmiyor muyum, yoksa Twitter’da kimse beni sallamıyor mu? Benim Hilal Cebeci’den neyim eksik (!) . Neyse efenim konumuza dönecek olursak, Almanya’da adı önemli olmayan bir üniversitede (aslında hangi ülkede yapıldığının da önemi yok) 4,5 milyon twitter kullanıcısı ve bu kullanıcıların gönderdiği 60 milyon tweet incelenmiş ve Twitter’da ünlü olmak adına ReTweet edilmenin kuralları yazılmış. Siz de Twitter’da yazdıklarınızla ön planda olmak istiyorsanız (görüntünüzle değil, aksi takdirde yapılacak şey malum), hangi tweet’ler daha çok retweet edilmeye müsait, araştırma sonuçlarına bakıp hep beraber görelim.

ReTweet Edilmeye Yatkın Tweetler

  • Noktalama işaretleri önemli. Twitter’da paylaşılan bilgi ve yazılarda ünlem işareti (!) içeren tweet’ler pek retweet edilmiyor. Ünlem işareti twitter kullanıcıları arasında ilgi çekme gayreti olarak algılanıyor. Ünlem yerine soru işareti (?) içeren tweet’ler daha çok retweet ediliyor. Herne kadar Almanlar bunu araştırmamış olsa da, dahi anlamındaki de’yi ayrı yazmakta fayda var.
  • Pozitif ol, olumluya odaklan. İçerisinde harikaydı, süper, mükemmel ya da berbat, fena, pek kötü gibi iyi ya da kötü ifade içeren tweetler retweet edilmeye daha çok müsait. Pozitif duygu belirten kelimeler ise negaitflerden daha önde.
  • Gülücük işaretleri ya da yüz ifadelerinde ise durum tam tersi. Üzgün surat ifadesi 🙁 içeren tweetler, mutlu yüz ifadesi 🙂 içerek tweet’lerden daha çok retweet edilmekte.
  • Gerçek bilgi ve haber içeren tweetler oldukça rağbet görüyor. Twitter’ı hala (!) bir bilgi ve haber kaynağı olarak gören bir çok kullanıcı mevcut. Sabah bunu yedim, dün gece şurada eğlendim gibi tweetler pek rağbet görmemekte.
  • Kötü haber tez yayılır durumu Twitter için de gerekli. Kötü bir haberi hele de diğer twitter kullanıcılarından önce duyuruyorsanız twitter’da, ünlü olmaya yakınsınız demektir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*